Samsung NX300’ü Cunda Adası’nda test ettik!

Samsung NX300’ü Cunda Adası’nda test ettik!

Samsung, aynasız fotoğraf makineleri alanındaki yeniliklerine hız kesmeden devam ediyor. Biz de geçtiğimiz günlerde en yeni modellerden biri olan Samsung NX300’ü Türkiye’nin en güzel ve ilginç yerleşim yerlerinden biri olan Cunda Adası’nda test ettik.

Samsung NX300 duyuruldu
Samsung MENA Forum 2013
Samsung NX300

ADVERTORIAL

Yazı ve Fotoğraflar: Ömer Serkan Bakır

Samsung, aynasız fotoğraf makineleri alanındaki yeniliklerine hız kesmeden devam ediyor. Biz de geçtiğimiz günlerde en yeni modellerden biri olan Samsung NX300’ü Türkiye’nin en güzel ve ilginç yerleşim yerlerinden biri olan Cunda Adası’nda test ettik.

NX300 brown with 18 55 - Samsung NX300’ü Cunda Adası’nda test ettik!

NX serisinin en iddialı modellerinden biri olan NX300,sahip olduğu gelişmiş teknik özellikler sayesinde hız ve kaliteyi bir araya getirerek kullanıcılara müthiş bir görüntüleme deneyimi sunuyor. Bu yazımızda sizlerle, NX300’ü kullanırken yaşadığımız tecrübeleri, teknik detayları, Cunda Adası fotoğraflarını ve Cunda Adası hakkında kısa bazı bilgileri paylaşacağız.

Bugüne kadar kaç tane dijital fotoğraf makinesi test ettiğimi hatırlamıyorum. Test ettiğim makinelerden bazılarını çok sevdim, bazılarını ise birkaç kare fotoğraf çektikten sonra bir kenara bıraktım. Hemen şunu söylemeliyim ki NX300 sevdiğim makinelerden biri oldu! Yanımda taşımaktan ve fotoğraflar çekmekten çok keyif aldım. Aynasız fotoğraf makinelerinin bana göre en büyük avantajlarından biri, hafif ve kompakt bir yapıya sahip olmaları. Böylece yanınızda ya da boynunuzda kolayca taşıyabiliyorsunuz. Hafiflik, taşıma ve fotoğraf çekme esnasında size kolaylık sağlarken etrafınızdaki meraklı gözlerin sizi pek ciddiye almamasını da beraberinde getiriyor. Böylece insanları ve mekanları sorunsuzca fotoğraflayabiliyorsunuz. İsterseniz Samsung NX300’ün önemli teknik özelliklerinden biraz bahsedelim.

NX300 brown with 18 55 and 45 1 - Samsung NX300’ü Cunda Adası’nda test ettik!

20.3MP APS-C CMOS Sensör

NX300, 20.3 milyon piksellik APS-C boyutunda CMOS sensöre sahip. Yüksek görüntü kalitesinin arkasında yatan en önemli faktör bu… Yüksek kalitede, ayrıntılı görüntüler yakalayabilen bu sensör, neredeyse tüm ışık koşullarında keskin, canlı ve net görüntüler sunuyor. Sensör, kullanılan objektifler ve yazılımla ideal bir uyum içerisinde… Çektiğiniz fotoğrafları, bilgisayar başında oturup düzeltmenize kesinlikle gerek kalmıyor.

NX300’de 100-25600 arasında ISO hassasiyeti bulunuyor. En zor ışık koşullarında bile sorunsuz fotoğraf çekebileceğiniz makinenin ISO 1600 ve ISO 3200 değerleri gerçekten başarılı.

Hibrid AF Sistemi

Samsung’un NX300 modelinde sunduğu, 105 noktadan faz algılamalı ve 247 noktadan kontrast algılamalı gelişmiş Hibrid AF (Otomatik Odaklama) Sistemi, çekimlerinizde doğru ve hızlı bir netleme sunuyor. Faz algılama modu çekim nesnenizle aranızdaki mesafeyi anında hesaplarken, kontrast algılama maksimum kontrastla odaklama sağlayarak, çok daha geniş bir alanda detaylı fotoğraflar çekmenize imkan tanıyor. Bir fotoğraf makinesinin hızlı netlik yapabilmesi pek çok çekim için çok önemlidir. Özellikle konunuz hareketli ise bu konu daha da önem kazanır. Yaptığımız çekimlerde NX300’ün netleme hızı ve doğruluğu konusunda da bizden geçer not aldığını belirtmeliyim.

