Nikon, Canon’u Ezecek mi?

Nikon, Canon’u Ezecek mi?

Nikon’un özellikle full frame DSLR modelleri ile Canon’u ezdiği ve Canon’un Nikon’a cevap vermekte zorlandığı konuşuluyor. Peki, gerçekten de Nikon full frame DSLR modelleri ile Canon’u zor durumda bırakmış olabilir mi?

Pentax K-30 DSLR
Canon EOS C300 Mark II
Nikon D7200

Yazı: Ömer Serkan Bakır

Uzun yıllardır süren Nikon mu, Canon mu? tartışmalarının son bir iki yıldır biraz azaldığını hissediyor musunuz? Bizlere en çok gelen sorulardan biriydi: “Nikon mu daha iyidir, yoksa Canon mu?”. Bunu çok yakından tanıdığım arkadaşlarım da sorardı, beni hiç tanımayan okuyucularımda… Her zaman bu iki markanın birbiri üstüne ezici bir hakimiyet kur(a)madığını söylemişimdir. Her iki markanın da iyi olduğu, efsane olmuş modeller çıktı yıllar içerisinde… Benim hemen aklıma birkaç model geldi bile: Canon T90, Canon F1, Canon A1, Nikon F3, Nikon F90X…

Artık daha kısa sürelerde yeni modeller pazara sunulduğu için model adları çabuk unutulabiliyor. Ancak Nikon D90’ı kim unutabilir. Üretimi çok uzun yıllar sürdürüldü. Canon’un da uzun yıllar üretimini sürdürdüğü modeller oldu tabi ki.

Günümüzde aynasız fotoğraf makinelerinin de profesyonel fotoğrafçılar tarafından tercih edilmesiyle sorulan markalar arasına artık Olympus, Sony, Samsung, Fujifilm ve Panasonic’de dahil oldu. Hatta efsane markalar arasında yer alan Leica bile aynasız makine pazarından nasıl pay alabileceğini hesaplamaya başladı.

cn2 - Nikon, Canon’u Ezecek mi?

Nikon ve Canon kullanıcıları hala ciddi bir aynasız fotoğraf makinesi yapmalarını beklerken, dedikodular da aldı başını yürüdü. Nikon’un özellikle full frame DSLR modelleri ile Canon’u ezdiği ve Canon’un Nikon’a cevap vermekte zorlandığı konuşuluyor. Canon’un son derece gizli yürüttüğü yeni bir modelin ise çok kısa bir süre sonra tanıtılacağı ve şaşırtıcı derecede yüksek çözünürlük değerine sahip olacağı ise bir başka iddia.

Peki, gerçekten de Nikon full frame DSLR modelleri ile Canon’u zor durumda bırakmış olabilir mi? İsterseniz beraber bir göz atalım.

Nikon, 2013 ve 2014 yılları içerisinde birbiri ardına pek çok iddialı full frame model çıkardı. Nikon D610, Nikon Df, Nikon D4S, Nikon D810, Nikon D750.

Canon’un 2013 ve 2014 yılları içerisinde full frame bir DSLR model yapmadığı görülüyor. En son full frame modellerini ise 2012’de çıkardı. Bunlar: Canon EOS 5D Mark III, Canon EOS-1D C ve Canon EOS 6D.

Durum öyle gözüküyor ki Canon 2015 yılında beklenen süper (!) full frame DSLR modelini yapamazsa fanatiklerini fazlasıyla üzecek.

YORUMLAR

WORDPRESS: 0