Sokak fotoğrafçısı adaylarına notlar…

Sokak fotoğrafçısı adaylarına notlar…

Fotoğrafçı Melike Çetin, sokak fotoğrafçısı adaylarına yardımcı olabilecek konuları sizler için bir araya topladı.

Pil ömrünü artırmanın yolları
Photoshop CS6 ile Fotoğraf Baskısı
Fotoğraflarda mükemmel kırmızı dudaklar…

Yazı ve Fotoğraflar: Melike Çetin

Sokak fotoğrafçısı olarak makinenizi sürekli yanınıza almanızı öneririm. Nerede, ne ile karşılaşacağımızı bilemeyeceğimizden fotoğraf makinemiz her an yanımızda olursa çekemediğimiz kareler adına pişmanlık yaşamayız. Eğer fotoğrafın bu dalında ilerlemek istiyorsanız, fotoğraf makinenizi adeta bir parçanız gibi benimsemelisiniz. Tüm boş zamanlarınızı da fotoğraf makinenizi kapıp fotoğraf çekimine çıkarak değerlendirmelisiniz. Pratik yapmak, fotoğrafın diğer uzmanlık dallarında olduğu gibi sokak fotoğrafçılığında da önemli bir husus…

mc1 - Sokak fotoğrafçısı adaylarına notlar...“Fotoğrafımı siler misiniz?”

Sokak fotoğrafçılığında ağır ekipmanlara ihtiyaç duyulmaz. Çantanızda birden fazla lens taşımak yerine bir geniş açı lens ile çekime çıkmayı tercih edin. Böylelikle sokakta hareketleriniz kısıtlanmaz ve daha doğal kareler elde etme imkanınız olur. Sokakta uzun bir tele objektif çıkarmanızın dönüşümü “Siz gazeteci misiniz?” , “Fotoğrafımı siler misiniz?” şeklinde olacağından küçük ve hafif ekipmanlar seçmeniz hem dikkat çekmemenizi hem de doğal kareler elde etmenizi sağlayacaktır.

“Merhaba, fotoğrafınızı çekebilir miyim?”

Sokak fotoğrafında oldukça önemli konulardan ve sorunlardan biri de gizli çekim. Etik olarak oldukça tartışılan bir konu olsa da ülkemizde neredeyse tüm sokak fotoğrafçıları bu yöntemi kullanarak fotoğraf çekmekte. Ancak sokak fotoğrafına yeni başlayanlar, gizli çekim yapmaktan çekiniyor ve bunu onaylamıyor. Eğer siz de bu problemi yaşıyorsanız, fotoğrafını çekeceğiniz kişinin yanına yaklaşıp “Merhaba, fotoğrafınızı çekebilir miyim?” diyerek iznini alabilirsiniz.

mc2 - Sokak fotoğrafçısı adaylarına notlar...Sokaktaki hikayelerin peşinden gidin

Bir sokak fotoğrafçısı için fotoğraf, izleyiciye bir şeyler anlatmalıdır ve fotoğraflarında teknik unsurlar ikinci planda kalmalıdır. Önemli olan yaşama, olaylara veya bir duyguya tanıklık etmek ve bunu başarıyla izleyiciye aktarabilmektir.

mc3 - Sokak fotoğrafçısı adaylarına notlar..."Şuradan geçebilir misiniz?"

Bazı durumlarda, çekeceğimiz kare fotoğrafik açıdan ne yazık ki tek başına yeterli olmuyor. Örneğin kompozisyonda insan unsurunu görmek istiyoruz. Ben böyle durumlarda bir arkadaşımı model olarak kullanmayı ya da herhangi birinden “Şuradan geçebilir misiniz?” şeklinde ricada bulunuyorum. Böylelikle zihnimde canlanan kareyi elde etmiş oluyorum. Siz de bu gibi durumlarda örneklediğim yöntemi deneyerek zihninizde canlanan kareyi fotoğrafa dökebilirsiniz.

Şehrin mimarisi hakkında bilgi verebilirsiniz

Sokak fotoğraflarında belki de çok sık karşılaştığımız türden fotoğraflardır şehrin mimarisi ile insan unsurunun bir arada verildiği fotoğraflar. Ancak bu türden fotoğraflarımızda insan ile şehrin mimari yapısını bir arada vermek, izleyicinin o şehir ve şehrin mimarisi, şehrin mimari ve toplum ilişkisi hakkında bilgilenmesini sağlayabilir. Ayrıca mimari öğeler, sokak fotoğraflarınızdaki etkileyiciliği de arttırabilir. Sokak fotoğraflarında bunları gözardı etmemelisiniz.

mc4 - Sokak fotoğrafçısı adaylarına notlar...Bol bol fotoğraf okuması…

Son olarak eğer bu alanda ilerlemeyi düşünüyor ve bunu istiyorsanız bol bol fotoğraf okuması yapabilir, ünlü sokak fotoğrafçılarını ve fotoğraflarını araştırabilirsiniz. Fotoğraf okuması yapmak, fotoğraf üzerine bir şeyler okumak fotoğrafta ilerlemenizi ve daha iyi kareler elde etmenizi sağlayabilir.

YORUMLAR

WORDPRESS: 0