Profesyonel çekim teknikleri “Yemek fotoğrafı”

Profesyonel çekim teknikleri “Yemek fotoğrafı”

Profesyonel fotoğraf (reklam fotoğrafçılığı) sipariş üzerine belli bir ücret karşılığı çekilen fotoğraftır. Reklam fotoğrafı sanat fotoğrafıyla karıştırılmamalı ancak çekilecek konuya bir sanatçı gözüyle de bakılmalıdır. Yemek fotoğrafı fotoğrafçının tasarımını ve bakış açısını en çok yansıtan işlerden biridir. Yemek çekimi eğer detaylı ise, iyi bir aşçıya ve yemek stilistine ihtiyaç duyulur.

Işığın farkını bu videolarla keşfedin!
Uçakta Fotoğraf Çekimi
Çok konuşulan Irina Shayk fotoğraf çekimi

Yazı ve Fotoğraflar: Uğurhan Betin

Profesyonel fotoğraf (reklam fotoğrafçılığı) sipariş üzerine belli bir ücret karşılığı çekilen fotoğraftır. Reklam fotoğrafı sanat fotoğrafıyla karıştırılmamalı ancak çekilecek konuya bir sanatçı gözüyle de bakılmalıdır. Sipariş verilen iş bana geldiğinde sanat yönetmeni tarafından tasarlanmış olur ama yine de ışık kurgusu ve bakış açısı bana kalabilir. Hatta konseptten farklı fikir ve önerilerim de olabilir. Ama bu önerilerimi istenileni tam olarak çektikten sonra ikinci bir alternatif olarak sunarım.

Yemek fotoğrafı fotoğrafçının tasarımını ve bakış açısını en çok yansıtan işlerden biridir. Yemek çekimi eğer detaylı ise, iyi bir aşçıya ve yemek stilistine ihtiyaç duyulur. Benim gibi yemek yapma konusunda meraklı ve ilgiliyseniz bir noktaya kadar kendiniz de yapabilirsiniz. Ama sipariş fazla detaylı olursa bu alanda çok güvendiğim Gökçen Adar’la çalışıyorum. Tabii stüdyonuzda iyi bir de mutfağınız olmalı. Bol aksesuar ve malzemeniz olmalı. Yemek fotoğrafını gösterişli yapan öğelerden biri de zengin malzeme ve aksesuarlardır.

Çekim konunuz hazır yiyecekle ilgiliyse kuruyemiş, bisküvi ya da kraker gibi bunu tek başınıza da çekebilirsiniz. Bir bisküviyi ya da kurabiyeyi dizayn etmek için aşçı ya da stilist olmanıza gerek yok. Bu tür hazır yiyecek fotoğrafı en çok aldığım yemek çekim siparişidir. Peynir, yağ ya da sucuk çekimi gibi (fotoğraf 1). Detaylı yemek çekimleri genelde büyük restoranlardan gelmekte ama hazır marka yemeklere göre yoğunluğu daha az olmaktadır.

foto 1 300x156 - Profesyonel çekim teknikleri “Yemek fotoğrafı”

Benim de anlatacağım yemek çekimi için çok fazla malzemeye aşçıya ve stiliste ihtiyaç yok.  Malzeme çikolatalı kurabiye… Kurabiye tek başına çok yavan kalacağından çevresini bir parça zenginleştirmem gerek. Çevresini doldururken alakasız ve iddialı malzemeler kullanmamam gerekir. Kadraj kalabalık olursa kurabiye arka planda kalabilir. Bunun için kurabiye ile içilebilecek bir bardak süt, bir porselen tabak ve kurabiye kavanozu seçtim. Bu seçimi yapmamın nedeni malzemeler beyaz olduklarından çektiğim karede dikkati kurabiyeye yoğunlaştırmak.

Malzemeler: 2 kutu kurabiye, porselen kare tabak, bardak, süt ve kurabiye kavanozu.

foto 2 300x197 - Profesyonel çekim teknikleri “Yemek fotoğrafı”

Çekim tekniği:

Still life masasındaki düzenlemeye tepeden bir box ışığı, sağ arkasından da petek ışığı verdim. Işıklar 600Wwatt gücünde. Petekten gelen ışığın baskın olması için kuvvetlendirirken tepe ışığını daha düşük kullandım. Konuyu straforla yansıtma yaparak önde oluşabilecek kararmayı azalttım (fotoğraf 3). Ama yinede bisküvi ve bardakta istemediğim karanlık bölgeler oluştu. Karanlık bölgelerden küçük aynalarla ışığı yansıtarak kurtuldum (fotoğraf 4). Bardağın üzerinde ince uzun bir yansıma oluşması için kurabiyelerin sol yanına 20×40 cm ebadında bir strafor parçası koydum. Bardakta yansıma almanın haricinde kurabiyeler soldan da bir parça aydınlanmış oldu. Çekim sırasında sağ arkadaki peteği bazen sol arkaya alarak da çekimler yaptım.

foto 3 - Profesyonel çekim teknikleri “Yemek fotoğrafı”

foto 4 300x199 - Profesyonel çekim teknikleri “Yemek fotoğrafı”

Çekim için aldığım bardaklarda hangisinin uygun olacağına karar veremediğim için her iki bardakla da çekim yaptım. Fotoğraf çekimi sırasında çikolata parçalarının parlaması için saç kurutma makinesi ile ısıtarak parlamasını sağladım. Ancak aşırı netlik ve uzun bardak beni biraz rahatsız etti (fotoğraf 5). Kısa ve konik olan bardak uygun olduğundan daha çok onunla çalıştım. Kurabiyelerin daha ön plana çıkması için açık diyafram (f2.8) ile çekim yapıp alan derinliğini en az düzeye indirdim. Böylece arka ve ön flulaştı. Bu çekim sırasında flaşlar çok güçlü geleceğinden flaşların pilot ışığı ile çekim yaptım. Pilot ışıklarının tungsten olmasından dolayı makinenin Kelvinini 3400’e düşürerek rengi topladım. Fotoğrafları bilgisayarda eleyip kullanmayı düşündüğüm kareyi ayırdım. Bu karede bardaktaki strafor yansıması zayıf kaldığından onu daha belirgin hale getirdim. Son olarak fotoğrafın kontrast ve renk ayarlarını yapıp istediğim sonuca ulaştım (fotoğraf 6).

foto 6 199x300 - Profesyonel çekim teknikleri “Yemek fotoğrafı”foto 5 199x300 - Profesyonel çekim teknikleri “Yemek fotoğrafı”

 

YORUMLAR

WORDPRESS: 5
  • Onur 13 yıl

    Ellerine sağlık Üstad 🙂 

  • çok faydalı bir yazı oldu teşekkürler. ben de blogum için amatörce yemek fotoları çekiyorum. canon 600D makinem var ve şimdilik 18-55 standart lens kullanıyorum. macro lens mi almamı önerirsiniz yemek fotoları çekimi için? 50mm 2.5 macro yu önerenler oldu ne dersiniz? ama onda zoom özelliği yok. geniş açı almaya gerek var mı? çok teşekkürler.

    • Tolga 9 yıl

      Bende yemek fotoları çekiyorum, 50 mm lensim var ama istediğim performansı alamıyorum. 100 mm macro ile daha güzel fotolar çekiyorum.

  • There is definately a lot to know about this topic. I really like all the points you’ve made.