Fujifilm X-T2 Ön İnceleme

Fujifilm X-T2 Ön İnceleme

Fujifilm, X serisi aynasız fotoğraf makinesi ailesinin yeni üyesi X-T2’yi kısa bir süre önce duyurdu. Makine, yüksek fotoğraf kalitesinin yanı sıra gelişmiş otofokus fonksiyonları ve 4K video çekimleriyle öne çıkıyor.

İnceleme: LaCie 2big 12TB Thunderbolt2
Tamron SP 45mm f/1.8 Di VC İnceleme
İnceleme: Nikon Nikkor Z 14-30mm f/4 S

Fujifilm, X serisi aynasız fotoğraf makinesi ailesinin yeni üyesi X-T2’yi kısa bir süre önce duyurdu. Makine, Fujifilm’in renk kopyalamadaki 80 yıllık tecrübesine dayanan yüksek fotoğraf kalitesinin yanı sıra gelişmiş otofokus fonksiyonları ve 4K video çekimleriyle öne çıkıyor.

Fujifilm - X-T2Geliştirilen sensör ve görüntü işleme motorunu üst sınıf Fujinon lensler ile birleştiren X-T2, iyi bir fotoğraf çözünürlüğü sunuyor. Bu sayede, üç boyutluluk hissi veren ve fotoğrafın çekildiği andaki tüm havayı yansıtan X-T2, hafif ve kompakt gövdesiyle de iddialı. Toza ve suya karşı dayanıklı olup, -10 derece altındaki ısılarda bile rahatlıkla çalışabilen X-T2’nin AF ve elektronik vizör performansı ise temelden yenilendi. Spor veya vahşi yaşam konularında olduğu gibi hareket halindeki bir objeyi zor şartlar altında da çekebilen makine, 4K video çekimlerini de destekliyor.

X-T2’nin temel özellikleri:

  • Herhangi bir nesne tipi ile kesin bir anı çekebilmek için hızlı tepki

X-T2 modelinde sunulan temel tepki spesifikasyonları geliştirildi. 0.3 saniye başlatma zamanı, 0.17 saniye çekim aralığı ve 0,045 saniye deklanşör gecikmesi kameranın, fotoğrafçının tam olarak istediği gibi işlem yapmasını garantiye alır.

Fujifilm - X-T2 - c

  • Retro tasarım ile geleneksel kameraların işlerliği geri geldi

Mekanik kadranlar; enstantane, ISO duyarlılığı, pozlama telafisi, çekim modları ve ölçme modları gibi anahtar ayarlar atandı. Ayarlar, kamera kapalı olduğunda da yapılabildiği için makine bir sonraki çekim için her zaman hazırdır. Operasyon hatalarını önlemek için enstantane ve ISO duyarlılığı kadranları “kilitle ve aç tuşu” ile donanmıştır.

  •  Fujinon Red Bange zoom objektifleri ile uyum sağlar

Çeşitli FUJINON lens serileri arasında Red Badge zoom lensler, yani XF16-55mmF2.8 R LM WR, XF50-140mmF2.8 R LM OIS WR ve XF100-400mmF4.5-5.6 R LM OIS WR, X-T2 ile mükemmel bir uyum sağlar. Dikey güç yardımcısı grip, gövdeye takıldığında daha konforlu bir tutuşu mümkün kılar.

  • X serisinin, 4K video kaydı için ilk desteği

X-T2 modeli hem 4K hem de full HD video için 100Mbps bit oranlı video çekimlerini destekler. Fotoğraflar için popüler olan Film Simülasyon modlarını video kayıtları için de uygulamak mümkündür. Dokuz adet farklı moda, çok yönlü fotoğrafik ifadeler için ulaşılabilir. Ayrıca film simülasyon modundaki kamera görüntülerini “Yüksek ışık tonları”, “Gölge tonları”, “Renk” ve “Keskinlik” ile ince ayarlamak mümkündür.

Fujifilm - X-T2 - d

  • Temel AF performansında ilerleme

Fokus noktalarının sayısı genişletilmiş ve önceki modellerde 40 olan sayı 91’e çıkartıldı (325 noktaya kadar artabilir). Kadrajın yaklaşık yüzde 40’ı faz algılamalı AF pikseller ile kaplandı. Böylece çeşitli sahnelerde kullanılabilen hızlı ve kesin bir faz algılamalı AF alanı elde edildi.

