Tamron SP 85mm f/1.8 Di VC USD İnceleme

Tamron SP 85mm f/1.8 Di VC USD İnceleme

Tamron’un kısa bir süre önce satışa sunduğu en yeni prime objektiflerden biri olan SP 85mm f/1.8 Di VC USD’yi inceledik.

Kingston’un 512GB’lık mini devini Mısır’da test ettik
İnceleme: ViewSonic M1+
İnceleme: Oppo Reno3 Pro

Tamron’un kısa bir süre önce satışa sunduğu en yeni prime objektiflerden biri olan SP 85mm f/1.8 Di VC USD’yi inceledik.

Tamron’un “85mm f/1.8” sabit odaklı objektifi için iki ciddi rakibi bulunuyor. Canon’un ve Nikon’un 85mm f/1.8 diyafram açıklığına sahip objektifleri uzunca bir süredir satışta… İlk bakışta Canon ve Nikon’un aynı diyafram değerine sahip objektiflerine göre daha yüksek bir fiyatla satışa sunulması bazı kullanıcıların eleştirisine neden oluyor. Bu eleştiriler ilk bakışta haklı gibi görülebilir. Ancak yeni objektifin getirdiği yenilikler ve farklı özellikleri göz önüne alındığında aradaki fiyat farkı daha doğru değerlendirilebilir.

85mm f/1.8 objektiflerde ilk kez VC kullanılıyor!

Tamron bu modelinde dünyada ilk kez 85mm f/1.8 objektif için VC (Titreşim engelleyici) sistemini kullanmış. Objektifi ister full frame isterseniz APS-C sensörlü bir DSLR makinede kullanın titreşim engelleyici özelliği size müthiş bir esneklik sağlıyor ve loş ortamlarda bile çekimlerinizin daha net olmasını garanti ediyor. Tabi VC eklentisi ve daha fazla optik eleman kullanımı objektifin ağırlığını biraz artırıyor. SP 85mm f/1.8 Di VC USD’nin ağırlığı 700 gram ve filtre çapı 67mm.

06

85mm f/3.2 1/100sn – Tamron web sitesinden alınmıştır.

Portre için en iyi seçim…

Tamron SP 85mm f/1.8 Di VC USD tam anlamıyla gerçek bir portre objektifi… Gerek mükemmel bokeh etkisi gerekse de düşük ışık performansı iyi bir denge sağlıyor. Tamron 85mm, özellikle profesyonel fotoğrafçıların daha hızlı netlik ve yüksek performans ihtiyaçlarına tam anlamıyla cevap verebilecek bir objektif olmuş. USD özelliği sayesinde de çok sessiz netlik yapılabiliyor.

342A0085k 342A0085k_detayYüksek çözünürlüklü makinelerle tam uyum

Yazının başında da kısaca bahsettiğim gibi bazı kullanıcılar yeni Tamron 85mm’yi Canon ve Nikon modelleri ile karşılaştırarak fiyatını biraz pahalı bulduklarını belirtiyor. Canon’un 85mm f/1.8 objektifi çıkalı 20 yıldan uzun zaman oldu. Nikon’un 85mm f/1.8 objektifi ise 5 yıl önce çıktı. Değişen teknoloji ve yüksek çözünürlük değerleri sonucunda optik tasarımların yenilendiğini biliyorsunuz. 2. ve 3. Nesil objektifler artık yeni ve daha titiz tasarımlarla, yüksek çözünürlük değerlerinde de üstün performans sunmak için hazırlanıyorlar. Kısaca Tamron’un yeni 85mm objektifini biraz bu yönden de incelemek gerek.

LD ve XLD Elemanlar

Tamron SP 85mm f/1.8 Di VC USD objektifi 13 eleman ve 9 gruptan oluşuyor. Bu yapının içerisinde bir XLD ve bir de LD düşük dağılımlı elemanlar yer alıyor. Bu elemanlar kritik sapmaları ve renk saçılmalarını düzeltmek, optik performansı yukarıya taşımak için kullanılıyor. Gelişmiş lens kaplama teknolojileri eBAND ve BBar ile ışık geçirgenliği artırılarak parlama ve yansımalar da azaltılıyor.

Ön eleman üzerinde uygulanan su ve yağ itici florin kaplama ise, parmak izi, kir ve lekelerin güvenli ve kolay çıkarılmasını sağlıyor. Kaplama aynı zamanda dayanıklılığı geliştirilmiş bir yüzey sağlıyor ve yıllarca etkinliğini sürdürebiliyor.

Sonuç

Tamron SP 85mm f/1.8 Di VC USD objektifin fiyatı rakiplerine göre biraz daha yüksek görülebilir. Ancak VC titreşim engelleyici özelliği, yüksek çözünürlüklü DSLR makineler ile tam uyumu, özel koruma contaları ile zor hava koşullarında kullanımı, keskinliği, sessiz netlik yapabilmesi ve mükemmel bokeh etkisi gibi özellikleri ile Tamron’un bu yeni objektifinin profesyonellerin ilgisini çekeceğini söyleyebiliriz.

YORUMLAR

WORDPRESS: 0