Nokia Lumia 1020 ile daha profesyonel kareler

Nokia Lumia 1020 ile daha profesyonel kareler

Akıllı telefon görüntüleme teknolojisinde bir devrim yaratan Nokia Lumia 1020, 2. nesil 41 megapiksellik kamerası ve yeniden tasarlanan zoom özelliği ile fotoğraf severlere çektikleri görüntülerde daha fazla detay sunuyor.

Küba Fotoğraf Turu
İnceleme: Lowepro Flipside 400 AW
ProntoTour artık Instagram’da

ADVERTORIAL

Nokia PureView teknolojisine sahip ilk akıllı cep telefonunu geçtiğimiz yıl çıkarmıştı. Nokia 808 PureView adını taşıyan bu akıllı cep telefonunun en önemli özelliği, tüm dikkatleri üzerine çeken 41 megapiksellik sensörü olmuştu. Nokia bu kez Windows Phone işletim sistemi ve farklı tasarımı ile yine PureView teknolojisine sahip Nokia Lumia 1020 modelini satışa sundu.

nokia lumia 1020 urun gorseli 4 - Nokia Lumia 1020 ile daha profesyonel kareler

Akıllı telefon görüntüleme teknolojisinde bir devrim yaratan Nokia Lumia 1020, 2. nesil 41 megapiksellik kamerası ve yeniden tasarlanan zoom özelliği ile fotoğraf severlere çektikleri görüntülerde daha fazla detay sunuyor. Nokia Lumia 1020, görüntüleme teknolojilerinde diğer tüm akıllı cep telefonlarından daha fazlasını size sunuyor. Nokia Lumia 1020’yi kullanmaya başladıktan ve görüntüleme teknolojileri konusundaki başarısını gördükten sonra artık yanınızda bir dijital fotoğraf makinesi taşımak istemeyeceksiniz!

Şimdi kısaca Nokia Lumia 1020’nin görüntüleme teknolojileri konusunda dikkat çeken bazı özelliklerine bakalım.

Nokia Pro Camera

Nokia Lumia 1020 ile yüksek performanslı donanım teknolojisi, Nokia Pro Camera adlı yeni bir uygulamayla bir araya gelerek herkesin profesyonel fotoğraflar çekebilmesine olanak tanıyor. Bu teknoloji ile kullanıcılar fotoğraf çekmeden önce ya da sonra görüntüde istedikleri alanı seçerek detaylarda farklı hikayeler yaratabiliyor. Ayrıca, ayarların final fotoğrafı ya da videoyu nasıl etkileyeceğini çekim anında gösteren bir arayüze sahip olan Nokia Pro Camera kullanıcılara daha keyifli bir görüntüleme tecrübesi sağlıyor.

Çift Çekim

Çift Çekim (Dual Capture) denen yeni bir özellik kullanan Nokia Lumia 1020, sınırsız düzenleme fırsatı tanıyan 4:3 oranında 38 megapiksel ve 16:9 oranında 34 megapiksel yüksek çözünürlüklü fotoğraflar çekiyor ve Windows Phone 8 işletim sistemi üzerinden sosyal ağlar ile paylaşımı kolay 5 megapiksel çözünürlüğe sahip fotoğraflar üretiyor.

Optik Görüntü Sabitleme

Nokia Lumia 1020’nin 41 megapiksel, altı lensli ZEISS optik sensörü, düşük ışık koşullarında bile net fotoğraflar çekmeye olanak tanıyan optik görüntü sabitleme teknolojisine sahip. Ayrıca Nokia’nın 140dB’ye kadar sesleri kaydedebilen, ses basınç seviyesi bilinen akıllı telefon mikrofonlarından altı kat daha yüksek olan Rich Recording teknolojisi sayesinde kullanıcılar gürültülü ortamlarda bile stereo sesli, net videolar çekebiliyor.

