Fotoğraflarda ince çıkmak için ipuçları

Fotoğraflarda ince çıkmak için ipuçları

Özellikle bayanların en büyük kabuslarından biri fotoğraflarda olduğundan kilolu çıkmaktır. Doğrusunu söylemek gerekirse günümüzde artık erkekler de fotoğraflarda daha ince gözükmek için oldukça çaba sarf ediyor.

Fotoğraflarda mükemmel kırmızı dudaklar…
Hangi yüzünüz daha fotojenik?
Makyajla gelen fotojeniklik

Yazı ve Fotoğraflar: Ömer Serkan Bakır

Özellikle bayanların en büyük kabuslarından biri fotoğraflarda olduğundan kilolu çıkmaktır. Doğrusunu söylemek gerekirse günümüzde artık erkekler de fotoğraflarda daha ince gözükmek için oldukça çaba sarf ediyor. Kısaca hiç kimse fotoğraflarda çirkin ve olduğundan kilolu gözükmek istemez.

İşte bu noktada esas sormanız gereken şey, fotoğraflarda nasıl daha ince gözükeceğinizdir. Sizler için bu sorunun cevabını kısaca vermeye çalışalım. Başlamadan hemen söylemeliyiz ki esasında bu yazı bayanların işine daha çok yarayacaktır. Erkekler mi? Karnınızı içeri çekmekle başlayabilirsiniz.

foto1 IMG 8689 k - Fotoğraflarda ince çıkmak için ipuçları

Günümüzde sosyal medyada paylaşılan fotoğraflar pek çok kişi için çok önemlidir. Bazı Instagram hesabı sahipleri sadece kendi fotoğraflarını paylaşarak on binlerce, yüz binlerce takipçiye ulaşabiliyor. Durum böyle olunca da fotoğraflarda daha zayıf, çekici ve güzel görünmek çok önemli…

Fotoğraflarda daha ince nasıl çıkarsınız?

Saçlar

Saçlarınız fazla kabarık ya da sönük olmasın. Hafif fönlü ve katlı kesilmiş modeller tercih edilebilir. Eğer toplu bir yüzünüz varsa saçlarınızı yüzünüzün iki yanından sarkıtabilirsiniz. Böylece yüzünüz daha ince gözükecektir. Kısa saç modelleri yüzünüzü daha belirginleştirecek ve daha toplu gösterecektir.

foto2 SAM 0331 - Fotoğraflarda ince çıkmak için ipuçları

Makyaj

Ten renginiz ve makyaj tercihleriniz de fotoğraflarda daha ince gözükmenize yardımcı olabilir. Koyu ten renkleri sizi daha ince gösterecektir. Bronz olmak bazen işe yarayabilir. Dinlenmiş ve iyi uyumuş olmanız halinde makyaja başlamadan önce eğer yüzünüzde şişkinlik varsa, yüzünüzü soğuk su ile yıkayabilir ya da buz kompresi yapabilirsiniz. Kemikli yüzler fotoğraflarda daha ince gözükecektir. Eğer böyle bir yüzünüz yoksa sorun değil. Birkaç rötuş ile elmacık kemiklerinizi belirginleştirebilirsiniz. Bunun için elmacık kemiklerinizin alt kısmına biraz koyu fondöten ile gölgeler yapabilirsiniz. Üst kısmına ise açık renkli allık sürerek belirginleştirebilirsiniz.

foto3 P1000104 - Fotoğraflarda ince çıkmak için ipuçları

Duruş

Fotoğraf karelerinde fotojenik ya da daha ince çıkmanız çoğunlukla duruşunuzla ilgilidir. Dik ve kendinden emin bir duruş çok önemlidir. Ayağınızın birini hafifçe öne atarak yan durun. Bir omzunuz diğerine göre daha geride dursun. Kollarınız vücudunuzdan hafif ayrık konuma getirin. Çoğu insanın sağ ve sol profilleri birbirinden farklıdır. Hangi tarafınızın daha iyi gözüktüğüne karar verin ve o taraftan poz verin. Yüzünüzü bir tarafa hafifçe çevirin ve çenenizi kaldırın. Böylece yüzünüz ve boynunuz daha ince gözükecektir.

foto4 IMG 4352 - Fotoğraflarda ince çıkmak için ipuçları

Kıyafet ve ayakkabı seçimi

Zaten manken gibiyim diyorsanız, kıyafet seçimini pek dert etmenize gerek yok. Ancak belli bölgelerim daha iyi diyenlerdenseniz, o bölgeleri ön plana çıkarırsanız kusurlu bölgeler ister istemez göze batmayacaktır.

