Kritik anı kaçırmayın!

Kritik anı kaçırmayın!

Fotoğraf çekeceğiniz konu hareketli ise, o konunun en uygun anını yakalamak zorundasınız demektir. Her konu için kritik an başka başka olabilir. Doğru an, örneğin bir tenis ya da voleybol maçında başka, bir bale ya da dans gösterisinde başkadır. Bu bakımdan doğru anın saptanması çok önemlidir.

SanDisk ‘en soğuk’ yolculuğa çıkıyor
Extreme Yarışlarda SanDisk Farkı!
SanDisk Extreme Pro Farkı ile…

Fotoğraf çekeceğiniz konu hareketli ise, o konunun en uygun anını yakalamak zorundasınız demektir. Her konu için kritik an başka başka olabilir. Doğru an, örneğin bir tenis ya da voleybol maçında başka, bir bale ya da dans gösterisinde başkadır. Bu bakımdan doğru anın saptanması çok önemlidir.

giris IMG 1111 - Kritik anı kaçırmayın!

Doğru Zamanlama

Fotoğraf çekeceğiniz konuya göre deklanşöre basma anınız değişir. Bazen çekeceğiniz konuyu uzun süre takip edip bir karede en uygun anı yakalamak mümkün olurken, çoğunlukla da seri çekim yapmanız gerekebilir. Seri çekim yaparken kullandığınız fotoğraf makinesinin ve hafıza kartınızın hızı önem kazanır. Günümüzde kompakt fotoğraf makineleri de seri çekim yapabilecek şekilde tasarlanır. Ancak hiçbir zaman bir DSLR fotoğraf makinesi kadar hızlı ve sağlıklı bir çekim ortamı sunamazlar. DSLR fotoğraf makineleri de sınıflarına göre ortalama 4 ila 12 fps (saniyedeki çekim sayısı) arasında bir hızla çekim yapabilirler. Saniyede 4 karelik çekim sayısı pek çok yerde işinizi görebilecekken bazı durumlarda da yetersiz kalabilir. Unutulmaması gereken en önemli nokta, seri çekim yapabilen bir fotoğraf makineniz olsa da kritik an yine de kaçabilir. Size tavsiyemiz, daha önce görmediğiniz bir konu, olay ya da gösteri varsa, mutlaka belli bir süre izleyin. Konunun başlangıç ve bitiş noktalarını anlamaya çalışın.

dans2 k - Kritik anı kaçırmayın!

dans secim - Kritik anı kaçırmayın!

Her hareketin saptanacağı kritik an farklıdır

Biraz önce anlatmaya çalıştığımız gibi, her hareketin farklı bir kritik anı vardır. Burada gözlem ve deneyimleriniz çok önemlidir. Ancak genellikle tek bir karede en iyi sonuca ulaşmak her zaman mümkün olmayabilir. Bunun için defalarca, çok sayıda çekim ve deneme yapmanız gerekebilir. Elinizi deklanşörden kaldırmadan yaptığınız çekimlerde sizi yarı yolda bırakmayacak ve bu seriliğe yetişebilecek bir hafıza kartı kullanmanız çok önemlidir. SanDisk Extreme Pro hafıza kartları, sunduğu benzersiz hız ve depolama kombinasyonu ile seri çekim yaparken size müthiş bir performans sağlar. SanDisk Extreme Pro serisinin sunduğu yüksek aktarım hızı, bekleme sürelerini en aza indirirken, çekilen fotoğrafların izlemesinde kalitesini ortaya koyar.

dans3 - Kritik anı kaçırmayın!

SanDisk Extreme Pro hafıza kartlarını Türkiye’nin seçkin tüketici zincir mağazalarında bulabilirsiniz.

Ayrıntılı bilgi için: http://www.sandisk.com.tr/products/dslr/

IMG 1131 - Kritik anı kaçırmayın!

SanDisk hakkında

SanDisk Corporation, araştırma, imalat ve ürün tasarımından, müşteri markalaşma ve perakende satışına kadar tüm sektörlerde yer bulan hafıza kartları üretiminde global sektör lideridir. SanDisk’in ürün gamında, mobil telefonlar, dijital kamera ve kaydedici kamera, dijital audio/video oynatıcısı için üretilen hafıza kartı; müşteriler ve kuruluşlar için üretilen USB bellek sürücüsü, mobil ürünler için gömülü hafıza kartları ve bilgisayarlar için yarı iletkenli cihazlar yer almaktadır. Ürün satışının yüzde 50sini ABD dışında gerçekleştiren SanDisk, bir Silikon Vadisi S&P 500şirketidir.

Fotoğraflar: © Ömer Serkan Bakır

YORUMLAR

WORDPRESS: 0