Hipstamatic-Oggl Pro

Nokia Lumia 1020 ile Hipstamatic-Oggl PRO uygulaması ücretsiz olarak kullanıcılara sunuluyor. Bu uygulama ile kullanıcılar çektikleri kareleri istedikleri şekilde düzenleyebiliyor.

nokiagrip - Nokia Lumia 1020 ile daha profesyonel kareler

Nokia Kamera Tutucu

Nokia’nın Lumia 1020 modeli için özel olarak geliştirdiği Kamera Tutucu ile tek elinizle daha rahat bir tutuş ve fotoğraf çekme deneyimi yaşayabilirsiniz. Ayrıca ekstra pil ömrü (1020mAh) ile yaklaşık 285 kare fotoğraf ya da 48 dakikaya kadar video kaydı yapabilirsiniz. Bu tutucunun en önemli özelliklerinden biri, elinizdeki herhangi bir tripoda kolayca bağlanabilmesi. Böylece daha sarsıntısız ve uzun pozlamalı çekimler yapmak da mümkün.

Instagram ve Vine Windows Phone’da

Her gün sertifikalı yeni oyunlar ve uygulamalarla güncellenen Windows Phone Mağazası, Windows Phone kullanıcılarının telefonlarına indirebileceği CamScanner, Goal Live Scores, InNote, phriz.be, Rail Rush, SophieLensHD gibi yeni uygulamalar ile Nokia kullanıcılarının hizmetinde! Video paylaşım uygulamalarının yükselen yıldızı Vine da artık Windows Phone kullanıcılarının elinin altında. Popüler fotoğraf ve video paylaşım uygulaması Instagram da çok yakında Nokia Lumia kullanıcıları ile buluşacak.

Nokia’ya özel uygulamalar

Nokia Storyteller ve Nokia Video Director, Nokia'nın çığır açan yeni uygulamaları! Nokia uygulamaları arasında ön plana çıkan Nokia Storyteller, Nokia'nın en yeni görüntüleme teknolojilerinden ve HERE Maps uygulamasıyla etkin entegrasyon sağlayabilme özelliğinden faydalanarak kullanıcılara benzersiz bir anı paylaşım platformu sunuyor. Hem yerel hem küresel uygulamalarıyla Nokia uygulama dünyası, kullanıcılara yepyeni deneyimler yaşatıyor!

Windows Mağazası

165.000’den fazla uygulama barındıran Windows Mağazası, Twitter, Foursquare, Vevo ve OpenTable gibi en popüler uygulamaların yanı sıra, Halo: Spartan Assault, Temple Run: Brave, Bejeweled LIVE ve Angry Birds Star Wars gibi birçok oyunu da kullanıcılara sunuyor. Birçok farklı özelliğin eklenmesiyle Windows 8.1 için yeniden tasarlanan Windows Mağazası, benzersiz Windows 8.1 özelliklerinden faydalanan Facebook, Netflix, eBay, Hulu Plus, Nook, Evernote ve Adobe Photoshop Express gibi sayısız uygulamayı da barındırıyor.

Nokia Lumia 1020 - Nokia Lumia 1020 ile daha profesyonel kareler

Mobil fotoğrafçılıkta dikkat edilmesi gerekenler…

Daha net fotoğraflar için

Nokia Lumia 1020’yi diğer akıllı cep telefonlarından ayıran en büyük özelliklerden biri, bu cihazla müthiş keskin ve detaylı fotoğraflar çekebilmeniz. Ancak dikkat etmeniz gereken bazı konuları kısaca açıklayalım: Öncelikle net fotoğraflar için sağlam bir tutuş her zaman birinci koşuldur. Bunun için Nokia’nın kamera tutucusu her zaman size daha fazla güven verir ve esneklik sağlar. Daha az ışıklı ortamlarda ISO ayarını manuel olarak yapıyorsanız, bu değeri artırmanız gerekir. Eğer otomatik ISO ayarını kullanıyorsanız zaten makine ışık şartlarına en uygun poz değerini belirleyecektir. Ekranda nereye dokunursanız netliğin oraya yapıldığını unutmayın. Bu yüzden bir konuyu çekerken en çok neresinin net olmasını istediğinize önceden karar verin. Son olarak, ister ekrana dokunarak ister deklanşörü kullanarak fotoğrafı çekin. Mutlaka bu işlemi yavaşça yapmaya çalışın!