1/6000sn Enstantane Hızı

NX300’ün 1/6000 saniyelik enstantane hızı ve saniyede 8,6 karelik sürekli çekim modu fotoğraf çekerken her anı yakalamanızı sağlıyor. Burada yazdığımız 1/6000sn’lik enstantane hızı gerçekten yüksek bir hızdır. Çoğu hızlı konu için 1/2000sn’lik enstantane hızı bile yeterli olur. NX300 bu konuda da iddiasını ortaya koymuş ve hem enstantane hızı hem de sürekli çekim modunu bir üst seviyeye çıkarmış.

DRIMe IV Görüntü İşlemci

Samsung’un yeni faz algılama AF’li DPS görüntü işlemcisi DRIMe IV, HDR’li güçlü işlemcisi ve düşük ışıkta çekim fonksiyonları ile ihtiyacınız olan yüksek performansı sağlıyor. Görüntü işlemcisi noise azaltma  özelliklerine sahip olmasının yanı sıra, 1080/60p kalitesinde videoları da sorunsuz çekebilmenizi sağlıyor.

3.31” AMOLED Ekran

NX300’in sahip olduğu 84mm (3.31”) AMOLED ekran ile fotoğraf çekmek ve çekilmiş fotoğrafları gözden geçirmek oldukça keyifli. Hatta çok basit bir çekim bile bu ekranda size mükemmel görünecektir. Bazen, keşke tüm fotoğraflara NX300’ün ekranından bakabilsem diyebilirsiniz. NX300’de kullanılan Hibrid dokunmatik ekran ve 5 yönlü tuş arayüzü basit ve sezgisel bir kullanıma sahip.

90 derece yukarı, 45 derece aşağı döndürebileceğiniz 3.31” AMOLED ekranla farklı açılardan fotoğraf çekmenin keyfine varabilirsiniz. Hassas dokunmatik ekran sayesinde temel ayarları ve gelişmiş fonksiyonları da kolayca ayarlayabilirsiniz.

Retro Modern Tasarım

Tüm fotoğraf severler ve profesyonel fotoğrafçılar için kullandıkları makinelerin tasarımları ve ergonomileri çok önemlidir. NX300’ün farklı renkleri, tutuşu ve modern metalik stili, gerçekçi deri dokuyu klasik çizgilerle birleştirerek, retro-modern tasarım anlayışını yansıtıyor. Test ettiğim NX300 kahverengi rengindeydi ve oldukça hoşuma gitti. Fotoğraf çekerken bazı ilgili insanların; “ne ilginç tasarım” dediklerine şahit oldum ve hatta yanıma gelerek bilgi alanlar bile oldu.  

smart camera - Samsung NX300’ü Cunda Adası’nda test ettik!

Smart (Akıllı) Mod

Fotoğraf makinesindeki Akıllı Mod yardımıyla kullanıcılar, Yaratıcı Çekim, Manzara, Işık İzi veya Hareket Dondurma gibi 14 farklı ortam ayarı arasından seçim yaptıklarında diyafram açıklığı veya deklanşör hızı gibi parametreler seçilen ortamda en iyi çekimi yapabilecek şekilde otomatik olarak ayarlayabiliyorlar. NX300'de bulunan i-Depth ayarı, kullanıcılara bir fotoğrafın derinliğini kolay ve basit bir şekilde ayarlama olanağını sunuyor. NX Serisine özgün i-Function sistemi ile ise kullanıcılar fotoğraf makinesi parametrelerini objektifin kendisini kullanarak ayarlayabiliyor, böylece hedeften uzaklaşmadan görüntüyü ayarlama olanağını yakalıyorlar.

