Samsung NX2000’i Yemen’de Test Ettik!

Samsung NX2000’i Yemen’de Test Ettik!

Bazı ülkeler vardır hemen herkes gitmek ister. Bazı ülkelere ise neden gidilebileceği konusunda çok az kişi fikir sahibidir. İşte Yemen’de Osmanlı tarihinde çok önemli bir role sahip olan, ancak hakkında çok az şey bilinen bir ülke…

Etkileyici Gün Batımları için 4 Nokta
Kahire piramitlerden ibaret değil!
Gemi Turları Bir Tık Uzaklıkta…

ADVERTORIAL

Yazı ve Fotoğraflar: Ömer Serkan Bakır

Bazı ülkeler vardır hemen herkes gitmek ister. Bazı ülkelere ise neden gidilebileceği konusunda çok az kişi fikir sahibidir. İşte Yemen’de Osmanlı tarihinde çok önemli bir role sahip olan, ancak hakkında çok az şey bilinen bir ülke… Yaklaşık 2 senedir üzerinde çalıştığım ve Yemen’deki bazı karışıklıklar yüzünden sürekli ertelediğim bu ülkeye sonunda gitmeye karar verdim. Öncelikle Yemen’de yerel bir turizm acentesi bulmaya çalıştık ve sonunda en az 3-4 tane gayet ilgili acente bulduk da… Ancak sonuç hiç de bizim istediğimiz gibi olmadı. Gitmek istediğimiz yerleri ve bu geziyi fotoğraf amaçlı yapma isteğimizi anlattığımızda tüm acentelerden bir anda olumsuz yanıt aldık. Kısaca, gitmek istediğimiz yerlerde güvenliğimizi sağlayamayacaklarını belirtip, kibarca bizi geri çevirdiler. Normal olarak bu geziyi sonraki yıllara ertelemeyi de düşündük. Ancak bir de Türkiye’de bireysel programlar yapan bir turizm firması aracılığı ile Yemen’in en büyük turizm acentelerinden biri ile şansımızı denemeye karar verdik. Gitmek istediğimiz yerlerden 2-3 tanesini güvenlik sebebiyle çıkarıp, bize olumlu yanıt verdiler. Tabi programımız netleştiğinde Yemen’deki Türk Büyükelçiliği’ne rotamızı ve beraber gideceğimiz arkadaşların bilgilerini de ilettik. Sonradan bir sorun çıkarsa en azından rotamız bilinsin diye…

nx2000 grs - Samsung NX2000’i Yemen’de Test Ettik!

Yemen’e çok az turist gitmesinin esas sebebi ülkenin Kuzey ve Güney’indeki bazı yerel grupların çatışmaları. Özellikle Kuzey Yemen’de fidye istemek için turistlerin kaçırıldığı biliniyor. Bir diğer önemli nokta ise, başkent Sanaa’a dışına çıkabilmek için özel izin kağıtlarınızın olması gerekiyor. Bu yüzden ülkede kaç gün kalacağınızı ve nerelere gitmek istediğinizi mutlaka önceden programlamanız gerekiyor. Böylece yerel acente sizin için resmi izin kağıtlarını alabiliyor. Biz de öyle yaptık ve rotamızı tam olarak planlayıp, Türk Hava Yolları ile İstanbul-Sanaa gidiş dönüş biletlerimizi son ana bırakmadan aldık. Şimdi buraya bir nokta koyup Yemen’de test ettiğimiz Samsung NX2000’den biraz bahsetmek istiyorum.

Samsung NX2000 Hakkında…

Bildiğiniz gibi aynasız fotoğraf makineleri konusunda Samsung, hem dünya hem de Türkiye pazarında önemli oyunculardan biri oldu. Çıkardığı aynasız Smart Camera’lar ile teknolojiyi yüksek görüntü kalitesi ile birleştirdi. Yemen’de test ettiğim ve Samsung’un NX serisinden çıkardığı NX2000, oldukça küçük, şık, tam dokunmatik ekrana sahip, hızlı bir aynasız fotoğraf makinesi. Bu seyahatte daha çok Samsung 18-200mm f/3.5-6.3 ED OIS objektifi kullandım. Yemen gibi dışarıya kapalı ve pek turistik olmayan ülkelerde, elinizde küçük ve dikkat çekmeyen bir fotoğraf makinesinin olması çok önemli. Ben de bu avantajı Yemen’de fotoğraf çekerken pek çok yerde bizzat yaşadım. Esasında NX2000, sosyal medya tutkunlarına hitab eden bir makine. Tam dokunmatik ekranlı NX2000 ile çektiğiniz fotoğrafları anında telefon ya da tabletinize aktarabilir ya da sosyal medyada sevdiklerinizle paylaşabilirsiniz. Tabi tüm bunları Yemen’in her noktasında yapabilmek mümkün olmadı.

Samsung NX2000 Beyaz 6 k - Samsung NX2000’i Yemen’de Test Ettik!

