Hangi yüzünüz daha fotojenik?

re çekimlerinde yüzünüzün en fotojenik görünen tarafının hangisi olduğunu bildiğinizi mi düşünüyorsunuz? Tekrar düşünün! Nikon Coolpix çalışması, insanların genellikle bu konuda yanıldıklarını ortaya çıkardı, üstelik kadınlar bu tahminlerde erkeklerden daha kötü.

Siz de fotojenik olabilirsiniz!
Fotoğraflarda ince çıkmak için ipuçları
Fotoğraflarda mükemmel kırmızı dudaklar…

Portre çekimlerinde yüzünüzün en fotojenik görünen tarafının hangisi olduğunu bildiğinizi mi düşünüyorsunuz? Tekrar düşünün!

Nikon Coolpix çalışması, insanların genellikle bu konuda yanıldıklarını ortaya çıkardı, üstelik kadınlar bu tahminlerde erkeklerden daha kötü. Fotoğraflarınız çekilirken makineye her zaman yüzünüzün aynı tarafıyla mı poz veriyorsunuz? Çoğu insan fotoğraf çekimi sırasında yüzünün hangi tarafının daha iyi göründüğünü bildiğini düşündüğü halde, Nikon Coolpix tarafından yürütülen Yüz Tanıma Laboratuarları’nın yaptığı araştırmaya göre çoğunluğun bu konudaki tahmininin yanlış olduğu gözlemlendi.

coolpix - Hangi yüzünüz daha fotojenik?

Bu iddialı deneyde Nikon farklı yaşlarda ve etnik kökenlerdeki 100 kişiye yüzlerinin bir yarısını diğerinden daha etkileyici bulup bulmadıklarını sordu. 50 erkek 50 kadından oluşan bu 100 kişinin cevapları kaydedilerek, yüzlerinin iki tarafından da çekilen fotoğrafları yayınlanarak diğerleri tarafından oylandı.

www.faceresearch.org  adresinde, 167 puanlayan kişiye, test modellerinin yüzlerinin sağ tarafından ve sol tarafından çekilmiş olan 2400 görüntü gösterildi ve her bir yüz için en etkileyici olan tarafın seçilmesi istendi. Puanlama yapan kişilerin algılarının önyargılı olmasını önlemek için aynı görüntüler ters yüz edilerek  -ayna görüntüsüyle- de puanlayıcılara gösterildi.

Sonuçlar gösteriyor ki çoğu insan yüzünün hangi kısmının daha iyi göründüğünü bildiğini sandığı halde çoğunluk bu konuda yanılıyor. İlginç bir şekilde, üç kadından birinin doğru tarafı seçmesi ile (%36) kadınlar bu tahminlerde erkeklerden daha kötü. Kadınların çoğu fotoğraflarda yüzünün daha az etkileyici bulunan tarafını tercih etti. Bu çalışma ayrıca kişi fotoğrafta ister gülümsesin ister gülümsemesin sol tarafın, sağ taraftan iki kat daha fazla etkileyici bulunduğunu gösteriyor.

Dr Lisa DeBruine, Yüz Tanıma Laboratuarının yöneticisi araştırmanın sonuçlarını şu şekilde yorumlad: “Diğer bilimciler yüzün hangi tarafının daha etkileyici olduğu konusunda insanda önyargı oluşturabilen, yüz ifadelerinin asimetrik olma eğiliminde olduğunu ve bunun modeller doğal ifadeleriyle dahi dursalar yüzün sol tarafında daha belirgin olduğunu ileri sürmüşlerdir. Bu çalışma, modeller doğal yüz ifadeleriyle dahi dursalar yüzlerinin sol tarafının daha etkileyici bulunma eğiliminde olduğunu gösteriyor. Ayrıca bu çalışma; fotoğraflarda insanların yüzünün hangi tarafının daha etkileyici olduğu araştırmasını yapan ilk çalışmadır. Kadınların cinsiyetleri gereği en estetik yönlerinin hangi taraf olduğunu tahmin etmeleri daha kolay olması gerekirken, bu tahminlerde daha kötü olması beni çok şaşırttı.”

Fotoğraflarda duygular bir farklılık yaratıyor mu?

Testin katılımcıları bir kez gülümserken bir kez de yüzlerinde hiçbir ifade olmaksızın fotoğraflandı. Sol taraf, fotoğraflanan kişi gülümsesin ya da gülümsemesin diğer taraftan iki kat daha etkileyici bulunmuştur. Bu araştırma ile önerilen önyargılardan anlıyoruz ki sol taraf duyguları ifade etmekte diğer taraftan daha iyi. Bu çalışma, sol tarafın duyguları gösterme konusunda daha iyi olduğunu savunarak sol taraf ile ilgili daha önce yapılmış olan araştırmalarla çelişmektedir.

En iyi pozunuzu nasıl verebilirsiniz?

Araştırma sonuçları göz önüne alındığında, Nikon Avrupa’dan Nicolas Gillet’in verdiği bazı ipuçları;

  • Muhtemelen yüzünüzün hangi tarafının en iyi olduğunu bilmiyorsunuz, öyleyse bir arkadaşınıza sorarak değerlendirmede yardımcı olmasını isteyebilirsiniz.
  • Yüz asimetrisi ya da duygu ifadesindeki asimetriye sahip tarafınız daha etkileyici olduğu için, daha az etkileyici olan diğer tarafınızı ayna görüntüsüyle ters yüz etseniz de, diğer tarafınıza göre daha az etkileyici olacaktır.

YORUMLAR

WORDPRESS: 0