  •  AF-C kişisel ayarlar

AF-C algoritmaları, AF-C modunda hareket eden nesnelerin izlenmesinde daha fazla doğruluk elde etmek için belirgin biçimde geliştirildi. Hareket tipine bağlı olarak “İzleme duyarlılığı”, “İzleme duyarlılığı hızı” ve “Zon alanı manevrası” için kişisel ayarlar seçebilir veya bu üç eleman için spesifik ayarları kombine eden beş adet ön ayardan biri tercih edilebilir.

  • Hareket eden nesneleri takip etmek için geliştirilmiş elektronik vizör

X-T2’nin 2.36-milyon-nokta yüksek çözünürlüklü organik EL elektronik vizörü’nün 0.77x büyütme oranı vardır ve sadece 0.005 saniye ekran gecikme süresi ile çalışır. Önceki modellere göre iki katına çıkartılan maksimum aydınlık ile vizör otomatik aydınlatma ayarı fonksiyonuna da sahiptir. Böylece yoğun arka ışıkta bile kolayca görülebilir. Live View modunda da gelişmiş çözünürlük olduğu için moiré ve yanlış renkler elimine edilerek daha fazla doğrulukta odaklama mümkün olur. X-T2’nin karanlık olma süresi, Live View ve hızlı deklanşör şarjı gibi işlemlere paralel olarak X-T1 modelinin yarısından kısadır. Böylece Live View modunda 5fps seri çekim mümkün oldu ve kullanıcıların, hareket eden bir nesneyi takip etmeleri kolaylaştırıldı.

  • Optimal dengede kompakt, hafif ve dayanıklı gövde

X-T2’nin gövdesi tamamen magnezyum alaşımdan yapılmış olduğu için yalnızca gövdenin kompakt ve hafif olması değil, aynı zamanda sağlam ve dayanıklı olması da sağlandı. 63 noktada hava etkisine karşı mühürlüdür ve böylece toz ve neme karşı yüksek seviyede dayanıklıdır. -10°C altında bile işleyebilme özelliği de hesaba katıldığında tam donanımlı arazi fotoğrafçılığı için hazırdır. Benzer bir hava etkilerine karşı koruma toza ve suya karşı dayanıklı lenslerde ve dikey booster grip’de de vardır ve böylece sistemin tamamında hava etkisine karşı dayanıklılık sağlanır.

Fujifilm - X-T2 - b

  • Dikey Güçlü Booster Grip (VPB-XT2) kullanımı ile temel performans gelişimi, pratik yönelimli tasarım ile tradisyonel kameraların işlerliği

Dikey Güçlü Booster Grip (VPB-XT2), toza ve suya karşı dayanıklı olup  -10 derece altında bile işler. İki adet pil ile çalışır ve makinedeki pil de eklendiğinde sistem toplam üç adet pile gerek duyar ve böylece her şarjda maksimum yaklaşık 1000 adet fotoğraf çekilir. Boost kipinde aynı anda işlem yapan çoklu piller seri çekim modunda, çekim aralığı, deklanşör gecikmesi ve karanlık olma süresinde kamera performansına boost sağlar. Aynı zamanda 4K video çekme süresini yaklaşık 30 dakikaya uzatır. X-T2’nin performansını maksimize eden bir aksesuardır.

  • Akıllı telefon ve tabletlerden uzaktan kumandalı çekim için ”Kablosuz iletişim” fonksiyonu

“FUJIFILM Camera Remote” uygulaması (ücretsiz) akıllı telefona veya tablete yükleyerek, ID veya şifre lazım olmadan kablosuz iletişim fonksiyonu ile ve tek-tuş işlemiyle kolayca aygıtınıza fotoğraf ve video transfer eder. Bu uygulamada X-T2’nin aygıttan lokasyon bilgilerini yüklemesi ve imajlara ekleyebilmesi mümkündür.

Opsiyonel aksesuarlar:

Deri kılıf “BLC-XT2”: Gerçek deri tabanlı bu kılıf premium özelliktedir. Kamera, pil olmadığında da kılıfta durabilir. Kılıf, çantanıza koyduğunuzda sarmaya yarayan bir bez ile gelir.

Hand Grip “MHG-XT2”: Bu hand grip özellikle geniş diyaframlı lensler takılı olduğunda kameranın tutulmasını gerçekten daha komforlu yapar ve kamera sallanmasını azaltır. Bir tripod kullanıldığında kameraya takılı olan bu hand grip, geniş diyaframlı lenslerin tripod kafası ile karışmasını önleyen ek açıklık sağlar. Makinenin pili ve SD kartları hand grip ellenmeden de çıkartılabilir. Hand grip’in Arca Swiss plakası uygun tripodlarda hızlı tahliye için kullanılabilir.

YORUMLAR

WORDPRESS: 0