20MP APS-C CMOS Sensör

Samsung NX2000 kolay kullanımlı ve şık bir fotoğraf makinesi. Objektifinin değişebiliyor olması ve 20 milyon piksellik APS-C büyüklüğündeki CMOS sensörü sayesinde, son derece keskin ve detaylı görüntüler sağlanıyor. Düşük ışıklı ortamlarda ise yüksek ISO değerlerinde bile kabul edilebilir sonuçlar elde edilebiliyor. Makine, ISO 100 ile 25600 değerleri arasında çalışabiliyor. Tabi her zaman olduğu gibi yüksek ISO değerleri benim için 1600-3200 aralığında yeterli oluyor.

3.7 inç WVGA LCD

NX2000, 1/4000sn enstantane hızına sahip bir makine. Bu da size çekmek isteyebileceğiniz yüksek hızdaki hemen her konuyu rahatlıkla fotoğraflayabilmenizi sağlıyor. NX2000’de benim dikkatimi çeken özelliklerden biri de 3.7 inç WVGA tam dokunmatik ekran oldu. Ne yalan söyleyeyim, dokunmatik ekranlı bir fotoğraf makinesi beni her zaman tedirgin eder. Sanki istediğim menü ayarlarını hızlıca yapamayacakmışım gibi gelir. Tabi bir de istemeden, elimin yanlışlıkla çarpması sonucu değişen ayarlar… Ancak tüm bu tedirginliklerimi NX2000’de pek yaşamadım. 3.7 inç ekran, hem fotoğraf çekerken, hem de sonrasında gerçekten çok keyifli…

Samsung NX2000 Beyaz 2 k - Samsung NX2000’i Yemen’de Test Ettik!

Sadece 228 gram!

Gövdesinin bir hayli küçük olmasından dolayı NX2000, MicroSD/MicroSDHC/MicroSDXC hafıza kartları kullanıyor. Makinenin ağırlığı yaklaşık 228 gram ve bu da size seyahatler esnasında büyük kolaylık sağlıyor. NX2000 ve yanınızda taşıyacağınız 1-2 objektif size bütün gezi esnasında yetecektir. Ayrıca taşırken omuzlarınızın ve belinizin ağrıdığı o büyük fotoğraf çantalarını arayacağınızı hiç sanmıyorum.

Dünyaya Bağlanın

Samsung'un Smart Camera 2.0 teknolojisinin bir parçası olan Wi-Fi bağlantı desteği; çektiğiniz fotoğrafları anında saklamanızı ya da paylaşmanızı mümkün kılıyor. AutoShare özelliği ile de, sevdiğiniz görüntüleri Android akıllı telefon ve tabletinize gönderebilirsiniz. Bunun yanı sıra, Facebook gibi favori sosyal paylaşım sitelerini de, bu amaca hizmet eden Direct Link kısa yol tuşuyla senkronize ederek, menüye gerek olmaksızın kolaylıkla paylaşımda bulunabilirsiniz. Tabi bunları Yemen’in zor şartlarında pak yapamadım. Ancak günümüzün sosyal medya bağımlıları için vazgeçilmez özellikler diye düşünüyorum.

SAM 1032 - Samsung NX2000’i Yemen’de Test Ettik!

Yemen Gezi Notları

Biliyorum merak ediyorsunuz, o yüzden birazda Yemen gezi notlarımdan bahsetmek istiyorum. Biraz önce anlattığım gibi yerel acente, program ve izinler işini çözdükten ve uçak biletlerimizi aldıktan sonra en önemli konu vize almaya geldi. Yemen vizesini İstanbul’da fahri konsolosluktan 1-2 gün içerisinde alıyorsunuz. Hiç zor değil, ancak en ilginç yanı turistik vize için 300 TL alınması. Evet, yanlış okumadınız! İstenen belgeler ise, 2 fotoğraf, sağlık raporu ve ikametgah.

Yemen’e direkt olarak gitmek için en uygun havayolu şirketi THY. Uçuş saatleri çok ters, giderken de gelirken de gecenin bir yarısı uçuyorsunuz ve bu da biraz yorgunluğa yol açıyor. Giderken Sanaa’da iniyorsunuz, ancak dönerken uçak Sanaa’dan kalkıp yakındaki Aden’e iniyor ve oradan da yolcuları alıp İstanbul’a geliyor. Bir nevi dolmuş gibi… Ama tüm bunlara değdiğini söylemeliyim. Yemen henüz yerel değerleri sonuna kadar koruyan, bana göre görüp görebileceğiniz en ilginç ülkelerden biri.

SAM 1101 - Samsung NX2000’i Yemen’de Test Ettik!

Gezi Rotası

Bu gezi için 7 gece ve 8 günlük bir program yaptık. Gece kaldığımız yerler, Sanaa (4 gece), Al Mahweet, Hodeidah, Taiz oldu. Yemen, yerel insan figürleri ve büyüleyici mimari yapıları ile ilginç fotoğraf kareleri veren bir yer. Unesco Dünya Mirası listesine alınan başkent Sanaa gerçekten görülmeye değer bir mimari etkileyiciliğe sahip. Tabi bu mimari bütünlüğü hem yaya olarak dolaşarak hem de yüksek bir binanın tepesine çıkarak (ki bu uygun bir otel oluyor) fotoğraflayabiliyorsunuz. Detaylarla bezeli tüm bu binaların içerisinde yeni yapılanları ayırt etmek çok zor. Çünkü yeni yapılsalar bile o ilginç mimari bütünlüğü bozmayacak şekilde inşa ediliyorlar. Sanaa yaklaşık 2300 metre yükseklikte bir vadide kurulmuş, VII. ve VIII. yüzyıllarda İslam dininin yayılmasında önemli bir merkez olmuş. Ülkenin pek çok yerinde olduğu gibi burada da Osmanlı döneminden kalma pek çok eser var.

