İnceleme: ViewSonic M1 Taşınabilir Projeksiyon Cihazı

Evde, okulda, kampta, tatilde, bahçede aklınıza gelebilecek hemen her yerde kullanabileceğiniz mini bir projeksiyon cihazı ViewSonic M1…

İnceleme: Samsung Galaxy S21 Ultra
İnceleme: Zhiyun Crane M3
İnceleme: Epson EcoTank L850

Yazar: Ömer Serkan Bakır

ViewSonic M1’in şimdiye kadar test ettiğim en küçük projeksiyon cihazı olduğunu söylemeliyim. Cihazın küçük yapısı ve dahili pile sahip olması onu her yere taşıyabileceğiniz anlamına geliyor. Evde, okulda, kampta, tatilde, bahçede aklınıza gelebilecek hemen her yerde kullanabileceğiniz mini bir projeksiyon cihazı ViewSonic M1… Bu minik cihaz, ister fotoğraf sunumları ister sinema gösterimleri ya da diğer farklı kullanımlarda size yüksek bir görüntü performansı sunuyor.

M1 S01 web - İnceleme: ViewSonic M1 Taşınabilir Projeksiyon Cihazı

Tasarım dünyasının en saygın ödüllerinden biri olan iF Design ödülüne sahip, kısa yansıtma mesafeli ultra taşınabilir LED projeksiyon cihazı M1, şık ve kullanışlı tasarımıyla her tür eğlence için etkileyici ve canlı bir görüntü performansı sergiliyor. Ürünün kutu içeriğinde güzel bir taşıma çantası da bulunuyor.

Entegre akıllı stant sayesinde kolayca kurulabilen ve 360 derece dönebilen cihazla, yükseklik ayarına ihtiyaç duymadan herhangi bir duvara veya tavana görüntü yansıtılabiliyor. İsterseniz de cihazın altındaki tripod bağlantı yuvası ile farklı kullanımlar için tripoda bağlamak mümkün. Stant, cihaz kullanılmadığı zamanlarda lens kapağı görevi de görüyor. Lens kapağı açıldığında, M1 de otomatik olarak tam parlaklıkla açılarak kısa bir süre içerisinde kullanıma hazır hale geliyor. ViewSonic, M1’deki Göz Koruma özelliğiyle kullanıcı güvenliğine de özen gösteriyor. Lensin çok yakınında bir cisim tespit edildiği zaman projeksiyon ışını otomatik olarak kapatılıyor ki bu özellik çocukların güvenliği açısından iyi düşünülmüş.

ViewSonic M1 kullanması çok eğlenceli bir ürün. Harman/Kardon hoparlöre sahip olan M1, film seyrederken veya müzik dinlerken size ve konuklarınıza net, zengin ve odayı dolduran bir sunum sağlıyor. İlk başta bu küçücük cihazın hem yüksek canlılıkta görüntü hem de yüksek performanslı ses çıkışı sağlayacağına inanamıyor insan… Ancak her ikisini de sorunsuz ve kaliteli bir şekilde yapmayı başarıyor ViewSonic M1. Ürün parlaklığı çok aydınlık ortamlarda pek yeterli olamayabiliyor. Ancak zaten ürün boyutu ve kullanım yerleri açısından düşünüldüğünde de bu pek sorun olmuyor.

M1 LB02 web - İnceleme: ViewSonic M1 Taşınabilir Projeksiyon Cihazı

ViewSonic M1’de çok yönlü bağlantı seçenekleri bulunuyor. USB Type C, USB 2.0, HDMI, Ses Çıkışı ve MicroSD kart okuyucu yer alan M1, çeşitli multimedya içeriklerini paylaşmak ve izlemek için gerçekten mükemmel bir cihaz. Cihazı bilgisayara, cep telefonuna veya tablete bağlamakta hiçbir sıkıntı yaşanmıyor. Bizim en çok hoşumuza giden ise microSD kart yuvası sayesinde yüklediğimiz filmleri anında izleyebilmek oldu. Dış mekanlarda enerji kablosuna ihtiyaç duymadan dahili pili ile saatlerce (6 saate kadar) çalışabilen M1’in ağırlığı ise yaklaşık 750 gram. Pil ömrü tabi kullandığınız sunum moduna ve parlaklığa göre farklılık gösteriyor. Ancak yaptığımız testlerde 3-3,5 saate kadar sorunsuz bir performans sergiledi.

Ayrıca USB 2.0 bağlantı noktasına taşınabilir sabit disklerinizi de bağlamanız mümkün. Böylece herhangi bir bilgisayara gerek duymadan sadece M1 ve sabit diskiniz ile sunumlar ve film gösterimleri yapmak mümkün. Bu arada M1, 16GB’lık dahili hafıza ile geliyor. Böylece önemli dosyaları ve sunumları direkt projeksiyona yüklemekte bir seçenek olabilir.

06 All web - İnceleme: ViewSonic M1 Taşınabilir Projeksiyon Cihazı

LED teknolojisi sayesinde toplam 30.000 saate kadar kullanım ömrü sunuluyor. Kısa bir yansıtma mesafesine sahip olacak şekilde tasarlanan M1, 2,6 metre mesafeden 100” boyutunda görüntü oluşturabiliyor. Cihaz böylece küçük alanlarda büyük görüntü sunmak isteyenler için ideal bir tercih oluyor.

ViewSonic M1 Teknik Özellikler:

Projeksiyon Sistemi: 0.2″WVGA
Yerleşik Çözünürlük: 854×480
Parlaklık: 250lm
Kontrast Oranı: 120000:1
Görüntü Renkleri: 1,07 milyar renk
Işık Kaynağı: LED
Işık Kaynağı ömrü (Normal): 30000
Labma Gücü: RGB LED
Lens: F=1.7, f=5.5mm
Projeksiyon Oranı: 100%+/-5%
Görüntü Boyutu: 24″-100″
Yansıtma Mesafesi: 38″ @1m
Köşe Düzeltme: ±40° (Dikey)
Optik Yakınlaştırma: Sabit
Duyulabilen Gürültü (Eco): 25dB
Yerel Depolama: Toplam 16 GB (12 GB dahili depolama)
Çözünürlük Desteği: VGA’dan (640 x 480) FullHD’ye (1920 x 1080)
HDTV Uyumu: 480i, 480p, 576i, 576p, 720p, 1080i, 1080p

HDMI / HDCP: 1 (HDMI 1.4/ HDCP 1.4)
Kart yuvası: MicroSD
Dahili Bellek: 16GB
USB Type C: 1 (5V/ 2A)

Ses çıkışı (3,5 Mm): 1
Hoparlör: 3W x 2
USB Tip A (Güç): 1 (5V/ 1A)

YORUMLAR

WORDPRESS: 0