Tamron objektifleri Kapadokya’da test ettik

Tamron objektifleri Kapadokya’da test ettik

Bu gezide bana eşlik eden ve deneyimlediğim objektifler şunlar oldu: Tamron SP 24-70mm f/2.8 Di VC USD ve Tamron SP 70-200mm f/2.8 Di VC USD.

Nokia Lumia 1020 ile daha profesyonel kareler
MSI Modern MD241P Ultramarine
Kingston Fotoğraf Yarışması için Oylama Başladı!

Yazı ve Fotoğraflar: Ömer Serkan Bakır

Geçtiğimiz günlerde 2 günlük kısa bir gezi için Kapadokya’ya gittim. Kapadokya’ya değişik mevsimlerde defalarca gitmiş olsam da her gidişimde tanıdık ve sıcak bir coğrafyaya gidiyor olmanın verdiği huzuru seviyorum açıkçası. Kapadokya bana kalırsa fotoğrafçılar için bulunmaz bir yer. Hele bir de hava koşulları yanınızda ise daha ne isteyebilirsiniz ki!

MG 2835 - Tamron objektifleri Kapadokya’da test ettik

Canon EOS 6D – Tamron SP 24-70mm f/2.8 Di VC USD – 1/320sn – f/6.4 – ISO 200 – 70mm

Kapadokya, 60 milyon yıl önce Erciyes, Hasandağı ve Güllüdağ’ın püskürttüğü lav ve küllerin oluşturduğu yumuşak tabakaların milyonlarca yıl boyunca yağmur ve rüzgar tarafından aşındırılmasıyla ortaya çıkan bölge.

Kapadokya bölgesi, doğa ve tarihin bütünleştiği bir yer. Coğrafi olaylar Peribacaları'nı oluştururken, tarihi süreçte, insanlar da bu peribacalarının içlerine evler, kiliseler ve manastırlar oymuş bunları fresklerle süsleyerek binlerce yıllık medeniyetlerin izlerini günümüze taşımış. İşte tüm bunlar bir fotoğrafçı için olağanüstü kareler demek. Ama bunlara bir de rengarenk balonları kattınız mı çok daha keyifli hale getirebilirsiniz. Eğer imkanınız varsa balonla havadan da Kapadokya bölgesini fotoğraflayıp eşsiz fotoğraflara imza atabilirsiniz tabi…

MG 2942 - Tamron objektifleri Kapadokya’da test ettik

Canon EOS 6D – Tamron SP 24-70mm f/2.8 Di VC USD – 1/320sn – f/9 – ISO 100 – 31mm

Tanıdığım pek çok profesyonel fotoğrafçının çantasında iki önemli objektif vardır. Bunların hangileri olduğunu hemen tahmin etmişsinizdir sanırım. Evet, biri 24-70mm f/2.8 diğeri ise 70-200mm f/2.8. Ben de bu kısa gezimde Tamron’un f/2.8 diyafram açıklığına sahip iki iddialı objektifini denemek için yanıma aldım. Tamron özellikle son bir iki senedir profesyonel objektif serilerine daha fazla önem vermeye başladı ve herkesi şaşırtan performansa sahip yeni objektifleri ardı ardına satışa çıkardı. Bu gezide bana eşlik eden ve deneyimlediğim objektifler şunlar oldu: Tamron SP 24-70mm f/2.8 Di VC USD ve Tamron SP 70-200mm f/2.8 Di VC USD.

MG 3073 - Tamron objektifleri Kapadokya’da test ettik

Canon EOS 6D – Tamron SP 24-70mm f/2.8 Di VC USD – 1/500sn – f/11 – ISO 100 – 38mm

Tamron SP 24-70mm f/2.8 Di VC USD

Tamron’un profesyonel ve meraklı amatörler tarafından ilgiye kullanılan bu objektifini ilk defa test ettim. VC, yani titreşim engelleyici mekanizma ile donatılan bu objektif, pek çok fotoğrafçı için vazgeçilmez bir diyafram aralığı olan f/2.8 değerine sahip. Düşük ışık koşullarında çekim yaparken daha fazla faydasını gördüğüm VC (titreşim engelleyici) daha net fotoğraflar elde edilmesini sağlıyor.

Tamron A007 24 70VC USD - Tamron objektifleri Kapadokya’da test ettikNetlik hızı oldukça iyi, Ultrasonik sessiz motor (USD) sayesinde de sessiz ve doğru bir netlik performansı ortaya çıkıyor.

Objektif, kullanılan malzeme kalitesi açısından da kullanıcıyı tatmin edecek cinsten. Objektifi korumaya yardımcı olan ve neme karşı dayanıklı yapısı sayesinde objektif yıllarca sorunsuz kullanılabilir. Bu objektifi keskinlik, hız, kontrast ve görüntü kalitesi açısından profesyonellerin mutlaka dikkate alması gerekir diye düşünüyorum.

Tamron SP 24-70mm f/2.8 Di VC USD, 12 grup 17 elemanlı bir objektif. Filtre çapı 82mm ve ağırlığı 825 gram. Daha detaylı bilgiyi burada bulabilirsiniz.

Tamron SP 70-200mm f/2.8 Di VC USD

Tamron’un test ettiğim iddialı bir diğer objektifi de Tamron SP 70-200mm f/2.8 Di VC USD oldu. Daha önce VC özelliği olmayan aynı aralıktaki objektifini de test etmiş ve sonuçlardan oldukça memnun kalmıştım. Bir tele objektifte VC özelliğinin olması size çok büyük avantaj sağlıyor. Açıkçası kendinizi biraz daha rahat hissediyorsunuz. Aksi takdirde benim gözüm sürekli enstantane değerine takılıp kalıyor. Tamron’un gelişmiş çok katmanlı kaplama teknolojisi daha net görüntüler için parlama ve yansılamaları azaltarak objektifin performansını arttırıyor. XLD (Extra Low Dispersion) elemanları, LD (Low Dispersion) elemanları ile kromatik sapmaları en aza indiriyor. Tüm bu optik geliştirmeler sonucunda da gördüğüm kadarıyla yüksek kontrastlı iyi bir tele zoom objektif ortaya çıkıyor.

Tamron A009 70 200mm Di VC USD - Tamron objektifleri Kapadokya’da test ettikTamron SP 70-200mm f/2.8 Di VC USD, 17 grup 23 elemanlı bir objektif. Filtre çapı 77mm ve ağırlığı 1470 gram. Daha detaylı bilgiyi burada bulabilirsiniz.

IMG 2702 - Tamron objektifleri Kapadokya’da test ettik

Canon EOS 5D II – Tamron SP 70-200mm f/2.8 Di VC USD – 1/400sn – f/5 – ISO 400 – 157mm

Fresco Cave Suites

Kapadokya’ya bu gidişimde Ürgüp’te eski şehir merkezinde yer alan Fresco Cave Suites’de kaldım. Toplam 17 odası (11 mağara oda, 6 konak oda) olan Fresco Cave Suites, 3 farklı tarihi ve tescilli konağın birleşiminden oluşuyor. Mimari yapı, 18. yy Osmanlı mimarisi özelliklerini taşıyan yaklaşık 150 yıllık orijinal fresklerle bezeli konak odalar ile özgün mimariye ve geniş iç mekanlara sahip kaya odaların sentezinden oluşuyor. Tarih kokan bu mekanda kalacağınız her dakikanın keyfine varacağınıza inanıyorum. Özellikle mağara odaları mutlaka görmenizi öneririm.

http://www.frescomansions.com/

YORUMLAR

WORDPRESS: 0