İnceleme: Huawei Mate 20 Pro

Teknoloji ve fotoğraf meraklılarının heyecanla beklediği Huawei Mate 20 Pro akıllı cep telefonunu ilginç bir etkinlikte test ettik.

İnceleme: TP-Link UE330
İnceleme: ViewSonic VP2768
İnceleme: Nikon D850

Yazı ve Fotoğraflar: Ömer Serkan Bakır

Teknoloji ve fotoğraf meraklılarının heyecanla beklediği Huawei Mate 20 Pro akıllı cep telefonunu ilginç bir etkinlikte test ettik. İlk incelemesini Belgrad Ormanı’nda yaptığımız Huawei Mate 20 Pro ile birbirinden ilginç kareler çektik. 

photo leica xlg@2x - İnceleme: Huawei Mate 20 Pro

Huawei Mate 20 Pro modelinde üç Leica kamera kullanılıyor.

Huawei Mate 20 Pro piyasadaki en iyi akıllı telefon kamera sistemlerinden birine sahip. Ultra geniş açı lens desteğiyle gelen üçlü Leica kamera, kullanıcılara geniş bir perspektiften çekim seçeneği sunuyor. Mate 20 Pro yeni kamera sistemi, objektiften 2,5 cm uzaklığa kadar nesnelerin net görüntülerinin çekilmesine imkan veren makro özelliği ile de bir ilke imza atıyor. Cihazın ultra geniş açılı ve makro desteği sunan lens yapısı, Mate 20 Pro’yu aynı zamanda çok yönlü bir kamera haline getiriyor. Belgrad Ormanı’nda çektiğimiz makro fotoğraflarda telefonun kamerasının sınırlarını da deneme fırsatı bulduk. Makro fotoğrafçılık pek çok açıdan fotoğraf bilgisi az olan kullanıcılar için zorlayıcı olabiliyor. Ancak Mate 20 Pro sizin için bu konuyu da basitleştiriyor ve ilginç fotoğraf kareleri yakalamanıza imkan tanıyor. Tabi her şeyi makinenin yapmasını da beklememek gerekiyor. Çekim yapacağınız konuyu, ışığı ve yakın çekimlerde mutlaka rüzgarı da göz önüne almanız gerekiyor. Açıkçası Mate 20 Pro ile pek çok profesyonel ekipman ile yapacağınız çekimler kadar ve hatta daha fazla keyif alabileceğiniz garanti…

IMG 20181109 110125 - İnceleme: Huawei Mate 20 Pro

Yeni üçlü Leica kamera

Huawei, son birkaç yıldır Leica ile işbirliği yaparak pek çok modelinde yüksek seviyeli bir fotoğraf başarısı elde etti. Bunu Mate 20 Pro modelinde de görmek mümkün. Ana kamera 27mm 40MP’lik bir çözünürlüğe sahip. Böylece oldukça detaylı görüntüler elde edilebiliyor. Modelin en ilginç kamera özelliklerinden biri ise, 2,5cm yakından makro çekimler de yapabilen 20MP’lik ultra geniş açı (0.6x – 16mm) kamerası… Bu geniş açı kamera sayesinde dar mekanlarda ve manzara fotoğraflarında yeni bir bakış açısı sağlanmış oluyor. Yaptığımız makro çekimlerde de yakın plan çekim performansının gayet iyi olduğunu söyleyebilirim.

Telefonun 8MP‘lik 3x (80mm) optik zoom yapabilen telefoto kamerası ise aynı zamanda 5x kayıpsız yakınlaştırma da yapabiliyor. 3x optik zoom modunu kullanırken elinizdeki fazla titreşim, tıpkı fotoğraf makinelerinde olduğu gibi çektiğiniz fotoğrafların netsiz olmasına sebep olabiliyor. Bu yüzden 3x optik zoom yaparken özellikle düşük ışık şartlarında çok daha sağlam bir duruş gerekiyor.

IMG 20181109 112344 - İnceleme: Huawei Mate 20 Pro

Fotoğrafta yapay zeka

500’den fazla senaryoyu ve 25 kategoriyi tanıyan güncellenmiş Yapay Zeka destekli fotoğraf özelliği bir fotoğraftaki farklı nesneleri ve sahneleri ayırt edebiliyor. Renkler, parlaklık ve kontrast çoğu zaman uygun bir denge ile otomatik olarak ayarlanıyor. Tabi buradan her çekilen fotoğrafın yapay zeka sayesinde mükemmel çıkacağı gibi bir fikir oluşmasın. Evet, isterseniz yapay zeka özelliğini açabilir ve bu imkandan yararlanabilirsiniz. Ancak bazı ortamlarda yapay zeka fotoğraflarınıza gereğinden fazla müdahale ederek abartılmış sonuçlar verebiliyor. Buna da dikkat etmek gerekiyor.

