Pil ömrünü artırmanın yolları

Pil ömrünü artırmanın yolları

Olmadık bir yerde ve kötü bir zamanda dijital fotoğraf makinenizin pilinin bitmesini istemiyorsanız bu yazımızı mutlaka okuyun!

Telefonlar ve tabletler için en hızlı bellek kartı
Toshiba EXCERIA Serisini duyurdu
SanDisk 128GB’lık SDXC Kartı Duyurdu

Yazar: Özgür Çetin

Olmadık bir yerde ve zamanda dijital fotoğraf makinenizin pilinin bitmesini istemiyorsanız bu yazımızı mutlaka okuyun!

Fotoğrafçılık, dijital dünyaya adımını attığından beri zaten önemli olan pil konusu daha da önemli hale geldi. Öyle ya yerine göre 1500-2000 TL verip aldığınız bir elektronik cihazı pili bittiği için kullanamama durumu ortaya çıkıyor. Bir de hayatınızda ilk kez gittiğiniz bir yerde olduğunuzu düşünün ve o yerde de fazla kalmadan gideceksiniz. Ama fotoğraf makinenizi kullanamıyorsunuz. Çünkü pili bitti!

Hayatımızın bir anında mutlaka böyle bir durumda kalmışızdır. Ya da en azından bitmek üzere olan bir pil bizi yarı yolda bırakmıştır. Elbette bu tip durumları tamamen engellemek mümkün değil. Ancak alacağınız ufak tefek önlemler, fotoğraf makinesi kullanma alışkanlıklarında yapacağınız bazı düzenlemeler, sizi her yerde fotoğraf çekebilir hale getirecektir. 

Her pilin tek bir şarjla belli bir adette fotoğraf çekebilme ömrü vardır. Örneğin giriş seviyesi dijital SLR cihazlarda bu rakam 500-600 kare civarında iken, ortalama bir kompakt makinede ise 250-300 kare civarındadır. Gelişmiş üst seviye dijital SLR ürünlerde ise 2500-3000 kareye kadar çıkabilir. Ancak bu değerler ortalamadır ve kullanım şartlarına, bulunduğunuz ortamın sıcaklığına (soğuk bölgelerde pil daha çabuk biter) ve kullanım tarzınıza göre artar ya da azalır.

Bu makalemizde size pil ömrünü artırmanın yollarını anlatıyorum. Maddeler halinde sıraladığımız bu yöntemleri tek tek ya da toplu olarak kullanarak pil ömrünüzü tahminlerin bile ötesine çıkarmak tamamen sizin ellerinizde.

Fazla şarj etmeyin
Genelde Li-İyon olan fotoğraf makinesi pillerini fazla şarj etmek ömürlerini azaltan önemli etkenlerden biri. Örneğin normalde 2 saatte tam olarak şarj olan bir pili ‘iyi şarj olsun diye’ 5-6 saat şarjda bırakmak enerji israfından başka bir şey değildir. Birçok pil şarj cihazı, şarj süresi bitiminde bir ışıkla kullanıcıyı uyarır. Siz de pil şarj olur olmaz yerinden çıkarmayı ihmal etmeyin.

foto 1 BATTERY CHARGER K278 - Pil ömrünü artırmanın yolları

Ekran parlaklığını kısın
Günümüz modern dijital fotoğraf makinelerinde LCD ekran parlaklığı ayarlanabiliyor. Mümkün mertebe bu parlaklığı minimumda tutmaya çalışın. Bu durum fotoğrafların sağlıklı değerlendirilmelerine etkileyecek olsa da pil ömrünü ciddi oranda artırır. Çünkü bir dijital fotoğraf makinesinde en çok pil harcayan parçalardan biri ekrandır.  Parlaklık ayarı sonuna kadar açılmış bir ekran pil ömrünü ciddi anlamda azaltacaktır.

foto 2 powershot a640 lifestyle 300x224 - Pil ömrünü artırmanın yolları

Ekran koruma modunu aktif hale getirin
Fotoğraf makinenizi kullanmadığınız kısa sürelerde ekranın kapanmasını sağlayan ekran koruma fonksiyonunu aktif hale getirin. Bu özellik makinelere göre değişmekle birlikte örneğin ‘1 dakika kullanılmazsa ekranı kapat’ şeklinde bir ayar ile düzenlenebilir. Bu özelliği aktif hale getirirseniz fotoğraf makinesini kullanmadığınız kısa süreli durumlarda pil ömrünüze katkı yapabilirsiniz.

