Serçe Dostları Kamera Başına

Son 4 senedir her 20 Mart’ta, dünyanın dört bir yanında Serçe Günü kutlanıyor. Amaç, hayatımızın her anında sesi ve görüntüsüyle yer alan serçelere dikkat çekmek; bu küçük dostlarımızın kimse farkına varmadan hayatlarımızdan çıkıp gitmesinin önüne geçmek.

Manfrotto Türkiye Instagram Fotoğraf Yarışması Sonuçlandı
ASUS ProArt ürünleri hediyelerle birlikte geliyor
Canon 250MP’lik sensör geliştiriyor

Serçeler her sene olduğu gibi bu sene de baharı haber vermek için cıvıldaşmaya çoktan başladı ve yuvalar yavrular için hazırlandı. Ancak giderek daha fazla betonlaşan ve parklarını kaybeden şehirler, tıpkı insanlar gibi serçelere de yaşam alanı tanımıyor. Dünya Serçe Günü’nün amacı, sayıları birçok ülkede azalan serçelere dikkat çekmek.

Sogut ZK - Serçe Dostları Kamera BaşınaFransa, Belçika, İtalya ve Finlandiya’nın da dahil olduğu 28 Avrupa ülkesinde ve Hindistan’da yapılan izleme çalışmaları, serçe sayısının önemli oranda azaldığını gösteriyor. İngiltere’de son 40 yılda serçelerin nüfusu % 64 oranında azaldı. Hollanda ve Almanya’da serçe, nesli tehlike altında olan bir tür olarak kabul ediliyor.

Bu yok oluşa karşı, 4 senedir her 20 Mart’ta, dünyanın dört bir yanında Serçe Günü kutlanıyor. Amaç, hayatımızın her anında sesi ve görüntüsüyle yer alan serçelere dikkat çekmek; bu küçük dostlarımızın kimse farkına varmadan hayatlarımızdan çıkıp gitmesinin önüne geçmek. 

Türkiye’de de Doğa Derneği, 2010 yılından bu yana Dünya Serçe Günü’nde serçe gözlem etkinlikleri düzenliyor. Bu yılki etkinlikler, 20-22 Mart tarihlerinde her yaştan serçe dostunun katılımıyla İstanbul’da Fındıklı Parkı ve Validebağ Korusu’nda, Şanlıurfa’da ise Birecik ilçesinde yapılacak.

Doğa Derneği tüm doğaseverleri, parklarda ve bahçelerde serçelerle birlikte baharı kutlamaya, serçeleri gözlemeye ve kayıtlarını paylaşmaya davet ediyor. Gözlem notları (yer, tarih, saat, serçe sayısı) ve fotoğraflar doga@dogadernegi.org adresine gönderilebilir veya “@dogadernegi, #dunyasercegunu #Worldsparrowday” hashtagleri ile twitter’da paylaşılabilir. Serçe kayıtları, Türkiye’nin kuş gözlem verilerinin toplandığı Kuşbank’a (http://kusbank.org) üye olunarak veritabanına kaydedilebilir. Derneğin internet sitesinde tüm yıl boyunca serçelerin korunması için yapılabileceklere dair öneriler de yer alıyor.

Doğa Derneği Dünya Serçe Günü Gözlem Etkinlikleri:

Yer: Fındıklı Parkı, İstanbul

Tarih: 20 Mart 2015  Saat: 10.00-12.00

Yer: Validebağ Korusu, İstanbul (Validebağ Gönüllüleri ile birlikte)

Buluşma Yeri: Validebağ Öğretmenevi Bahçesi

Tarih: 22 Mart 2015  Saat: 10.00-12.30

Yer: NaturPark Cafe, Birecik / Şanlıurfa

Tarih: 21 Mart 2015   Saat: 11.00

Detaylı bilgi ve iletişim için:

Evrim Tabur, Doğa Derneği Kuş Gözlem Sorumlusu

Tel: 0549 860 27 68  

E-posta: evrim.tabur@dogadernegi.org

YORUMLAR

WORDPRESS: 0