Nokia 808 PureView ile çekim teknikleri

Nokia 808 PureView ile çekim teknikleri

Nokia’nın geliştirdiği PureView görüntü teknolojisi, üst düzey görüntü deneyimine yeni bir endüstri standardı getirdi. Nokia 808 PureView, 41 MP sensörle görüntü teknolojilerinde bir devrime öncülük ediyor. İşte size Nokia 808 PureView ile daha iyi fotoğraflar çekebilmeniz için bazı çekim teknikleri…

Çekiyorum Ama Nasıl?
Uçakta Fotoğraf Çekimi
Işığın farkını bu videolarla keşfedin!

ADVERTORIAL

Nokia’nın geliştirdiği PureView görüntü teknolojisi, üst düzey görüntü deneyimine yeni bir endüstri standardı getirdi. Nokia 808 PureView, 41 MP sensörle görüntü teknolojilerinde bir devrime öncülük ediyor. Nokia 808 PureView, Nokia'nın geliştirdiği PureView görüntü teknolojisinin uygulandığı ilk akıllı telefon olma özelliğini taşıyor ve bir cep telefonunda görebileceğiniz en net görüntüleri ve şaşırtıcı HD video kalitesi sunuyor.

Nokia 808 PureView standart (2/3, 5 ve 8 milyon piksel) çözünürlüklerde yedi piksellik bilgiyi bir piksele sıkıştırmak suretiyle hayal edebileceğiniz en net görüntüyü elde etmenizi sağlıyor. Böylece istediğimiz kaliteli görüntüleri yakalamak, netlikten ödün vermeden zoom yapmak, keserek yeniden boyutlandırmak ve görmek istediğiniz detaylara odaklanmak mümkün oluyor. Bunun dışında tam çözünürlük modunda 34 MP (16:9) veya 38 MP (4:3) boyutunda fotoğraf çekmek de mümkün. Nokia 808 PureView, herkesin her koşulda bir profesyonelin elinden çıkmış gibi görünen fotoğraflar çekebilmesine olanak tanıyor. Her kullanıcı detaylara odaklanarak, daha fazla renk ve derinlikle nefes kesen fotoğraflar çekebiliyor.

2012 08 13 0228 k - Nokia 808 PureView ile çekim teknikleri

İşte size Nokia 808 PureView ile daha iyi fotoğraflar çekebilmeniz için bazı çekim teknikleri…

Daha net fotoğraflar

Nokia 808 PureView size başka hiçbir cep telefonuyla çekemeyeceğiniz kadar net ve detaylı görüntüleri garanti ediyor. Ancak yine de bazı noktalara dikkat etmekte fayda var. Öncelikle ortam ışığı azaldığında ve elde fotoğraf çekiyorsak, ISO ayarına göz atmamız gerekir. ISO ayarını otomatik ya da manuel olarak yapabilirsiniz. Manuel olarak ayarladığınızda ortam ışığı azaldığında ISO değerini yükseltmeniz gerekir.

DSC01587 - Nokia 808 PureView ile çekim teknikleri

Daha net fotoğraflar için sarsıntısız bir çekim şarttır. Telefonunuzu mutlaka iki elinizle tutup deklanşöre yavaşça basmaya çalışın. Netlik noktasının nerede olduğunu bir kez daha kontrol edin. Netlik yaptığınız nokta istediğiniz yerin net çıkması için çok önemlidir.

Manzara fotoğrafları

Çoğu insan güzel bir manzaradan çok kolay etkilenir. Ancak gördüğümüz her güzel manzara ne yazık ki fotoğraflarımızda aynı güzellikte çıkmaz. Ya renkler soluk çıkar, ya poz ayarı tam istediğimiz gibi olmamıştır. Nokia 808 PureView ile daha başarılı manzara fotoğrafları çekebilmeniz mümkündür. Özellikle gün doğumu ve gün batımı saatleri ideal bir manzara fotoğrafı çekmek için en uygun zamanlardır.

Manzara fotoğraflarında öncelikle kadrajımızı belirlememiz ve belki bir ön çekim yapıp konunun poz değerini test etmemiz gerekebilir. Nokia 808 PureView ile “Sahneler” ayarına girdiğinizde manzara çekim moduna alarak da güzel fotoğraflar çekebilirsiniz. “Yaratıcı” seçimindeyse “Doygunluk, Kontrast ve Keskinlik” ayarlarını istediğiniz gibi yönetebilirsiniz. Manzara fotoğrafları çekerken ufuk çizgisine dikkat etmenizi öneririz. Ufuk çizgisi fotoğrafınızın alt kenarına paralel olsun!

