Makyajla gelen fotojeniklik

Makyajla gelen fotojeniklik

Fotoğraflarda kötü çıkmamızın en büyük nedenlerinden biri yanlış makyaj yapmaktır. Çoğu zaman gözlerimizin küçük göründüğünü, cildimizin parladığını söyleriz. Peki, fotojenik olmak için nasıl makyaj yapılmalıdır? Doğru makyaj teknikleri nelerdir?

Fotoğraflarda ince çıkmak için ipuçları
Siz de fotojenik olabilirsiniz!
Fotoğraflarda mükemmel kırmızı dudaklar…

Yazar: Deniz Hancıoğlu

Profesyonel Makeup Artist – Kariyer Eğitim Kurumları Makyaj Eğitmeni

Fotoğraflarda kötü çıkmamızın en büyük nedenlerinden biri yanlış makyaj yapmaktır. Çoğu zaman gözlerimizin küçük göründüğünü, cildimizin parladığını söyleriz. Peki, fotojenik olmak için nasıl makyaj yapılmalıdır? Doğru makyaj teknikleri nelerdir?

OSB IMG 3953 - Makyajla gelen fotojeniklik

Fotoğraflar için normalde yaptığımızdan biraz daha fazla makyaj yapmamız gerekmektedir. Işık, her zaman makyajı olduğundan daha az gösterecektir. Ancak abartılı makyaj yapmakta fotoğrafların kötü çıkmasına neden olacaktır. Bu yüzden çok parlak, simli ve yağlı ürünler kullanmaktan kaçınılmalıdır. Burada amaç doğal güzelliğimizi kaybetmeden, fotoğraflarda fotojenik çıkmaktır.

Makyaja başlama…

Makyaja başlamadan cildi hazırlamak çok önemlidir. Cilt mutlaka temizlenmeli ve nemlendirilmelidir. Böylece makyaj çok daha rahat uygulanır ve güzel sonuç verir. Baz makyajıyla cildin renk dengesi sağlanır ve kapatılması gereken yerler kapatılır. Kendi renginde fondöten sürmek her zaman en iyi sonucu verecektir. Fondöten kullanmayı sevmeyenler pudra kullanabilirler. Ancak kapatıcılığı daha az olacaktır. Gözünüzün altını mutlaka iyi bir kapatıcıyla kapatın. Gözaltı morluklarını yok etmenin tek yolu budur. Böylece daha dinç ve sağlıklı görünürsünüz. Kullandığınız kapatıcının kendi renginize yakın olmasına özen gösterin. Fazla açık renkler kullanmak ve gözaltlarını beyazlatmak morlukları daha çok ortaya çıkaracağı gibi, gözaltı çizgilerini ortaya çıkaracaktır. Baz makyajını yaptıktan sonra cilde mutlaka pudra sürülmelidir. Fondötenin yağlı görüntüsünü yok edecek ve fotoğraflarda parlamamanızı sağlayacaktır. Allık sürmeden önce elmacık kemiklerinizi biraz daha ön plana çıkarabilir, yüzünüzü biraz daha ince gösterebilirsiniz. Bunun için bronz veya toprak tonlarda olan bir allığı elmacık kemiklerinizin hemen altına hafifçe sürebilirsiniz. Üzerinden sevdiğiniz tonlarda bir allıkla cildinize renk verin. Allığı tam elmacık kemiklerinin üzerine uygulamanız gerekmektedir. Allık gibi ürünler sürerken dışarıdan içeriye doğru sürün. Allığınızın en koyu görünmesi gereken yer kulağınıza yakın olan yerdir. Renk yanaklara doğru iyice dağılmalıdır. Allık yanaklarda daha yoğun olursa yüz yuvarlak görünecektir.

makyaj2 - Makyajla gelen fotojeniklik

Göz makyajı

Doğru göz makyajını yapmak fotoğraflarda her zaman fotojenik çıkmanıza yardımcı olacaktır. En sık rastlanan sorun fotoğraflarda gözlerin küçük, kapalı çıkmasıdır. Gülümsediğiniz için gözleriniz kısılacaktır. Bu yüzden gözlerinizi olabildiğince büyük göstermeniz gerekmektedir. Bunun için tüm göz kapağınıza açık renk bir far uygulayın. Koyu renkler gözlerinizi küçük ve düşük gösterecektir. Açık renk farın üzerinden, gözün dış uç kısımlarına tercih ettiğiniz koyu renk farı uygulayın. Bu ikinci rengi dağıtırken kaşa doğru dağıtmaya dikkat edin. Böylece gözleriniz badem şeklinde görünecektir. Üst kirpik diplerinize kalem veya eyeliner sürebilirsiniz. Burada önemli olan çok kalın bir hat çizmemektir, hele ki gözleriniz küçükse. Kirpik dibini boyamak kirpiklerinizi çok daha dolgun gösterecektir. Gözün içine koyu renkler yerine açık renklerde kalem sürün. Beyaz, krem gibi renkler gözün iç kısmına sürüldüğünde bir aydınlık yaratır ve gözün büyük görünmesini sağlar. Takma kirpik elbette kullanılabilir ancak bunlarında çok abartılı olmamasına dikkat edilmelidir. Fazla uzun kirpikler ışıkla beraber yüzde gölge yapabilir. Buda gözaltlarımızın karanlık çıkmasına neden olur. Kaşlarınızı doğal tonlarda bir kaş kalemi ile doldurup, kaş fırçası yardımıyla tarayın. Bütün yüzünüze makyaj yaptıktan sonra kaşlarınızı doldurmazsanız, fotoğraflarda kaşlarınız belirgin bir şekilde çıkmayacaktır. Bol rimel sürerek göz makyajınızı tamamlayabilirsiniz.

Dudak makyajı

Dudak makyajında çok koyu renkler ve parlatıcılar kullanmaktan kaçınılmalıdır. Çok koyu renkler dağılabileceği gibi, eğer düzgün sürülmezse dudak şeklinizin kötü görünmesine neden olacaktır. Daha natürel tonlarda, kendi dudak renginizde rujlar kullanılmalıdır. Eğer dudaklarınız küçük ise kullanacağınız rujun rengine yakın bir renkte dudak kalemiyle hattınızı belirleyebilirsiniz. Üzerine ruju sürdüğünüzde dudaklarınız olduğundan daha büyük görünecektir.

Makyajınızı tamamladıktan sonra gerektikçe cildinizdeki parlamaları temiz bir peçete yardımıyla, makyajı bozmayacak şekilde alın. Zaman zaman pudranızı tazeleyin ki, cildiniz mat görünsün. Doğru makyajla beraber saçınız, kıyafetiniz bir uyum içerisinde olmalıdır. Sizi en iyi gösteren pozunuzu da belirledikten sonra fotoğraflarda fotojenik çıkmamanız için hiçbir neden yoktur.

YORUMLAR

WORDPRESS: 1
  • Çok güzel bilgiler teşekkürler…