İnceleme: Apple iPhone Xs

Apple’ın bir süre önce satışa sunduğu yeni iPhone Xs modelini ve kamera özelliklerini sizler için inceledik.

İnceleme: MSI Creator M16
İnceleme: Huawei nova 9
İnceleme: Canon RF 100-500mm f/4.5-7.1L IS USM

Yazı ve Fotoğraflar: Ömer Serkan Bakır

Apple’ın bir süre önce satışa sunduğu yeni iPhone Xs modelini ve kamera özelliklerini sizler için inceledik. iPhone Xs, Apple’ın bugüne kadar geliştirdiği en iyi ve en güçlü iPhone modeli olarak öne çıkıyor.

Apple iPhone Xs back camera - İnceleme: Apple iPhone Xs

5.8 inç’lik Super Retina ekran, geliştirilmiş fotoğraf ve video özelliklerine sahip daha hızlı ve yeni çift kamera sistemi, bir akıllı telefondaki ilk 7 nanometre çip olan A12 Bionic çip ile yeni nesil Neural Engine, daha hızlı Face ID ve daha geniş stereo ses kabiliyeti iPhone Xs’in dikkat çeken özelliklerinden… Bir önceki iPhone modeli X ile karşılaştırıldığında yeni nesil teknolojilerle daha üstün özelliklere sahip olan Xs, fotoğraf çekiminde de çok daha iyi sonuç veriyor.

Tüm Apple aygıtları arasında en yüksek piksel yoğunluğuyla en keskin ekrana sahip olan Xs, OLED tasarımlı Super Retina ekran, Dolby Vision ve HDR10 desteği sunuyor. Ayrıca gerçekçi renkler için iOS sistemi çapında renk yönetimi özelliğiyle birlikte geliyor. iPhone Xs, HDR fotoğraflarda, yüksek parlaklık ve gerçek siyahlarla 1.000.000:1 kontrast oranı sunuyor ve %60 daha fazla dinamik aralık sağlıyor.

Apple iPhone Xs - İnceleme: Apple iPhone Xs

Daha Dayanıklı, Daha Sağlam

iPhone Xs’in ön ve arka cam tasarımı, çizilmeye karşı daha fazla dayanıklılık sağlayacak şekilde geliştirilmiş. Arka yüzeydeki cam daha hızlı kablosuz şarj olanağı sunuyor. Yeni model, IP68 derecesine sahip sıçrama ve suya dayanıklılık seviyesiyle 30 dakika boyunca 2 metre derinliğe dayanabiliyor ve kahve, çay, soğuk içecekler gibi gün içinde dökülebilecek sıvılara karşı koruma sağlıyor.

IMG 0083 - İnceleme: Apple iPhone Xs

A12 Bionic ve Yeni Nesil Neural Engine

Şimdiye kadar bir akıllı telefonda kullanılan en akıllı ve en güçlü çip olan Apple tasarımı A12 Bionic, daha fazla güç verimliliği sağlayan bir tasarımda 7 nanometre çip içeriyor. A12 Bionic, yüzde 15’e kadar daha hızlı iki performans çekirdeğine, yüzde 50’ye kadar daha verimli dört verimlilik çekirdeğine, yüzde 50’ye kadar daha hızlı dört çekirdekli bir GPU’ya, güçlü Görüntü Sinyali İşlemcisine (ISP), video kodlayıcıya ve çok daha fazlasına sahip altı çekirdekli Fusion mimarisini temel alıyor. Hızlı depolama denetleyicisi sayesinde iPhone’un depolama alanı 512 GB’a ulaşabiliyor. Bütün bunlar fotoğrafçılık, grafik ve video düzenlemelerin yoğun şekilde kullanıldığı uygulamalarda yeni deneyimlerin kapılarını açıyor.

Yeni nesil Neural Engine, fotoğrafçılıktan artırılmış gerçekliğe kadar tüm alanlarda gelişmiş yapay öğrenme için geliştirilmiş. Neural Engine, A11 Bionic çipte saniyede 600 milyar işlem yapabilirken yeni sekiz çekirdekli tasarım sayesinde saniyede 5 trilyona kadar işlemi tamamlayabiliyor. Bu da özellikle gerçek zamanlı öğrenme ve yapay zeka gibi konularda öne çıkıyor.

FullSizeRender - İnceleme: Apple iPhone Xs

12 MP Çift Kamera Sistemi ve yeni Portre Modu

iPhone Xs’in dış tasarımı ve görünümü X ile aynı olsa da fotoğraf ve video alanında iyileştirmeler ve yeni gelişmeler sunuyor. Neural Engine kullanarak gelişmiş derinlik ayrıştırma, yüksek dinamik aralık ve kaliteli detaylara sahip fotoğraflar oluşturan Akıllı HDR yeni modeli bir basamak yukarı taşıyor.

