Güneş tutulmasına hazır mısınız?

Güneş tutulmasına hazır mısınız?

Bu yılın en önemli gök olaylarından olan tam Güneş tutulması, 20 Mart Cuma günü Türkiye’de parçalı tutulma olarak görülecek.

Fotoğraf Dergisi 142. sayısı yayında…
Akıllı telefonlar kompakt fotoğraf makinelerine karşı…
Boyner Fotoğraf Yarışması için son günler

Bu yılın en önemli gök olaylarından olan tam Güneş tutulması, 20 Mart Cuma günü Türkiye’de parçalı tutulma olarak görülecek. Ay’ın Güneş ve Dünya arasına girerek açısal büyüklüğüyle Güneş’i örtmesiyle oluşacak tutulma, Türkiye’nin değişik illerinde kısmi bir şekilde gözlemlenebilecek.

gunes - Güneş tutulmasına hazır mısınız?Güneş tutulması, saat 09.40'ta başlayıp 13.50'ye kadar sürecek ve Türkiye’den parçalı olarak gözlemlenecek. Açısal olarak Ay’ın Güneş’in sadece yüzde 40’ını kapatarak görülebilecek tutulma, Türkiye’de Güneş’in hilal şeklinde görünmesini sağlayacak. Tutulmanın takip edilebileceği, Avrupa, Kuzey Afrika, Orta Doğu ve Asya’nın batısı arasında sadece Norveç’e bağlı Svalbard Adası ve Danimarka’ya bağlı Faroe Adaları’nda yaşayanlar tam Güneş tutulmasına şahit olacak.

CelestronIle - Güneş tutulmasına hazır mısınız?Çıplak Gözle Takip Etmeyin
Tutulma esnasında Güneş’e çıplak gözle bakmak çok zararlı. Kalıcı hasarlara maruz kalmamak için, Güneş tutulması mutlaka filtreli dürbün veya teleskop ile izlenmeli. Dünyaca ünlü teleskop, dürbün ve mikroskop markası Celestron, bu önemli gök olayını kaçırmak istemeyenleri, güneş filtreli özel teleskopları ile 10.00-13.00 saatleri arasında, Mall of İstanbul’da yer alan stantta bekliyor.

YORUMLAR

WORDPRESS: 0