Live View özelliğini idareli kullanın
Eğer dijital SLR bir fotoğraf makineniz varsa ve onun da Live View yani LCD ekrandan gerçek zamanlı görüntü verebilme fonksiyonu bulunuyorsa bu özelliği mümkün mertebe az kullanın. Live View modu da pil ömrünü ciddi anlamda azaltan bir fonksiyondur.

Hızlı bir bellek kartı alın
Yavaş, eski nesil ya da makinenizin hızına ayak uyduramayacak bir bellek kartı kullanmayın. Bu tip bellek kartlarının yazma süresi uzun olacağından fotoğraf makinesi daha uzun süreli işlem yapmaya çalışacaktır. Bu da pil ömrünün ciddi anlamda azalmasına sebep olacak bir durumdur. Güncel ve yeni nesil bellek kartlarının hızlı olanlarını tercih edin. Başlangıçta vereceğiniz yüksek bir meblağ size daha güvenli bir fotoğraf çekimi ve uzun bir pil ömrü olarak geri dönecektir. Bunu unutmayın…

foto 3 Extreme IV CF 8GB straight 300x250 - Pil ömrünü artırmanın yolları

Gereksiz yere flaş kullanmaktan kaçının
Dijital fotoğraf makinelerinde dahili flaş tam bir pil düşmanıdır. Pil ömrünü ciddi anlamda sömüren bu minik yardımcılarımızı mümkün mertebe az kullanmak bize daha fazla çekim yapma imkanı sağlar. Bu bakımdan gerekmediği sürece flaş kullanmayın. Fotoğraf makinenizi “Auto” modunda bıraktığınızda gerektiğinde kendi kendine devreye girecek bu dahili flaşı kapatmayı unutmayın ya da “Program-P” modundan fotoğraf çekin ve istediğiniz zaman flaşınızı kendiniz açın.

Makinenizi açık bırakmayın
Kullanmadığınız zamanlarda dijital fotoğraf makinenizi açık bırakmayın. Mümkünse birkaç dakika kullanmayacağınız ortamlarda bile makinenizi kapatmayı unutmayın.

Pilleri kontrol etmeyi alışkanlık haline getirin
Özellikle uzun yolculuklar ve bilmediğiniz yerlere yapacağınız seyahatler öncesinde fotoğraf makinenizin pil durumunu kontrol etmeyi alışkanlık haline getirin. Birkaç saniyelik kontrol size çok şey kazandırır. Pil durumunuz kritik seviyede ise yolculuk öncesi şarj etmeyi unutmayın.

Fotoğraflara tekrar tekrar bakmayın
Çekilen fotoğraflara LCD ekran üzerinden bakmak da pil ömrünü azaltan önemli faktörlerden biridir. Mümkünse ve gerekmiyorsa çektiğiniz fotoğraflara tekrar tekrar bakmayın. Çektikten sonra olası sorunları görmek için bir kez bakmanız yeterli. Çekilen fotoğrafları birilerine göstermek için sürekli bakıyor olmak pil ömrünü azaltır.

Yedek pil taşıyın
foto 6 EN EL9a 1 225x300 - Pil ömrünü artırmanın yollarıYukarıda anlattıklarımıza her zaman harfi harfine uysanız da bazen uzun yolculuklarda ya da elektrikten uzak ortamlarda pilinizi şarj etmeye zaman bulamayabilirsiniz. Özellikle yabancı ülkelere yapılan gezilerde bu tip sorunlar sıklıkla yaşanır. İşte bu tip durumlar için yanınıza alacağınız yedek bir pil birçok sorununuza çözüm olacaktır. Hayatınız boyunca bir kez gidebilme imkanı bulduğunuz bir ülkede elinizde pili bitmiş bir fotoğraf makinesi ile dolaşmak kimsenin hayal ettiği bir durum değildir.

Her ne kadar fotoğraf makinesinden ayrı bir parça olsa da piller bu ürünleri çalıştırabilmek için gerekli en önemli parçalardan biridir. Alacağınız ufak tefek tedbirler yardımı ile hem pillerinizin ömrünü hem de tam dolu bir pille yapabileceğiniz çekim sayısını artırmak sizlerin elinde.

 

 

grip - Pil ömrünü artırmanın yolları

Pek çok DSLR fotoğraf makinesinin alt kısmına takılan “battery gripler” (pil yuvası) hem kalem pil hem de makinenin kendi pilini kullanmasına imkan tanır. Hatta bazı battery gripler yüksek performanslı çift pil ile kullanılarak çekim performansını ikiye katlar.

YORUMLAR

WORDPRESS: 0