İnceleme: Canon EOS 6D Mark II

Canon’un en yeni full frame DSLR modellerinden Canon 6D Mark II incelemesi...

Klasik Dizaynlı Nikon Df Tanıtıldı
Nikon, Canon’u Ezecek mi?
Nikon’un yeni amiral gemisi D5

Yazı: Mert Gündoğdu – Fotoğraflar: Ali Şenel

Canon’un en yeni full frame DSLR modellerinden Canon 6D Mark II incelemesiyle karşınızdayım. Canon 6D Serisi bildiğiniz gibi Canon’un bütçe dostu Full Frame Sensörlü fotoğraf makinelerine verdiği serinin genel ismi diyebiliriz. Bütçesi 5D serisine yetmeyen ya da 5D serisindeki tüm özelliklere ihtiyacı olmayan fotoğrafçı dostlarımız için 6D Serisi tam bir ilaç niyetine piyasa sunuluyor.

EOS 6D Mark II EF24 105mmF4LII FRA - İnceleme: Canon EOS 6D Mark II

Canon EOS 6D Mark II’nin Özellikleri:

 • 26.2 Megapiksel Full Frame CMOS Sensör
 • Digic 7 İşlemci
 • Dünyanın en hafif Full Frame D-SLR Fotoğraf Makinesi
 • Kişileştirilebilir Dual Pixel CMOS Netleme Teknolojisi
 • Hepsi Çapraz Tipte 45 Adet Netleme Noktası
 • -3 EV Değerinde Netleme Yapabilme
 • ISO Hassasiyeti 100-40.000 (L:50 H:102.400)
 • Saniyede 6.5 kare fotoğraf çekim hızı (ayarlanabilir hız ve sessiz çekim modları)
 • 7560 Pixel RGB-IR Ölçüm Sistemi
 • 1.040 Milyon Renkli, Hareketli ve  Dokunmatik 3.2 LCD Ekran
 • 1/4000 Enstantane Süresi
 • 1/180 Flaş Senkron Süresi
 • Full HD 60 FPS Video Çekimi
 • HDR Video Çekimi
 • 4K Timelapse Video Çekimi
 • 5 Yönlü Dijital Titreşim Engelleyici
 • 100% Görünüme sahip Akıllı Vizör II Teknolojisi
 • Motorlu Perde Teknolojisi
 • Çoklu Pozlama, HDR Fotoğraf Çekim Modu
 • Wi-Fi & NFC ve Bluetooth Bağlantı
 • GPS
 • Toza ve Neme Karşı Dayanıklı Gövde
IMG 7314 - İnceleme: Canon EOS 6D Mark II

Fotoğrafı büyütmek için üzerine tıklayın.

 Yeni Sensör

Canon 1D X Mark II ile birlikte değiştirdiği sensör yapısını, tüm fotoğraf makinelerine uyguluyor. En son ise 5D Mark IV ile dinamik aralık ve ISO performansının sınırlarını zorladığını hepimiz yakından biliyoruz. 6D Mark II’de de aynı 5D Mark IV’deki yapıda bir sensör kullanıldı. Sensör yapısının değişmesi ve bu teknolojinin Digic 7 işlemciyle taçlandırılmasıyla ortaya çıkan sonuçlar ise muazzam diyebilirim.

Canon tarafından üretilen bu sensörün bizlere sunduğu artıları şu şekilde sıralayabilirim;

 • Hızlı Okuma ve Yazma Performansı
 • Sensör tarafından oluşan kirliliğin azalması

Canon 6D Mark II’nin yüksek  ISO performansı 100 ila 40.000 değerlerini bize sunuyor. Yüksek ISO modunu açtığınız zaman ise, 50 ve 102,400 ISO’ya ulaşabiliyorsunuz. Canon 6D’yi hatırlayacak olursak bizlere 25.600’e, Canon 5D Mark IV ise 32.000’e kadar yükselme imkanı sunuyordu. Özel ISO menüsü sayesinde fotoğraf makinesinin çekim sırasında kullanacağı maksimum ve minimum ISO değerlerini belirleyebiliyoruz.

Digic 7 İşlemci

Canon 6D Mark II’de şuanda Canon’un en hızlı işlemcisi Digic 7 kullanılmış. Digic 7, selefi Digic 6’ya göre %30 oranında daha performans sağlıyor. Tabii Digic 7 sayesinde makinemizin performansı ve özellikleri de aynı oranda artıyor.