Portre modundaki gelişmiş derinlik ayrıştırma özelliği sayesinde profesyonel düzeyde bokeh efektine sahip daha ayrıntılı portre fotoğrafları çekilebiliyor. Yeni Derinlik Denetimi, kullanıcıların Fotoğraf uygulamasında hem gerçek zamanlı önizlemede hem de çekimden sonra alan derinliğini ayarlayabilmelerine imkan sağlıyor. Derinlik Denetimi’ne sahip Portre modu, selfie’ler için TrueDepth ön kamerada da bulunuyor. Bu kamera, Memoji ve üçüncü taraf ARKit uygulamaları için daha hızlı yüz takibi desteği içeriyor.

iPhone Xs, iki kat daha hızlı yeni bir sensör, 12 milyon piksel çift kamera sistemi, 2x optik yakınlaştırma ile çift optik görüntü stabilizasyonuna sahip. Akıllı HDR, daha fazla vurgu ve gölge detaylarına sahip fotoğraflar çekmenizi sağlıyor. Daha geniş ve derin pikseller görüntülerin daha gerçekçi olmasına olanak verirken loş ışık koşullarındaki performansı artırıyor. Özellikle aydınlık ve karanlık bölgelerdeki çekimlerimizde bu gelişmenin altını çizmemiz gerekiyor.

Apple iPhone Xs gold video screen - İnceleme: Apple iPhone Xs

Ses ve görüntü kaydında yeni standartlar…

iPhone Xs, video çekimlerinde de yüksek kalitede ses ve görüntü deneyimi sunuyor.  Hem daha geniş hem de daha hızlı sensör loş ışık koşullarındaki performansı ve video stabilizasyonunu artırıyor, saniyede 30 kareye kadar video modlarında daha fazla vurgu ve gölge detayı sağlayan genişletilmiş dinamik aralık özelliğini sunuyor. Kullanıcılar, dört adet yerleşik mikrofon ile stereo ses kaydı yaparak video çekimlerinden en iyi şekilde yararlanabiliyor.

Ayrıca, iPhone Xs modelinde güvenli yüz tanıma sistemi olan Face ID de çok daha hızlanmış. iPhone Xs, gelişmiş mobil işletim sistemi iOS 12 ile birlikte geliyor. iOS 12 yeni AR deneyimleri sunuyor, insanların fotoğraflarını yeniden keşfedip paylaşmalarına yardımcı oluyor, yeni Animoji ve Memoji ile iletişim kurmayı daha etkili ve eğlenceli hale getiriyor. Ekran Süresi müşterilerin iOS aygıtlarıyla etkileşim kurarak geçirdikleri zamanı anlayıp kontrol etmelerini sağlıyor, Siri Kısayolları tüm uygulamalara Siri ile birlikte çalışma özelliği kazandırıyor ve yeni gizlilik özelliği kullanıcıları internette takip edilmeye karşı koruyor. 

IMG 0036 - İnceleme: Apple iPhone Xs

Apple iPhone Xs Kamera özellikleri:

12 MP geniş açılı ve 12 MP telefoto çift kamera

Geniş açı: f/1.8 diyafram

Telefoto: f/2.4 diyafram

2 kat optik yakınlaştırma; 10 kata kadar dijital yakınlaştırma

Gelişmiş bokeh efektine ve Derinlik Denetimi’ne sahip Portre modu

Beş efektli (Doğal, Stüdyo, Kontur, Sahne, Sahne Mono) Portre Işığı

Çift optik görüntü stabilizasyonu

Altı bileşenli lens yapısı

Yavaş Senkron özelliğine sahip dört LED’li True Tone Flash

Panorama (63 MP’e kadar)

Safir kristal lens kapağı

Arka aydınlatma sensörü

Karma kızılötesi filtresi

Focus Pixels özelliğine sahip otomatik netleme

Focus Pixels özelliğine sahip dokunarak netleme

Fotoğraflar için Akıllı HDR

Fotoğraflar ve Live Photo’lar için geniş renk yelpazesiyle çekim

Yerel ton eşleme

Gelişmiş kırmızı göz düzeltme

Pozlama denetimi

Otomatik görüntü stabilizasyonu

Seri çekim modu

Zamanlayıcı modu

Fotoğraflara konum bilgisi ekleme

Çekilebilen görüntü biçimleri: HEIF ve JPEG

YORUMLAR

WORDPRESS: 0