2012 08 25 1053 k - Nokia 808 PureView ile çekim teknikleri

ND filtre

Nokia 808 PureView modelinde ışık şiddetini azaltmak için ND (Neutral Density) filtre seçeneği bulunur. Çekim ekranının sol alt kısmında bulunan ND filtre, objektiften geçen ışığın gücünü azaltarak daha yavaş hızlarda enstantane kullanımını mümkün hale getirir. Bu filtre nötr bir renk olan gri tonlarda olduğu için fotoğraftaki renklere etki etmez.

Objektifinizi temiz tutun

Kullandığımız ekipmanların temizliği her zaman çok önemlidir. Tıpkı fotoğraf makinesi objektiflerinde olduğu gibi Nokia 808 PureView’in objektifini de temiz tutmamız gerekir. Cep telefonunu kullanırken çoğu kez istemeden objektife parmağımız çarpabilir. Bu makineye bir zarar vermez, ancak parmak izimiz objektif üzerinde hafif bir leke meydana getirir. Bu yüzden fotoğraf çekimlerinden önce objektifimizi temiz bir optik beziyle silmemizde fayda var.

Soğukta pil ömrü

Fotoğraf makinesi özelliği kullanılmadığında cep telefonunun pil ömrü oldukça uzun olabilir. Ancak fotoğraf ve video kullanımı pil ömrünü azaltır. Özellikle çok soğuk havalarda fotoğraf ve video çekerken pilinizin normal havalara göre çok daha hızlı azalabileceğini aklınızda bulundurun.

2012 08 19 0819 k - Nokia 808 PureView ile çekim teknikleri

Siyah beyaz fotoğraflar

Nokia 808 PureView ile çok basit bir şekilde siyah beyaz fotoğraflar çekebilirsiniz. Birçoğumuz için vazgeçilmez olan siyah beyaz fotoğraflara PureView görüntü kalitesiyle sahip olabilirsiniz. Yapmanız gereken sadece “Yaratıcı” modda iken “Renk Tonları” bölümünden “Siyah beyaz” ayarını seçmek.

Şehir fotoğrafçılığı

Nokia 808 PureView ile en iyi fotoğraflanacak konuların başında şehirler gelir. Şehir hayatının koşturmacası içerisinde her zaman yanınızda olan cep telefonunuzla muhteşem kareler yakalayabilirsiniz. Bir yeri sadece belgelemek yerine o mekanın ya da çevrenin karakterini sembolize etmeye çalışın, detaylara odaklanın, duygularınızı ön plana çıkarın. Büyük şehirlerde reklam panoları, tabelalar, neon ışıklar ve gece manzaraları ayrı bir heyecandır.

2012 08 19 0813 - Nokia 808 PureView ile çekim teknikleri

Time lapse çekim

Zaman atlamalı çekim olarak da bilinen time lapse, belirli aralıklarla çok sayıda fotoğraf çekip bunları daha sonra birleştirerek yapılan tekniğin adıdır. Nokia 808 PureView modelinde de time lapse yapabilmeniz mümkündür. Böyle bir çekim yapabilmeniz için öncelikle bir tripoda ihtiyacınız olacak. Ardından sensör modunu Pureview’a alarak en düşük çözünürlük değerini seçin. “Çekim modu” ayarında “Çekim aralığını” seçerek buradan çekilecek görüntü sayısına ve çekim aralığına karar vermeniz gerekiyor. Kısa bir time lapse yapabilmek için bile en azından 200-300 kare fotoğraf çekmeniz gerekiyor. Çekim aralığını en düşük süre olan 5 saniye olarak bırakabilirsiniz.

Başarılı ve sorunsuz bir time lapse yapabilmeniz için mutlaka bir tripoda veya tripod bağlantı kafasına ihtiyacınız var. Bir diğer önemli konuysa, time lapse yapmadan önce telefonunuzun pilini mutlaka tam olarak şarj edin ve çekime öyle başlayın.

EV - Nokia 808 PureView ile çekim teknikleri

Bracketing (Parantezleme Modu)

Bu ayar, sizin için çok önemli bir konunun fotoğrafını çekerken kullanabileceğiniz bir seçenektir. Bu ayarla bir kare yerine seçiminize göre farklı poz değerlerinde 3 ya da 5 kare çekim yapılır. Nokia 808 PureView’de “Çekim modu” kısmında “Parantezleme Modu” olarak karşımıza çıkan bracketing ile görüntü sayımızı ve pozlama aralığını seçebilirsiniz. Böylece önemli bir konunun farklı poz değerleriyle çekilen örneğin 3 kare içerisinden en iyi olanını seçebiliriz.

Nokia 808 PureView modelini ülkemizin önemli fotoğraf sanatçılarından Faruk Akbaş ve İzzet Keribar da deneyimledi. Çektikleri fotoğraflara https://www.facebook.com/NokiaTurkiye adresinden ulaşılabilir.

 

YORUMLAR

WORDPRESS: 0