Paraflaşda Devrim: Profoto B1

Paraflaşda Devrim: Profoto B1

Profoto tarafından uzun bir sürede geliştirilen B1 adlı ürün, hem fotoğraf makinesi ile tam kontrollü çalışabilen TTL özellikli, hem de akülü bir paraflaş.

Profoto B1 ile Avrupa’da küçük bir yolculuk
Yüksek Hızlı Senkron mu dediniz?
Zoom İthalat Profoto Distribütörü Oldu

Dört yıl önce İsveçli aydınlatma gereçleri üreticisi Profoto şimdiye kadar yapılmış, kullanımı en kolay ama güçlü ve pratik bir flaş üretimi için kolları sıvadı. Bugün ortaya çıkan ürün B1 hem fotoğraf makinesi ile tam kontrollü çalışabilen TTL özellikli, hem de akülü bir paraflaş.

Profoto-B1-off-camera-flash-2

B1'in en önemli özelliği flaş ile makine arasındaki iletişimi sağlıyan TTL fonksiyonu. Çalışması ise şöyle; Profoto Air Remote TTL kablosuz kumanda ünitesini makinenizin flaş yuvasına takıyorsunuz ve çekime başlıyorsunuz. B1 mükemmel pozlamayı sağlayacak şekilde gücünü otomatik olarak ayarlıyor. Tabii arzu eden ışık ayarını kendisi manuel olarak da yapabiliyor. (Halen Air Remote TTL kablosuz kumanda ünitesinin Canon modeli mevcut. Nikon modeli 2014'de çıkacak.)

Profoto-B1-off-camera-flash-Richard-Walch-final-image-4

Bir diğer önemli özellik de B1'in gövdesinde ufak ama güçlü bir akü bulunması. Bu akü maksimum (500 Ws) güçte flaşın 220 defa çakmasını sağlıyor. B1 ortalama bir tepe flaşa göre yaklaşık 10 misli daha güçlü. Bu da güneşli bir havada bile her tür çekim için yeterli bir güç. B1'in ışığı 2 Ws'ye kadar kısılabiliyor. 2 saniyenin altında doluyor, saniyede 20 defa çakabiliyor. 70 W halojen ampule tekabül eden LED model ampulü video ışığı olarak da kullanılabiliyor. Ve tabii tüm Profoto ışık şekillendirme aparatları ile çalışabiliyor.

YORUMLAR

WORDPRESS: 1
  • paparazzi 6 sene

    iyi günler merak ettiğim birşey var bu profotob1 diğer paraflaşlar gibi kapalı ortamlarda sürekli ışık veriyormu ve her cekimden sonra patlayım sönüyor ve sürekli ışık yanıyor dimi ben daha yeni sütüdyo acacam onun için bilgi almak istedim videoları baktım ama bu anlattığım giöi video bulamadım şimdiden teşekkür ederim verdiğiniz bilgi için iyi öalışmalar.