Sigma 24-105mm F4 DG OS HSM Art

Sigma, Art ürün ailesi içerisinde yer alan yeni bir full frame zoom objektifini satışa sunuyor. Sigma 24-105mm F4 DG OS HSM pek çok zorlu test ortamından geçer not alarak kalitesini kanıtlamış.

Carl Zeiss Distagon T* 15mm f/2.8
K-Mount Objektifler için Q Adaptör
Sigma 150-600mm f/5-6.3 DG OS HSM Sports

Son yıllarda DSLR fotoğraf makineleri hızlı bir evrim geçirmekte, bu makineleri kullanan fotoğrafçılar ise yüksek çözünürlüğe sahip algılayıcıların potansiyelini açığa çıkarabilecek keskinlikte objektifler talep etmektedir. Bazı durumlarda, sağladıkları kullanım esnekliği nedeni ile zoom objektifler sabit odaklı objektiflere tercih edilse de, fotoğrafçılar görüntü kalitesinden taviz vermek istememektedirler. Sigma uzun süredir bu sorun üzerine odaklanmış ve bu tür çekim koşulları için kusursuz optik kaliteye sahip objektifler tasarlamayı hedeflemiş. Bu çabanın sonuçlarından biri olan Sigma 24-105mm F4 DG OS HSM satışa sunuluyor.

PPhoto_A_24_105_013_Horizon_cut

"Art" ürün ailesinin standart zoom objektifi olarak konumlanan bu objektif, genişaçı – orta tele aralığında istikrarlı ve çok yüksek görüntü kalitesi sunmakta. Tasarımda sabit diyafram değeri, olabildiğince geniş bir zoom aralığı ile bir araya getirilmiş. Tasarım son biçimini alana dek birçok farklı simülasyon denenmiş, 35mm full frame algılayıcılarla uyumlu olması hedeflenmiş. Bir başka hedef ise, Sigma'ya özgü MTF keskinlik ölçme sistemi A1'in kalite standartlarının tatmin edilmesi olmuş. Böylece, ortaya yeni nesil yüksek nitelikli fotoğraf makineleri için üstün özelliklere sahip bir ürün çıkmış. Objektifte OS titreşim azaltma sistemi de bulunmakta, düşük örtücü hızlarında hareket netsizliği bu sayede en aza indirilmekte.

Art ürün ailesi, fotoğraflara yüksek düzeyde estetik değer katıyor

Sigma, ürettiği tüm değiştirilebilir objektifleri üç grupta toplamaktadır: Contemporary, Art ve Sports. İleri düzeyde optik performans ve zengin ifade gücü gözetilerek tasarlanan Art ailesinin farkı, çekimlerde yüksek estetik değer oluşturmasıdır. Öncelikle sanatsal ifade sınırlarının genişletilmesi niyeti ile geliştirilen bu ürünler, objektiflerinden hafif ve kullanışlı olmalarından çok yaratıcı, dramatik sonuçlar bekleyen fotoğrafçılar için düşünülmüştür. Manzara, portre, still-life, yakın plan ve gündelik kullanımın yanısıra, kullanıcının içindeki sanatçıyı tümüyle serbest bırakan her türlü çekimde idealdir. Stüdyo çalışmaları, mimarlık, gece gökyüzü ve sualtı fotoğrafçılığı gibi alanlar da buna dahildir.

35mm full frame format için standart zoom aralığı

Zoom özelliği, objektif değiştirmeden farklı konulara yönelebilme olanağı sağladığından fotoğrafçılar için vazgeçilmezdir. Sigma 24-105mm F4 DG OS HSM, genişaçı – orta tele aralığını kapsadığından bu anlamda olağanüstü kullanışlı olacaktır. Üstelik F:4 değerinde sabit diyafram açıklığı, OS titreşim azaltıcı ve HSM (Hipersonik netlik motoru) özellikleri ile başta portre, manzara ve genel kullanım olmak üzere çok sayıda uygulama için idealdir.

Yüksek görüntü kalitesi

Yeni Art ürün ailesinin tüm yüksek niteliklerini taşıyan bu objektif, zorlu kalite testlerinin hepsinden geçer not almış. Geniş zoom aralığına sahip olan standart objektiflerde köşe keskinliğinin azalması, geometrik deformasyonlar, netlik düzlemi bükülmesi ve renk saçılması gibi sorunlar yaygındır. Tüm bu sorunların üstesinden gelinebilmesi için farklı tiplerde yüksek nitelikli mercekler kullanılmış, FLD, SLD ve döküm cam asferik merceklerle birlikte, optik yapı içinde bir adet de çift yönlü asferik mercek kullanılmış. Zoom aralığının tele ucunda renk sapmaları başarıyla engellenmiş, tüm aralık boyunca üstün görüntü kalitesi korunmuş. Benzer odak uzaklığı değerlerine sahip objektiflerde sık rastlanan çevresel parlaklık azalması sorunu da ortadan kalkmış. Geniş filtre çapı (82mm), yüksek optik performans sağlayan unsurlardan bir başkasıdır.

YORUMLAR

WORDPRESS: 0