foto3 NatGeo k - Nokia Lumia 1020 ile daha profesyonel kareler

Farklı bakış açıları arayın

Profesyonellerin çektiği fotoğraflara baktığınızda sizi etkileyen şeylerin başında farklı bakış açıları gelir. Bir profesyonel herkesin gördüğünden daha farklı bir bakış açısına sahiptir. Siz de fotoğraf çekerken farklı bakış açıları yakalamaya çalışın. Nesnelerin perspektiflerinden yararlanın. Her zaman göz hizasından bakmayın. Biraz daha yukarıdan ya da aşağıdan çekimler yapabilirsiniz. Konunuzu kadrajlarken ayarlardan “Çerçeveleme Gridleri” kısmında üçte bir kuralı, altın oran, odak noktası ya da kare gibi farklı kılavuz çizgilerini kullanabilir ve daha kontrollü fotoğraflar çekebilirsiniz.

Zoom yapın

Bazen fotoğrafını çekeceğimiz konuya yeterince yaklaşamayız ve mecburen zoom yapma ihtiyacı duyarız. Nokia Lumia 1020, düşük ışıkta daha iyi sonuçlar, canlı renkler ve çekilen fotoğraflarda görüntü kaybı olmadan zoom yapabilmenize imkan tanır. Görüntüleri ister çekimden sonra isterseniz de çekim esnasında kayıpsız bir şekilde büyütmenize izin veren Nokia Lumia 1020, görüntüleri tam kare olarak saklar. Böylece keskin ve net görüntüler üzerinde, daha sonra da kadraj değişikliğine izin verir.

foto2 okanb k - Nokia Lumia 1020 ile daha profesyonel kareler

Kritik an meselesi

Fotoğrafınızın iyi olması için en önemli unsurlardan biri de deklanşöre basma anınızdır. Durağan veya hareketli bir konu çekerken deklanşöre basma anınız farklı olabilir. Özellikle hareketli bir konunun fotoğrafını çekeceksiniz deklanşöre basma anına iyi karar vermeniz gerekir. Hatta bazı konuların tekrarı bile olmayabilir. Bu yüzden konunuzun hareketlerini bir süre takip edip en can alıcı noktasında deklanşöre basın. Gerisini Nokia Lumia 1020 sizin için halledecektir.

Netlik noktası

Nokia Lumia 1020’nin netlik hızı çok yüksektir. Ekranda net olmasını istediğiniz yere dokunmanız yeterlidir. Ayrıca yüz tanıma özelliğini aktif hale getirirseniz, çekeceğiniz ortamdaki kişiler otomatik olarak seçilecek ve netlik oraya yapılacaktır. İsterseniz de manuel netlik yaparak daha yaratıcı fotoğraflar elde edebilirsiniz.

foto1 fakbas k - Nokia Lumia 1020 ile daha profesyonel kareler

ISO/WB/Poz telafisi

Nokia Lumia 1020’de bulunan ISO ayarı, beyaz ayarı (WB) ve +/- poz telafisi ile tüm profesyonel çekimleri otomatik ya da manuel olarak yapabilirsiniz. ISO, sensörün ışığa karşı olan duyarlılığını gösterir. ISO rakamı büyüdükçe ışığa karşı olan duyarlılık da artar. Böylece daha loş ortamlarda bile flaş kullanmadan fotoğraf çekilebilir.

Beyaz ayarı, bulunduğunuz ortamın ışık şartlarına göre tonlarda düzeltme yapar. Böylece fotoğraflarınızdaki fazla yeşil ya da sarı tonlar ortadan kalkmış olur.

+/- poz telafisi ise fotoğraflarınızı daha koyu ya da daha açık yapabilmenizi sağlar. Değer (+)’ya doğru gittikçe fotoğrafınız açık, (-)’ye doğru gittikçe fotoğrafınız daha koyu olur.

Objektifiniz temiz olsun

Fotoğraf makinelerinde olduğu gibi cep telefonunuzun objektifi de her zaman temiz olmalıdır. Cep telefonları sürekli elde kullanıldığı için objektifin yüzeyinde çok parmak izi olabilir. Bu makineye zarar vermese de çekeceğiniz fotoğrafların yeterince net olmamasına yol açar. Tek yapmanız gereken, ara sıra objektifinizi temiz bir bez yardımıyla yumuşak bir şekilde temizlemektir.

nokia1020kesfet - Nokia Lumia 1020 ile daha profesyonel kareler

 

YORUMLAR

WORDPRESS: 0