Gece modu

Gelişmiş Huawei Yapay Zeka Görüntü Sabitleme teknolojisiyle desteklenen Mate 20 Pro’nun Gece Modu, düşük ışıkta manuel çekim fotoğrafları bulanıklık olmadan ve odaklayarak kaliteli bir şekilde çekebiliyor. Bu modu kullanacaksanız size tavsiyem, bir tripod ile çok daha iyi çekimler yapabileceğiniz olacaktır.

Videolarda da yapay zeka katkısı

Huawei Mate 20 Pro, yapay zeka destekli kamera moduna sahip. Kullanıcılar bu modu kullanarak, çektikleri video içeriklerinin tonunu, doygunluğunu ve parlaklığını otomatik olarak ayarlayabiliyor. Cihaz ayrıca hazır modlara da sahip. Mate 20 Pro, görseldeki insan unsurlarını ayırarak ve etrafındaki renklerin canlılığını artırarak, kişileri daha çarpıcı bir şekilde vurgulayabiliyor. Ürünün “AI Spotlight Reel” özelliği ise klipleri otomatik olarak tanımlıyor ve 10 saniyelik bir montajı otomatik olarak üretiyor. Ayrıca, 16:9 oranına göre çok daha sinematik bir etki yaratan 21:9 formatını da hem fotoğraf hem de video çekimlerinde destekliyor.

IMG 20181109 111026 - İnceleme: Huawei Mate 20 Pro

IMG 20181109 111026 detay - İnceleme: Huawei Mate 20 Pro

Üstteki fotoğraftan alınmış bir kadraj.

Güvenlik

Kullanıcının akıllı telefon deneyimini iyileştirmek ve güvenli bir kullanım süreci sunmak için geliştirilen ekran içi parmak izi okuyucu, yüzde 20 daha hızlı bir şekilde ekranı açıyor. Dinamik basınç sensörü sayesinde dokunma hissi ve geri bildirim olarak da kullanıcı için gerçek bir düğmeye dokunma hissi yaratılıyor.

30.000’den fazla noktayı yansıtabilen 3D Derinlik Algılama Kamerası sayesinde, Mate 20 Pro sizi kolayca tanıyor ve yarım saniyede telefonunuzun kilidini açıyor. Yüz kimliğiniz ayrıca kilitli uygulamalarınıza ve kişisel verilerinize ait özel bir ekrana, güvenli bir şekilde erişmeniz için de kullanılabiliyor.

Yüksek pil ömrü

Günümüzde kullandığımız pek çok taşınabilir cihaz için en büyük korkumuz, gün ortasında pilinin bitmesi oluyor. Mate 20 Pro, gün boyunca kullanıcılarını yalnız bırakmayacak pil gücüyle de dikkat çekiyor. Mate 20 Pro, 4200mAh gücünde bir pil kullanıyor. Böylece gün içerisinde fotoğraf ve video çekimi yaparken sürekli pil ömrüne bakma alışkanlığınızı da değiştiriyor.

Ayrıca SuperCharge özelliği, 40W’a kadar yüksek hızda şarj desteği sunuyor. Örneğin Mate 20 Pro, 40W SuperCharge adaptörüne takıldığında, 30 dakikalık bir şarj esnasında yüzde 70’lik pil dolum oranına ulaşıyor.

Mate 20 Pro, Kablosuz Hızlı Şarj özelliği ile 15W gücünde kablosuz şarjı da destekliyor. 30 dakikalık bir kablosuz şarjla batarya yaklaşık yüzde 30 oranında (1300mAh’ye eşdeğer) dolum gerçekleştirebiliyor.

Son olarak…

Huawei Mate 20 Pro, akıllı bir cep telefonundan isteyebileceğiniz hemen her şeyi eksiksiz karşılıyor denilebilir. Özellikle yüksek pil ömrü, güvenlik seçenekleri, yapay zeka kullanımı ve yazılımsal ek özellikler ile üst seviye bir akıllı telefon. Leica işbirliği ile ortaya çıkan kamera özellikleri de sınıfının en iyilerinden birisi olduğunu kanıtlıyor. Ancak, 8.499 TL olarak belirlenen Türkiye satış fiyatının biraz fazla olduğunu da söylememiz gerekiyor.

8.3
OVERALL SCORE
Kamera: 9.0
Ekran Kalitesi: 9.0
Tasarım: 8.0
Fiyat: 7.0

YORUMLAR

WORDPRESS: 0