Smart Camera ve Akıllı Wi-Fi bağlantı

NX300’deki Smart Camera Wi-Fi bağlantısı kullanıcılara çektikleri fotoğrafları anında ve güvenli bir şekilde fotoğraf makinelerinden akıllı telefona veya tablete aktarma olanağını sunuyor. Bir akıllı telefonu fotoğraf makinesine bağlamak için gereken tek şey, hem Android hem de iOS tabanlı uygulama mağazalarından ücretsiz sağlanabilecek Samsung Smart Camera uygulamasını telefona veya tablete indirmek ve fotoğraf makinesiyle güvenli bir bağlantı oluşturmak için gereken basit adımları uygulamak. NX300, herhangi bir Smart Camera özelliği etkinleştirildiğinde akıllı telefon ile otomatik olarak bağlantı kurabiliyor. Bu özellikler arasında, çekilen her yüksek kaliteli fotoğrafı güvenli olarak saklanması amacıyla akıllı telefonunuza otomatik olarak gönderen AutoShare (Otomatik Paylaşım), kullanıcıların istedikleri fotoğrafı fotoğraf makinesinden akıllı telefona aktarmasına olanak veren Mobile Link (Mobil Bağlantı) gibi işlevler de bulunuyor. Ayrıca, Smart Camera uygulaması ile NX300’ü uzaktan kumanda etmeyi sağlayan Remote Viewfinder (Mobil Vizör) işlevi de bulunuyor.

SAM 0385 - Samsung NX300’ü Cunda Adası’nda test ettik!

Cunda Adası Gezi Notları:

Cunda Adası, Ege Denizi kıyısında, Balıkesir’e bağlı bir ilçedir. Uzun, temiz ve sakin kumsalları, denizi, yeşili, ilginç tarihi ve muhteşem manzarası ile bir gidenin bir daha unutamayacağı bir yerdir Cunda Adası…

Cunda Adası’nın dar ve kıvrımlı sokakları, zarif eski taş evleri, kendine özgü mimarisi, balıkçıları buranın en temel özelliklerindendir. Cunda Adası fotoğraf konusunda da sizi oldukça mutlu edecektir diye düşünüyorum. Fotoğraf severler burada hem tarihi dokuyu, hem ada mimarisini hem de büyüleyici manzarasını fotoğraflayıp, sahildeki balıkçı restoranlarından birbirinden lezzetli meze ve balık ürünleri yediklerinde sanırım kendilerini daha şanslı hissedeceklerdir.

Cunda Adası’nın sokaklarının tarifle ya da yazarak pek fazla anlatılabileceğini düşünmüyorum. Her sokak kendine has tatlı sürprizlerle bize fotoğraflanacak birbirinden hoş kareler veriyor. Rengarenk balkon çiçekleri, ilginç pencere süslemeleri, usta taş işçilikleri, esnafı, balıkçıları, kiliseleri…

SAM 0422 - Samsung NX300’ü Cunda Adası’nda test ettik!

Nasıl gidilir?

İstanbul’dan Cunda’ya gitmek için en kısa ve en rahat yol, Yenikapı-Bandırma feribotudur. Bandırma’ya geldikten sonra Susurluk ve Balıkesir üzerinden geçilerek yaklaşık 3 saatte Cunda Adası’na ulaşabilirsiniz. Eğer arabayla gitmeyi düşünmüyorsanız, çeşitli firmaların otobüsleri ile de kolayca Ayvalık’a ulaşabilir ve Cunda’ya geçebilirsiniz.

Cunda her ne kadar ada olarak adlandırılsa da1964’ten beri adanın bir köprüyle karaya bağlantısı vardır. Bu köprü Türkiye’nin ilk boğaz köprüsü olarak kabul edilir. Adaya geçmek için bu yolu da kullanabilirsiniz ama teknelerle geçmek çok daha keyifli olacaktır.

SAM 0683 - Samsung NX300’ü Cunda Adası’nda test ettik!

Görülmesi Gerekenler…

Cunda Adası’nda görülmesi gereken pek çok özel yer var. Bu yerlerden en çok duyulanı kuşkusuz Taş Kahve’dir. Cunda’nın sembollerinden biri olan yüksek tavanlı Taş Kahve’de mutlaka oturup dibek kahvesi ya da ada çayı için. Burası önceleri sadece ada halkının buluşma noktası iken şimdilerde turistler tarafından büyük ilgi görüyor.

Adanın en büyük kiliselerinden biri olan Taksiyarhis’in 1873 yılında yapıldığı tahmin ediliyor. Kilisenin avlusuna üçgen alınlıklı anıtsal bir kapıdan giriliyor.