Digic 7’nin bize getirdiği yeniliklere bakacak olursak;

 • Yüksek ISO Performansı
 • Saniye 6.5 Kare Fotoğraf Çekim Hızı
 • Dual Pixel CMOS AF ile kusursuz Netlik Takibi
 • 5 Yönlü Digital Titreşim Engelleyici

sekil 2 - İnceleme: Canon EOS 6D Mark II

Çözünürlük

Canon 6D Mark II, 26 megapiksellik bir sensör ile bizlere sunuldu. 20 megapiksel olan Canon 6D’den tam 6 megapiksel daha yüksek bir çözünürlükle geliyor.

Hız

Canon 6D Mark II, Saniyede 6.5 Kare fotoğraf çekim hızına sahip. Megapiksel olarak 6D’den daha yüksek bir değere sahip olmasına rağmen, saniyede 6.5 kare fotoğraf çekerek Digic 7’nin de tüm nimetlerinden yararladığını söyleyebiliriz. Abisi 5D Mark IV’ün saniyede 7 kare fotoğraf çekim hızına sahip olduğunu hatırlayacak olursak, 6D Mark II’nin bu konudaki performansının gerçekten çok iyi bir değer olduğunu söyleyebiliriz. 6D Mark II ile birlikle vahşi yaşam ya da ornito gibi yüksek hızlı çekim yapmak mümkün hale geliyor. Canon 6D Serisi, Full Frame serisine ilk adım olduğu için 1/4000 enstantane ile devam ediyor. Buradaki ayrımı aynı çarpan gövdeli makinelerde olduğu gibi düşünebilirsiniz. Canon 77D’ye kadar 1/4000 olan senkron hızı 80D, 7D Mark II gibi üst gövdelerde 1/8000’e çıkabiliyor.

Netleme Noktaları

Canon 80D ile tanıtılan Hepsi Çapraz Tip 45 Adet netleme noktalı netleme sistemi Canon 6D Mark II’de de bizlere sunuldu. Canon 6D’yi hatırlayacak olursak, 11 adet netleme noktasının sadece ortadaki noktası çapraz tipteydi ve Canon 6D netleme konusunda güncel makinelere göre biraz eski bir teknoloji olarak kalıyordu. Ancak yeni sistemle fotoğrafçı dostlarımızın bir isteği daha yerine getirilmiş oluyor.

1DX Mark II modeliyle ön plana çıkan f/8 diyafram’da netleme yapabilme özelliği artık Canon 6D Mark II’de de bizlere sunuluyor. Canon netleme konusunda gerçekten büyük bir atılım yapıyor. Burada yine Canon, netleme nokta sayısını arttırmaktansa, çok daha spesifik bir alana doğru ilerlediğini görüyoruz. Canon 6D’ye baktığım zaman f/8 diyaframdaki bir lensle netleme yapmak olanaksızken, Canon 6D Mark II ile birlikte seçilebilir 27 adet netleme noktasını kullanabiliyoruz ve bunlardan tam 9 tanesi çapraz tipte çalışıyor.

sekil1 - İnceleme: Canon EOS 6D Mark II

Netlik Sistemindeki yenilikler sadece yukarıdakilerle de kalmıyor. Canon 6D Mark II ile birlikte artık netleme sistemlerinde de çok ince ayarlar yapabiliyoruz. Canon 6D Mark II’de tam 16 adet ayar yapabildiğiniz bir otomatik netleme menüsü var. Tüm bunlara ek olarak Canon 6D Mark II  -3EV’de bile netleme yapabiliyor.

DUAL Pixel CMOS AF Netleme Sistemi

Canon 6D Mark II’nin netleme sistemine gelecek olursak, Canon 6D Mark II bizlere Dual Pixel CMOS AF sistemi ile sunuluyor. Bu sistem hali hazırda 1D X Mark II ve 5D Mark IV’te de kullanılan sensörde bazlı bir netleme teknolojisi. Bu teknoloji sayesinde netleme hem daha hızlı hem de çok tutarlı bir hale geliyor. Özellikle hareket eden objelerde netlik takibi konusunda çok başarılı olduğunu belirtebilirim.

Dual Pixel CMOS AF şuan için dünyaca kabul edilen en iyi çalışan netleme sistemlerinden biridir. Fotoğraf makinelerinde bulunan bütün pikseller kendi içlerinde 2 fotodiyota bölünüyor ve bulunan tüm pikseller hem netleme yapma hem de görüntüyü kaydetme işlemini aynı anda yapabiliyor.