Basen problemi olanlar boru paça pantolonları tercih edebilirler. İri ve karmaşık desenler fotoğraflarda sizi olduğunuzdan daha kilolu gösterebilir. Her zaman olduğu gibi boyuna çizgili elbiselerle fotoğraflarda da daha ince gözükebilirsiniz.

Eğer boyunuz daha uzun gözüksün diye topuklu ayakkabı giyerseniz, dolgu topuklar yerine ince topuklu ayakkabıları tercih edebilirsiniz. İnce topuklu ayakkabılarla çekildiğiniz fotoğraflarda her zaman daha zarif ve ince bir duruş yansıtabilirsiniz. 

foto5 P1000091 - Fotoğraflarda ince çıkmak için ipuçları

Renk seçimi

Kişisel olarak siyah rengi pek sevmem ve kullanmam. Ancak iş fotoğraf çekimi olduğunda, siyah rengin kişiyi olduğundan daha ince gösterdiği de bir gerçek. Siyah renkli fazla şatafatlı olmayan kıyafetler fotoğraflarda sizi olduğunuzdan daha ince gösterecektir.

Işık

Fotoğraf çekilirken doğal ışık her zaman daha iyi gibi gözükebilir. Ancak hesaplanmayan bir saatte yapılacak fotoğraf çekimi sizi olduğunuzdan daha kötü gösterebilir. Güneşin öğle saatlerinde, yukarıdan geldiği anlarda fotoğraf çektirirseniz gözaltlarınızdaki gölgeler sizi fotojenik olmaktan uzaklaştırır. Daha ince gözükmeniz için hafif yanal ışıklar çok daha iyi sonuç verir. Mümkünse yüzünüzü aydınlatacak ve gölgeleri yok edecek bir reflektör de kullanılabilir. Eğer stüdyo veya yapay ışık altında fotoğraf çektiriyorsanız, burada da fotoğrafçıya güvenmeniz gerekiyor tabi…

Görüntü İşleme

Her şeyi denedim ama olmadı diyorsanız, o zaman bir de görüntü işleme yazılımlarını deneyebilirsiniz. Photoshop benzeri bir yazılımla çekilen fotoğraflarınız üzerinde küçük oynamalar yapabilir ve daha ince görünebilirsiniz. Ancak bu uygulamaların hiç biri doğal verdiğiniz pozlar kadar gerçekçi olmayacaktır. Sizi tanıyan kişiler bu müdahaleli fotoğrafların bir manipülasyon olduğunu daha kolay anlayabilir. En çok yapılan hatalardan biri, abartılı şekilde fotoğrafı yanlardan sıkıştırarak oluşturulan sahta bir inceliktir.

foto6 IMG 8773 - Fotoğraflarda ince çıkmak için ipuçlarıÇekim açısı

Göğüs seviyenizin daha altından fotoğraf çektirmeyin. Bu açı en kötü açıdır ve birkaç kilo daha şişman görünmenize neden olur. Başınızın seviyesinde fotoğraf çektirmek kabul edilebilir, ama en iyisi fotoğraf makinesinin sizin biraz üzerinde olduğu açıdır. Çünkü makinenin bulunduğu açıdan dolayı yukarı bakmanız gerekir ve bu da boyun ve gövdenizi daha uzun gösterir.

Eğer toplu bir fotoğraf çektiriyorsanız, kenarlarda ve makineye çok yakın durmayın. Mümkünse makineden biraz uzakta ve ortalarda yer almaya çalışın.

YORUMLAR

WORDPRESS: 0