Pentax Q10 Satışta…

Pentax, kompakt sensörlü aynasız fotoğraf makinesi serisi Q’yu Q10 modeli ile genişletti. Tasarımında bazı yenilikler gerçekleştirilen Q10, 12.4 milyon piksellik CMOS (6.17x4.55mm) sensöre sahip. Dünyanın en küçük, değişir objektifli aynasız fotoğraf makinelerinden biri olan Q10, gövdesi üzerinde sarsıntı önleyici sisteme de sahip.

Nikon Z 7II ve Z 6II Geliyor!
Canon’dan yeni aynasız: EOS M3
Lumix GH2 Havalarda…

Pentax, kompakt sensörlü aynasız fotoğraf makinesi serisi Q’yu Q10 modeli ile genişletti. Tasarımında bazı yenilikler gerçekleştirilen Q10, 12.4 milyon piksellik CMOS (6.17×4.55mm) sensöre sahip. Dünyanın en küçük, değişir objektifli aynasız fotoğraf makinelerinden biri olan Q10, gövdesi üzerinde sarsıntı önleyici sisteme de sahip.

pentax Q10 lifestyle - Pentax Q10 Satışta…

Yeni tasarlanan, yüksek hassasiyete ve düşük gren karakteristiğine sahip arka aydınlatmalı CMOS görüntü sensörü sayesinde Q10, yüksek çözünürlüklü, zengin tonlamalı görüntüleri yaklaşık 12,4 milyon piksel ve ISO 6400'lük en üst seviye hassasiyetle sunar. Pentax'ın dijital SLR fotoğraf makineleri üretimindeki uzmanlığını kullanarak geliştirdiği yüksek performanslı görüntüleme motoru ile özel olarak tasarlanan, yüksek performanslı Q-mount objektiflerin kombinasyonu sayesinde Q10, kenarlarda bile zengin tonlama ve yapıya sahip net ve yüksek karşıtlıklı görüntüler sunabiliyor. En aza indirilmiş yüksek hassasiyetli noise ile fotoğrafçılar, ISO 100'den en ISO 6400'e kadar tüm hassasiyet alanını dijital kirlilik oluşmasını dert etmeden rahatlıkla kullanabilirler. Birden fazla görüntü kullanarak tek bir birleşik fotoğraf yaratmaya yarayan HDR (Yüksek Dinamik Alan) fonksiyonu ile önemli noktaların fazla pozlanmadığı veya gölgelerin kapkaranlık çıkmadığı güzel ve ayrıntılı fotoğraflar elde etmek mümkün.

Geliştirilmiş AF performansı

Yeni görüntü sensörü ve geliştirilmiş AF algoritması sayesinde, Q10'un otomatik odaklanma işlemi az aydınlatılmış mekanlarda veya telefoto objektif kullanıldığında bile eskiye kıyasla çok daha hızlı. Karanlıkta doğru biçimde odaklanmayı sağlamak için fotoğraf makinesinin gövdesinde AF Yardım Işığı bulunuyor. Yüz Tanıma AF fonksiyonu ise 12 yüzekadar otomatik olarak algılayıp ana nesnenin üzerinde odak noktasını işaretleyebiliyor.

Quick-Dial kadranı

Fotoğraf makinesinin ön panelinde yer alan erişimi kolay Quick-Dial kadranına yaratıcı Smart Effect özelliğini atadığınızda, uygulanan efektlerin ön izlemesini LCD ekrandan görerek görüntülere istenen son dokunuşları zahmetsizce uygulayabilirsiniz. Dört farklı pozisyona sahip olan Quick-Dial kadranına dokuz Smart Effect modundan en çok kullandığınız dört efekti atayarak zaman kazanabilirsiniz. Ayrıca, özel görüntü ayarları, dijital filtre veya görüntü oranı ayarı gibi diğer çekim stilleri ve kullanıcı seçeneklerini Quick-Dial kadranına atayarak Q10'u kişiselleştirebilirsiniz.

Full HD film çekimi

Q10, H.264 kayıt formatında, kullanıcının saniyede 30 kare hızı ile (1920×1080 piksel) yüksek kaliteli, uzatılmış video klipler çekebileceği Full HD video kayıt donanımına sahip. Ayrıca çekim sırasında, Smart Effect modları ve diğer dahili video düzenleme araçları gibi gelişmiş görüntü işleme araçlarından faydalanabilirsiniz. Arka panelde yer alan OK tuşu ile video çekimi sırasında otomatik odaklanma özelliğini kullanmak da mümkün. 

Net fotoğraflar için SR mekanizması

Pentax Q10, fotoğraf makinesinin hareket sensörü tarafından algılanan sarsıntıyı telafi etmek için CMOS görüntü sensörünü kaydıran, Pentax tarafından geliştirilmiş SR (Sarsıntı Azaltma) mekanizmasına sahip. Böylece Q10, telefoto objektif kullanımı, flaş aydınlatma olmadan karanlıkta çekim yapma veya alacakaranlıkta manzara çekimi gibi zorlu koşullar altında bile bulanık olmayan net görüntüler üretir.

DRII mekanizması

Q10’un DRII (Dust Removal II) mekanizması, objektifleri açık havada değiştirdiğinizde bile, çekilen görüntülerin rahatsız edici toz parçacıklarından zarar görmesini engeller. Pentax’ın K-5 ve 645D dijital SLR fotoğraf makinelerindeki gibi, sahip olduğu son derece etkin süpersonik titreşim mekanizması ile görüntü sensörünü yüksek hızda titreştirerek yüzeydeki tozların düşmesini sağlar.

 

YORUMLAR

WORDPRESS: 0