Photo&Digital 2015 Ardından…

Photo&Digital 2015 Ardından…

Photo&Digital fotoğraf fuarı bu yıl 2-5 Nisan 2015 tarihleri arasında düzenlendi. 100'den fazla firmanın katıldığı fuarı onbinlerce kişi ziyaret etti.

Photo&Digital Fuarı Açılıyor
Photo Digital Fuarı Başlıyor!
Photo Digital Fuar İzlenimleri

Yazar: Ömer Serkan Bakır

Türkiye’de pek çok büyük sektörün fuarının olduğunu bilirsiniz. Hatta bir kısmı basında da fazlasıyla yer aldığı için oldukça ilgi çeker ve konuşulur. Tüm dünya da aynı şekilde bazı fuarlar merakla beklenir ve sektörün yönünü belirler. Fotoğrafçılık konusunda ise dünyanın en büyük fuarı, Almanya’nın Köln şehrinde iki yılda bir düzenlenen Photokina’dır. Teknoloji ve iletişim çağında neredeyse her konuda anında haberdar olabilirken, 3-5 gün süren bir etkinlik belki bundan 10-15 yıl önce ilgi çekiyor olsa da günümüzde düzenlenen pek çok fuarın artık eskisi gibi ilgi çekmediğini söyleyebiliriz.

SAM 0371 k - Photo&Digital 2015 Ardından…Ülkemizde de iki yılda bir (Photokina ile çakışmayacak şekilde) Photo&Digital Fuarı düzenleniyor. 2-5 Nisan tarihleri arasında Photo&Digital Fuarı’nın 6.’sı yapıldı ve yaklaşık 100 firma katıldı. İlk bakışta herkesin elinde bir fotoğraf makinesi olduğu ve her gün binlerce fotoğraf paylaşıldığı için sektörün çok büyük olduğu düşünülebilir. Ancak durum pek de böyle değil.

Fotoğraf sektörü, bunun içerisine albüm, çerçeve, baskı, video ve diğer görüntüleme ekipmanlarını da kattığınızda fuar alanının sadece bir salonunu doldurabilmişti. Sektörün öncü firmalarından Nikon ve Canon fuara direkt olarak katılmamıştı. Sadece Canon, başka bir firmanın standının köşesinde birkaç makinesini ziyaretçilere tanıttı. Fuarda yer almayan diğer markalar da, Samsung, Leica, Panasonic oldu. Fujifilm fuarın en iddialı ve kalabalık stantlarından oldu. Sony’nin daha çok aynasız fotoğraf makineleri üzerine yoğunlaştığı stand yine fuarın ilgi çeken yerlerindendi. Olympus’un distibütörü olduğu Zoom İthalat fuarda diğer markaları Manfrotto, Lowepro, Tamron ve Profoto’yu tanıttı. Sigma objektiflerin distribütörü Fotopro, JVC, Velbon ve yeni markası Miggo’yu tanıttı. GoPro oldukça büyük bir stand kiralamıştı. Kaç kere standın içerisinden geçtim ama GoPro kameraları göremedim. Çünkü küçük bir yerde sanki görülmesin diye özel bir çaba harcanıyordu. Kameralardan daha çok standa yerleştirilen bisiklet, motosiklet, ATV araçları ilgi gördü denilebilir. Ekinci Fotoğrafçılık, Multiblitz, Wescott, Digipod, Hedler, Kenko ve Vanguard gibi markaları ziyaretçilere tanıttı. Pentax Ricoh standında en ilgi çeken ürün orta format fotoğraf makinesi 645Z oldu. Silverlab, yine baskı çözümleri üzerine uzmanlaşmıştı ve yeni ürünlerini tanıttı. Kamer İthalat, standının büyük bir bölümünü Elinchrom paraflaş sistemlerine ayırmıştı. Yanında Godox, Kaiser, Benro gibi markalarını da ziyaretçilere tanıttı. Bükey Fotoğrafçılık’ta fuara PWT standı içerisinde katıldı. Broncolor Siros ve yeni distribütörü olduğu Tether Tools’u duyurdu.

SAM 0401 - Photo&Digital 2015 Ardından…Tabi ki fuara sadece bu kadar firma katılmadı. Pek çok farklı stantta fotoğrafçılık ve video konusunda ilginç ürünler, aksesuarlar sergilendi. Özellikle düğün ve anı fotoğrafçılığı konusunda onlarca firma albüm, çerçeve, baskı ve diğer ürünlerini sergiledi. Bakalım iki sene sonra fotoğraf fuarında neler göreceğiz?

YORUMLAR

WORDPRESS: 0