Nokia 808 Pureview ile daha iyi fotoğraflar için 10 ipucu

Nokia 808 Pureview, Nokia'nın Pureview görüntü teknolojisinin uygulandığı ilk akıllı telefon olma özelliğini taşıyor. Bu teknoloji üstün performanslı sensörler, özel Carl Zeiss objektif ve Nokia'nın geliştirdiği görüntüleme algoritmalarını bir arada sunuyor. Bir fotoğraf makinesinden farksız Nokia 808 Pureview ile daha iyi fotoğraflar çekebilmeniz için 10 basit ipucu...

Nokia Lumia 920 ve 808 PureView karşı karşıya
Nokia 808 PureView ile çekim teknikleri
41 MP’lik Nokia 808 Pureview

ADVERTORIAL

Nokia 808 Pureview, Nokia'nın Pureview görüntü teknolojisinin uygulandığı ilk akıllı telefon olma özelliğini taşıyor. Bu teknoloji üstün performanslı sensörler, özel Carl Zeiss objektif ve Nokia'nın geliştirdiği görüntüleme algoritmalarını bir arada sunuyor. Pureview teknolojisiyle yedi piksellik veriyi tek bir mükemmel pikselde birleştiren (oversampling) Nokia 808 Pureview, bir cep telefonunda görebileceğiniz en net görüntüleri ve şaşırtıcı HD video kalitesi sunuyor.

giris icin 808 - Nokia 808 Pureview ile daha iyi fotoğraflar için 10 ipucu

Bir fotoğraf makinesinden farksız Nokia 808 Pureview ile daha iyi fotoğraflar çekebilmeniz için 10 basit ipucu:

1. Bakış noktası

İster cep telefonuyla ister bir fotoğraf makinesiyle fotoğraf çekin, konunuzu nasıl göstermek istediğiniz çok önemlidir. Bunun için farklı bakış açıları yakalamaya çalışın. Her zaman göz hizasından fotoğraf çekmek sıkıcı olabilir. Biraz daha yukarıdan ya da biraz daha aşağıdan fotoğraflar çekebilirsiniz. Çekim modunda “Tercihler” bölümündeki “Vizör kılavuz çizgilerini” açarsanız perspektif kontrolü ve paralellik gibi konularda daha kontrollü fotoğraflar çekebilirsiniz.

2012 07 05 0455 - Nokia 808 Pureview ile daha iyi fotoğraflar için 10 ipucu

2. Dik mi? Yatay mı?

Nokia 808 Pureview ile fotoğraf çekerken kompozisyonu yatay ya da dikey oluşturmanız konusunda önceki bilgi ve deneyimleriniz size yol gösterebilir. Bazı konular yatay bazıları ise dikey fotoğraflandığında daha doğru ve güzel fotoğraflar verirler. Daha doğru fotoğraflar için ilk başta konunuzu çerçevelediğinizde konunuzun etrafında büyük boşluklar kalıp kalmadığına ve kesim yerlerine bakabilirsiniz.

3. Zoom yapmak

Nokia 808 Pureview, 41 milyon piksellik sensörü sayesinde kayıpsız şekilde zoom yapabilir. Pureview modunda ister parmağınızı ekranda ileri kaydırarak, isterseniz de üst kısımda yer alan yukarı-aşağı tuşuyla kolayca zoom yapabilirsiniz. Fotoğraf modunda kayıpsız olarak 3x zoom yapılabilir.

2012 07 15 0760 - Nokia 808 Pureview ile daha iyi fotoğraflar için 10 ipucu

4. Arka plan

Fotoğraf çekimlerinde bazen arka plan ihmal edilir ya da önemsenmez. Özellikle insan fotoğrafları ve portre çekiyorsanız arka planın sade ve anlaşılır olmasına özen gösterin. Karışık bir arka plan, konunuzla üst üste geleceği için karışık, anlaşılmaz, belirginlikten uzak bir fotoğraf kareniz olacaktır.