Adada bulunan en güzel manastır, hiç kuşkusuz, Ai Dimitri Ta Salina Manastırı’dır. Bu manastır Ayışığı Manastırı olarak da bilinir. Manastır, adanın Pateriça bölgesinde yüksek bir tepenin denizle buluştuğu bir noktaya inşa edilmiştir. Pateriça bölgesine keyifli bir yürüyüş yoluyla ulaşabilirsiniz, böylece hem manastırı görmüş hem de Cunda manzarasına farklı bir açıdan bakma imkânı bulmuş olursunuz.

SAM 0349 - Samsung NX300’ü Cunda Adası’nda test ettik!

Cunda’nın en güzel yapılarından bir diğeri de Despot Evi’dir ve ne yazıktır ki diğer güzel yapılar gibi bu yapı da yıkılmaya terk edilmiştir. Bakımsızlığına rağmen hâlâ görkemli ve göz alıcı olan Despot Evi, adanın görülmesi gereken yüzlerinden biridir.

Adada inşa edilmiş ilk kilisedir Agia Triyada. Rumlar adada 1922’ye kadar yaşadığı için bu zamana kadar kilise korunmuş ama Rumlar gittikten sonra kilise kendi hâline bırakılmış. O dönemin en güzel kilisesinden, ne yazık ki, günümüze çok az şey kalmış ama yine de Cunda gezinizin bir parçası olmaya değer.

SAM 0410 - Samsung NX300’ü Cunda Adası’nda test ettik!

Agios Yannis Kilisesi, zamanında adanın en önemli yapılarından biri iken 1924 yılında yaşanan mübadele sonrası zamanla tahrip olmuş. Daha sonra yıllar yılı harap bir şekilde kalan kilise ve yanındaki değirmen, Rahmi M. Koç’un girişimleri ile restore edilmiş, Sevim ve Necdet Kent Kitaplığı adını almış. Biraz dik bir yokuşla çıkılan bu mekandan adanın muhteşem manzarasını fotoğraflayabilir ve kafesinde çayınızı yudumlayabilirsiniz.

SAM 0087 - Samsung NX300’ü Cunda Adası’nda test ettik!

Ne yenir, ne içilir?

Cunda’da birbirinden leziz deniz mahsullerini ve çeşit çeşit mezeleri tadabilirsiniz. Balık lokantaları Cunda’nın sahil yolu boyunca sıralanmıştır. Hepsi hemen hemen aynı fiyata, benzer menüler sunar. Cunda’nın en meşhur balığı papalinadır. Ancak her restoranda bulmak mümkün değil. Ayrıca ada lokması, sakızlı dondurma ve tabi ki Ayvalık tostu mutlaka tatmanızı önerdiğim diğer yiyeceklerden…

cunda2 - Samsung NX300’ü Cunda Adası’nda test ettik!

cunda1 - Samsung NX300’ü Cunda Adası’nda test ettik!

Nerede kalınır?

Cunda Adası’nda büyük otel olarak pek fazla seçeneğiniz yok. Ancak sevimli ve sıcak bir atmosfer arıyorsanız onlarca değişik pansiyondan birini seçebilirsiniz. Bir diğer alternatif ise Ayvalık’ta kalıp gün içerisinde ister karayolu isterseniz de deniz ulaşımı ile kolayca adaya gidip gelebilirsiniz.

YORUMLAR

WORDPRESS: 3
 • Ömer Serkan
  bey merhaba,
  Açık konuşmak gerekirse, Samsung fotoğraf makinelerini pek tutmuyordum. Ama bu güzel test ve açıklamadan sonra kompakt bir Samsung makine alabilirim. Çünkü, işimiz fotoğraf çekmek…
  Açıklamalarınız için teşekkürler.

  Bekir DEMİRAĞ
  Gazeteci

 • fethiyeli 9 sene

  Bu makineyi sirf kucuk tasinabilir olduğu icin inceledim ve hemen satin aldim cok gezen biri olarak ekstra cantyla gezmekten ve boyun agrilarimdan biktim.hafifligi performansi harika bir cihaz.

 • Fuat 5 sene

  Nx 2000 ve Nx 300 kullaniyorum cok memnunum dsrl makinami ve lenslerimi bu makinayi kullandiktan sonra elden cikarttim işik hassiyeti iyi makina performansi dsrl makinayi aratmiyor.