Dual Pixel CMOS AF aynı zamanda LCD’de dokunduğumuz yere netleme yaparken çok tutarlı ve netliği kaçırmadan akıcı bir şekilde 2 nokta arasında netleme yapmamızı sağlıyor. Canlı İzleme modunda  hızlı çekim yaparken SERVO AF  çalışıyor, video çekimindeki dijital zum sırasında ve Extender’la yapılan çekimlerde netlik yapabilmemizi sağlıyor.

IMG 7075 - İnceleme: Canon EOS 6D Mark II

Fotoğrafı büyütmek için üzerine tıklayın.

Gövde Yapısı

Canon 6D Mark II’nin gövdesini elinize ilk aldığınız zaman, Canon 6D’ye göre daha ele oturan ve daha iyi bir malzeme kalitesine sahip olduğunu anlayabiliyorsunuz. 6D Mark II’nin sağ tarafta bulunan fotoğraf makinesini tuttuğunuz alan daha derin olduğu için artık ele çok daha rahat oturuyor. 6D’nin gövdesini tutarken serçe parmağım dışarıda kalırken, 6D Mark II’de gövde elime tam şekilde oturuyor. Bununla beraber Canon 6D Mark II’nin gövde kalitesinin de çok yükseldiğini makineyi elinize aldığınız an anlayabiliyorsunuz.

Canon 6D Mark II, dünyanın en hafif, hareketli LCD ekrana sahip Full Frame sensörlü fotoğraf makinesi olarak tarihteki yerini alıyor. Kendisi tam  685 gram ağırlığında. Tabii burada 5D Mark IV’ün 800 gram olduğunu da hatırlamakta fayda olduğunu düşünüyorum.

EOS 6D Mark II LCD BCK - İnceleme: Canon EOS 6D Mark II

LCD

Canon 6D Mark II, hareketli ve tam dokunmatik bir LCD’ye sahip. Bu LCD ekran, 3.0” büyüklüğünde ve 1.040.000 noktaya sahip.  LCD ekran tam dokunmatik olup, yukarı doğru 85 derece aşağı doğru ise 180 derece hareket edebilme özelliğine sahip. Dokunmatik ekran sayesinde ister menüler arası geçişleri, isterseniz çektiğiniz fotoğraflar arasında gezinmeyi isterseniz de canlı izleme modunda dokunduğunuz yere netleme yapabilmek için kullanabiliyorsunuz.

Video

Canon 6D Mark II’nin video özelliklerine gelecek olursak, Canon 6D Mark II Full HD  60fps video kaydı yapabiliyor. Video kaydı yaparken herhangi bir crop olmadığını belirtmek isterim. Canon 6D Mark II bir çok yeni özel ayarlarla geliyor. Video çekim sırasında AF hızını 10 farklı kademe de değiştirebilirken, video çekimi sırasında  netliği ister kilitleyebiliyor, istersek de arkadaki objelere geçiş hızını belirleyebiliyoruz. Movie Servo AF sistemi Full HD 60p’de kullanılabiliyor. Videoları MP4 formatında kaydedebiliyoruz. Renk formatımız ise 4:2:0 (8bit) olarak belirlenmiş. Aynı zamanda ilk defa bir Canon DSLR Fotoğraf makinesinde bulunan 5 Yönlü dijital titreşim engelleyici sayesinde video çekimlerinde daha kusursuz bir görüntü alabiliyoruz.

Canon 6D Mark II’de bulunan Dual Pixel CMOS AF Teknolojisi, tümüyle kişileştirilebilir bir ara yüze sahip. Bu sayede video çekimlerinde istediğimiz çekimleri elde ederken çok daha rahat edebiliyoruz.

Sonuç

Canon 6D Mark II’yi özetlemek gerekirse, dünyanın en hafif Full Frame sensöre sahip DSLR fotoğraf makinesi olarak tarihe geçiyor. Digic 7 İşlemci, saniyede 6.5 kare çekim hızı, 26 megapiksellik çözünürlük, Dual Pixel CMOS AF Netleme Teknolojisi, yeni sensör sistemi, Wi-Fi & NFC & Bluetooth Bağlantıları, Harketli ve Dokunmatik LCD ekranı ve GPS özellikleriyle bütçesi 5D Mark IV’e yetmeyen tüm fotoğrafçı dostlara gönül rahatlığıyla önerebileceğim bir fotoğraf makinesi olduğunu söyleyebilirim.

Canon 6D Mark II inceleme yazısının tamamını https://www.mertgundogdu.com/canon-6d-mark-ii-incelemesi/ adresinde okuyabilirsiniz.

YORUMLAR

WORDPRESS: 0