5. Kritik an

Fotoğraf çekeceğiniz konuya göre deklanşöre basma anınız değişebilir. Bir manzara fotoğrafı çekerken deklanşöre basma anınızla, hareketli bir konunun fotoğrafını çekerken deklanşöre basma anınız doğal olarak birbirinden farklı olacaktır. Durağan cisimlerde çok sorun olmayan kritik an meselesi, hareketli konuların çekiminde size bazı zorluklar çıkarabilir. Kritik an, zamanlamayla ilgilidir. Bu yüzden konunuzun hareketlerini bir süre takip edip en can alıcı noktasında deklanşöre basmanız uygun olacaktır. Nokia 808 Pureview'de deklanşörü iki şekilde kullanabilirsiniz. Birincisi çekim ekranınızda dokunmatik olarak, ikincisi ise deklanşör düğmesine basarak…

nokia 808 pureview white - Nokia 808 Pureview ile daha iyi fotoğraflar için 10 ipucu

6. Tripod kullanın

Eğer vaktiniz varsa yanınızda küçük bir tripod taşıyarak çok daha iyi ve net fotoğraflar çekebilirsiniz. Nokia 808 Pureview'i Nokia orijinal tripod bağlantı aparatıyla tüm tripodlarda sorunsuzca kullanabilirsiniz. Böylece çerçevelemenizi daha dikkatli yapabilirsiniz. Cep telefonunuzu bir tripoda bağladığınızda deklanşöre yavaşça basmaya ve mümkünse zaman geciktirici (self timer) kullanmaya çalışın.

2012 07 04 0053 - Nokia 808 Pureview ile daha iyi fotoğraflar için 10 ipucu

7. Altın oran

Temel bir fotoğraf kuralı olan altın oran ya da altın kesim, cep telefonuyla fotoğraf çekerken de kullanılır. Çekeceğiniz objeyi ya da kişiyi karenizin tam ortasına yerleştirmeyin. Bilinenin aksine konuyu ortalamak yerine alttan, üsten, sağdan ya da soldan 1/3'üne yerleştirmek çok daha doğru bir kuraldır.

2012 07 14 0738 - Nokia 808 Pureview ile daha iyi fotoğraflar için 10 ipucu

8. ISO ve WB

Tüm dijital fotoğraf makinelerinde olan ISO ve WB ayarları Nokia 808 Pureview'de de mevcuttur. ISO kısaca, sensörünüzün ışığa karşı olan duyarlık değerini gösterir. Bu değer yükseldikçe ışığa karşı olan duyarlılık artar. Örneğin, daha loş bir ortamda net fotoğraf çekmek istiyorsanız ISO değerinizin de yüksek olması gerekir. Manuel ayarla uğraşmak istemiyorsanız Nokia 808 Pureview sizin yerinize bu işi otomatik olarak da yapabilir.

Beyaz ayarı (WB) ise bulunduğunuz ortamın ışık şartlarından dolayı ortaya çıkan istenmeyen tonları düzeltir. Beyaz ayarını yine Nokia 808 Pureview ile ister manuel ister otomatik olarak yapabilirsiniz.

ayarlar - Nokia 808 Pureview ile daha iyi fotoğraflar için 10 ipucu

9. +/- EV (Poz düzeltmesi)

Tüm profesyonel fotoğraf makinelerinde bulunan +/- EV poz düzeltmesi seçeneği Nokia 808 Pureview'de de bulunuyor. Sadece bu işlevle bile hayallerinizdeki gibi fotoğraflar çekebilirsiniz. Artı (+)'ya doğru gidildikçe çekeceğiniz fotoğraflar daha açık, eksi (-)'ye doğru gidildikçe daha koyu olacaktır. Örneğin bir kare fotoğraf çektiniz ve bu fotoğraf sizin istediğinizden daha açık çıktı. +/- EV seçeneğini “-0.7” veya “-1” değerlerine getirip fotoğraf çekerseniz biraz önce açık çıkan fotoğrafınızın daha koyu çıktığını göreceksiniz.

10. Netlik Noktası

Nokia 808 Pureview otomatik olarak çok hızlı netlik yapabilir. Dokunmatik ekranında nereye netlik yapacağınızı tek bir dokunuşla seçebilirsiniz. Böylece istediğiniz yer veya kişiler net olacaktır. Ayrıca yüz tanıma özelliği sayesinde fotoğraf çektiğiniz ortamda olan kişi otomatik olarak seçilerek ona netlik yapılır. Manzara fotoğraflarında istenirse (netlik modu) sonsuz seçilerek daha hızlı fotoğraf çekimi yapılabilir.

Nokia 808 Pureview ile ilgili detaylı bilgi için:  http://www.nokia.com/tr-tr/urunler/telefon/808/

Fotoğraflar: Ömer Serkan Bakır tarafından Nokia 808 Pureview kullanılarak Kapadokya, Dubrovnik ve Venedik'te çekilmiştir.

YORUMLAR

WORDPRESS: 2
  • Tolga 11 yıl

    Ellerinize sağlık açıklamanız detaylarıyla ve püf noktalarıyla çok yararlı olmuş. Mümkünse bu süreç içerinde çektiğiniz fotoğraflardan örnekler de paylaşırmısınız ?

  • Çok teşekkür ederim