“Kış Uykusu” Sony CineAlta F65 ile çekildi

“Kış Uykusu” Sony CineAlta F65 ile çekildi

“Kış Uykusu” ile 67. Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye’yi kazanan yönetmen Nuri Bilge Ceylan, “Deneme çekimlerinin sonuçlarını görür görmez, yarattığı büyük farktan ötürü Sony CineAlta F65 kamerayı kullanmayı tercih ettim" diyor.

Manfrotto Türkiye Instagram Fotoğraf Yarışması Sonuçlandı
ColorPro Ödülleri Sizi Bekliyor!
Epson ile Sonbaharın Renklerini Yakala

“Kış Uykusu” ile 67. Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye’yi kazanan yönetmen Nuri Bilge Ceylan, “Deneme çekimlerinin sonuçlarını görür görmez, yarattığı büyük farktan ötürü Sony CineAlta F65 kamerayı kullanmayı tercih ettim. F65 ile ilk defa 35 mm’den daha iyi bir kaliteye şahit oldum.” diyor.

cinealta_f65

Çekimleri Sony CineAlta F65 kamera ile gerçekleştirilen ödüllü film, Kapadokya’nın karlı dağlarında otel işleten bir ailenin hikayesini anlatıyor. Ceylan’ın muhteşem fotoğrafik çekimleri ve uzun sahneleri ile tanınan filmlerinde estetik görünüm son derece büyük bir öneme sahip. Dolayısıyla Ceylan, kullanacağı kamerayı seçerken her zaman ince eleyip sık dokuyor.

Yaptığı değerlendirmeler sonucunda “Kış Uykusu”nu Sony CineAlta F65 ile çekmeyi tercih eden Ceylan “Çekimlere başlamadan önce kameralar arasında bir kıyaslama yapmak için gerçekleştirdiğimiz deneme çekimlerinin sonuçlarını görür görmez, yarattığı büyük farktan ötürü Sony CineAlta F65 kamerayı kullanmayı tercih ettim. F65 ile ilk defa 35 mm’den daha iyi bir kaliteye şahit oldum.” diyor.

Winter Sleep

Çözünürlüğün, renklerin doğallığının ve özellikle ten renklerinin kendisini cezbettiğini ifade eden Ceylan, “Kalite çok yüksek olduğundan, 4K’nın gerektiğinde görüntüleri yeniden kadrajlamakta bana daha fazla özgürlük vereceğini düşündüm. Bir film yapımcısı olarak, bu özgürlük benim için son derece önemli.” şeklinde konuşuyor.

 

YORUMLAR

WORDPRESS: 0