Sizlere bu gezimiz sırasında görülmeye değer diğer ilginç yerlerden de kısaca bahsetmek istiyorum. Sanaa’nın yaklaşık yarım saat uzağında yer alan Wadi Dahar, İmam Yahya’nın eski sarayına ev sahipliği yapıyor. Yemen’in simge yapılarından biri olan ve Rock Palace adı verilen bu sarayın yapımı için büyük bir kaya temeli kullanılmış.

SAM 0842 - Samsung NX2000’i Yemen’de Test Ettik!

İlginç taş mimarisi ile ünlü Thula, dar sokakları ve kapalı çarşısı ile ünlü. Kawkaban köyü ise yaklaşık 3000 metre yükseklikte bir falezin tepesine kurulmuş. Kawkaban’ın Osmanlı dönemi surlarından, vadinin ve falezin eteğindeki Shibam köyünün muhteşem manzaralarını seyredebilirsiniz. Falezin içine oyulmuş bir patikadan yürüyerek Shibam’a ulaşmak da mümkün.

Bana göre gördüğümüz en ilginç yerlerden biri de Al Hajarah. Sanaa’dan yaklaşık 3 saatlik bir yolculuk ile ulaşılan Al Hajarah dağ köyü, birbiri ile muhteşem bir uyuma sahip evlerden oluşuyor. Haraz dağı bölgesinde yer alan Manakha dağ köyleri de yine görülmeye değer.

Hodeidah’a giderken yolda fotoğrafladığımız, Wadi Sareh, Wadi Surdud, Khamis Bani Saad, Bait Al Amir gibi yerlerden sonra Yemen’in ünlü balıkçı şehri Hodeidah’a varıyoruz. Oldukça büyük olan balık pazarını ertesi sabah erkenden kalkarak fotoğrafladıktan sonra Zabid, Al Faza Beach, Khokha ve Mokha’da geçerek Taiz’e varıyoruz. Taiz’deki otelimiz bir dağ oteli konumunda ve manzarası büyüleyici.

Bir kayalık üzerinde yükselen etkileyici Al Qahera Kalesinin eteğinde konuşlanmış Taiz nispeten daha modern bir şehir. Taiz’den ayrıldıktan sonra yine bir zamanların görkemli şehirlerinden olan Jibbla’da görülecek diğer yerlerden…

SAM 0705 - Samsung NX2000’i Yemen’de Test Ettik!

Cenbiye ve Gat alışkanlığı

Yemen’e ilk gittiğinizde sizi birkaç şey şaşırtacak. Bunlardan ilki yerel kıyafetli çoluk-çocuk, yaşlı- genç hemen her Yemenlinin belinde kabzası işlemelerle süslü olan cenbiye denilen hançerleri… Cenbiye kullanımı Yemen’e özgü bir adet ve pek çok yerde cenbiye satıcıları ve tamircileri görmeniz mümkün. Bir diğer dikkatinizi çekecek olan şey ise gat alışkanlığı. Gat, sadece Yemen’de serbest olan ve narkotik olarak hafif bir uyuşturucu olarak kabul edilen bir bitki. Gat, günlük olarak taze alınıp tüketilen bir bitki. Gat yaprakları çoğunlukla öğle yemeğinden sonra çiğneniyor ve yanakta biriktiriliyor. Anında bir etkisi yok. Etkisini göstermesi için birkaç saat yanakta tutulması gerekiyor ve sonucunda da saatlerce süren bir uyuşturucu etkisi görülüyor. Tabi bunu bir Yemenli ile asla tartışmamanız gerektiğini daha sonra anlıyorsunuz. Çünkü Yemen’de gat alışkanlığı çok doğal bir olay ve bu bitkiyi asla bir uyuşturucu olarak kabul etmiyorlar. Durum böyle olunca da, öğleden sonra ülkenin yarısından çoğu yanakları şiş bir şekilde dolaşıyor. Gat, sadece sağlık açısından değil, ülkenin gelişmesini engellemesi ve insanların gelirlerinin yarısından çoğunu bu uyuşturucuya vermesi bakımından da dikkat çekici.

YORUMLAR

WORDPRESS: 3
  • cengiz 10 yıl

    Zebit denilen yere gittiniz veysel karani hazretlerini ziyaret etmediniz ve yemen programinizda hic bahsetmemissiniz dogrusu bosuna gitmissiniz yemene biliyorsunuzki yemen deyince turk halkinin ilk hatirladigi insan allah dostu veysel karani hazretleridir.

  • Zuhal 7 yıl

    Merhaba, cektiginiz fotograflari paylastiginiz bir platform var mi?