İnceleme: Samsung Galaxy Note8

Samsung’un en iddialı akıllı telefonlarından Galaxy Note8’in kamera performansını sizler için test ettik.

İnceleme: Sony 64GB SF-G Serisi UHS-II SDXC
İnceleme: Samsung Galaxy S21 Ultra
İnceleme: Kingston CF Ultimate 64GB

Yazı ve Fotoğraflar: Ömer Serkan Bakır

Samsung’un en iddialı akıllı telefonlarından Galaxy Note8’in kamera performansını sizler için test ettik. Galaxy Note8, sonsuz ekran, daha akıllı S Pen ve optik görüntü sabitleyiciye sahip çift kamera özellikleriyle iş hayatında ve tabi ki günlük yaşamda size büyük kolaylıklar sağlıyor.

Samsung, Note serisini ilk kez 2011 yılında tanıttı. O zamandan bu yana kendine özgü geniş ekranının ve sahip olduğu akıllı kalemi S Pen’in çekiciliği sayesinde Note serisinin hayran kitlesi her geçen gün büyüdü.

1503503786 Samsung Galaxy Note8 Siyah - İnceleme: Samsung Galaxy Note8

Samsung’un şimdiye kadarki en iyi akıllı telefon kamerasına sahip olan Galaxy Note8, DXO Mark mobil kategorisinde 94 puanla 3. sırayı almış durumda. 

En büyük Note ekranı…

Galaxy Note8, şimdiye kadarki en büyük Note ekranına sahip olmasına rağmen ince gövdesi sayesinde tek elle kolay tutuş imkanı sunuyor. 6.3 inç büyüklüğünde Quad HD+ Super AMOLED Sonsuz Ekranı ile fazla kaydırma yapmadan daha fazlasını görebiliyorsunuz. Galaxy Note8, video izlemek, okumak ve çizim yapmak için daha fazla alan sağlıyor.

20171114 160841 - İnceleme: Samsung Galaxy Note8

S Pen ile daha fazla kontrol

Note’u tanımlayan özelliklerden biri her zaman S Pen oldu. Galaxy Note8’in yeni geliştirilmiş akıllı kalemi S Pen yazı yazma, çizim yapma ve telefonla yapılan tüm etkileşimlerde tamamen yeni bir yol açıyor. Daha ince uç ve artırılmış basınç hassasiyetine sahip yeni S Pen, kullanıcıların kendilerini başka kalemlerin veya akıllı telefonların yapamayacağı özgünlükte ifade edebilmelerini sağlıyor.

Her Zaman Açık Ekran (AOD) özelliği sayesinde Galaxy kullanıcıları telefonlarının kilidini açmadan da bildirimlerini görebiliyor. Galaxy Note8 ile bu özellik daha da güçleniyor. Ekran kilidi kapalıyken S Pen’i çıkarır çıkarmaz 100 sayfaya kadar not almaya başlayabilir, ekran kilidini açmadan notlarınıza ekleme yapabilir ve notlarınız içinde değişiklik yapabilirsiniz.

20171115 164049 - İnceleme: Samsung Galaxy Note8

Daha iyi fotoğraflar

Telefon alırken kullanıcıların en fazla dikkat ettiği özelliklerden biri tabi ki kamera… Bu yüzden Samsung akıllı telefonlarının kamera özelliklerine çok büyük yatırım yapıyor. Sonucunda da pek çok rakibinin önüne geçerek dikkat çekici sonuçlar ortaya koyabiliyor.

Galaxy Note8, arka yüzünde Optik Görüntü Sabitleme özelliği ve geniş açı ile telefoto lenslere sahip iki adet 12MP kamera ile geliyor. İster yeni bir şehir keşfediyor, isterse arka bahçenizde geziyor olun, Optik Görüntü Sabitleme özelliği sayesinde artık daha net görüntüler çekebileceksiniz.

20171118 121919 - İnceleme: Samsung Galaxy Note8

Gelişmiş fotoğraf deneyimi için, Galaxy Note8, Canlı Odak özelliğiyle de alan derinliğini kontrol etmenize ve ön izleme modunda veya fotoğrafı çektikten sonra arka planı bulanıklaştırabilmenize imkan tanıyor. İkili Çekim modu ile arka yüzdeki iki kamera da aynı anda fotoğraf çeker ve telefoto lenslerin çektiği yakın plan görüntü ile tüm arka planı alan geniş açı lenslerden gelen görüntüden oluşan iki fotoğrafı da kaydetmenizi sağlar.

Hızlı Otomatik Odaklı Dual Piksel sensör ile gelen geniş açı lensler loş ışıkta bile daha keskin ve net çekimler yapmanızı sağlar. Galaxy Note8’in ön yüzünde ayrıca, net selfie’ler ve görüntülü sohbetler için endüstri lideri Akıllı Otomatik Odak özellikli 8MP ön kamera bulunuyor.

Video Kayıt Çözünürlüğü

Note8, UHD 4K (3840 x 2160) @30fps video kayıt yapabiliyor. Yaptığımız testlerde video konusundaki başarısı yine oldukça iyiydi. Önceki Note modelleri ile video çekimindeki en büyük fark, daha iyi oto fokus performansı olarak öne çıkıyor. Farklı kayıt çözünürlük değerlerinde ve çok farklı ışık şartlarında yaptığımız video çekimlerinden bazılarını aşağıdaki videoda izleyebilirsiniz.

Yaptığımız fotoğraf ve video çekimlerinde Note8’in rakiplerinin çoğundan daha hızlı ve doğru netlik yaptığını söyleyebiliriz. Canlı Odak özelliği ile alan derinliği etkisini kontrol etmeyi çok kolay hale getiren Note8’in çift kamerasında da OIS (Optik Görüntü Sabitleyici) bulunuyor. Düşük ışık performansı kabul edilebilir olsa da iyi sonuçlar elde etmek istiyorsanız bu konuda tavsiyemiz her zaman daha fazla ışıklı ortamlarda fotoğraf çekmeniz yönünde…

20171118 122517 - İnceleme: Samsung Galaxy Note8

Suya ve toza dayanıklılık

Samsung ilk su geçirmez Galaxy cihazını dört yıl önce tanıtmıştı. Artık, suya ve toza dayanıklı (IP68) Galaxy Note8 ve akıllı kalem S Pen’i istediğiniz her yere götürebilirsiniz11. Ekran ıslak olduğunda bile kalemi kullanarak ekrana yazabilirsiniz. Artık yağmur altında fotoğraf ve video çekerken de endişe duymanıza gerek yok.

20171114 154621 - İnceleme: Samsung Galaxy Note8

ISO 100, Doğal ışık çekimi

iso1 400x68 - İnceleme: Samsung Galaxy Note8

ISO performansı testi. Büyütmek için görselin üzerine tıklayın.

Samsung Galaxy Note8 kamera özellikleri:

Ana kameralar: İkisi de Optik İmaj Sabitleyiciye sahip Çift Kamera Dual OIS

      – Geniş-Açı: 12MP Dual Pixel AF, 26mm, F1.7, OIS

      – Telefoto: 12MP AF, 52mm, F2.4, OIS

      – 2X optik zoom, 10X dijital zoom

Ön kamera: 8MP AF, F1.7

YORUMLAR

WORDPRESS: 0