Sony a7R III

Sony, a7R II modelini bir üst seviyeye çıkararak yenilediğini duyurdu. Yeni a7R III bir önceki modelde olduğu gibi 42.4 milyon piksellik full frame sensör kullanıyor.

Olympus OM-D E-M5 Mark III
Samsung Türkiye Smart Fotoğraf Makinelerini Tanıttı
Sony a7R II Ön İnceleme

Sony, a7R II modelini bir üst seviyeye çıkararak yenilediğini duyurdu. Yeni a7R III bir önceki modelde olduğu gibi 42.4 milyon piksellik full frame sensör kullanıyor. Ancak sensör boyutu ve çözünürlüğü aynı olsa bile Sony bu sensör üzerinde çeşitli geliştirmeler yapıldığını belirtiyor. Yeni modelin bir önceki model ile arasındaki en temel farklar ise daha hızlı netlik yapması, daha seri çekim hızı ve geliştirilen pil ömrü…

A7RM3 front - Sony a7R IIIÖne Çıkan Özellikler:

  • Gelişmiş Görüntü İşleme özellikli 35mm Full Frame 42.4 MP Arka Aydınlatmalı Exmor R CMOS Görüntü Sensörü
  • İster Sessiz Çekim isterse Mekanik Deklanşör ve tam Otomatik Odaklama/Otomatik Pozlandırma izleme özelliği ile saniyede 10 kareye kadar Kesintisiz Çekim
  • Görüntü alanının %68’ini kapsayan 399 aşama algılamalı AF noktası, 425 kontrast AF noktası ve yaklaşık 2 kat daha etkili Göz AF
  • 5.5 adım deklanşör hızı avantajı ile 5 eksenli optik gövde içi görüntü sabitleme
  • Tam piksel okumalı ve piksel gruplaması olmadan yüksek çözünürlüklü 4K Video Çekimi
  • Güncellenmiş Otomatik Odaklama, Çift SD Kart Yuvası, Daha Uzun Pil Ömrü, SuperSpeed USB (USB 3.1 Gen 1) USB Type-C Terminali ve daha fazlası ile tamamen profesyoneller için yeniden tasarlandı
  • Sadece 652 gram ile kompakt, hafif gövde

1509434485 A7RM3 top - Sony a7R IIIGörüntü işleme gücü ve etkinliğindeki sıçrama sayesinde yeni α7R III, saniyede 10 kareye kadar etkileyici çekim hızlarına sahip yüksek çözünürlüklü bir 42.4 MP arka aydınlatmalı Exmor R CMOS görüntü sensörünü tam otomatik odaklama/otomatik pozlandırma (AF/AE) izleme özelliği ile bir araya getiriyor. Aynı zamanda 4K video kalitesi, geniş 15-adımlı dinamik aralık, neredeyse tam bir adım bozulma önleyici yüksek hassasiyet ve daha fazlası da bu yeni makinede buluşuyor.

Yeni Görüntü Kalitesi Düzeyi

Yeni a7R III; 42.4MP yüksek çözünürlük, arka aydınlatmalı Exmor R CMOS görüntü sensörü, ışık toplama etkinliğini önemli ölçüde iyileştirmek için aralıksız bir çip-üzeri lens tasarımı ve sensörün lens camı üzerindeki AR (yansıma önleyici) kaplamanın birleşiminden faydalanıyor. Bu da yüksek bozulma önleyici performansı ve geniş dinamik aralığı ile yüksek hassasiyet sağlıyor.

Sony’nin yeni α7R III modeli, aynı zamanda görüntü sensörünün okuma hızını efektif olarak iki katına çıkaran yeni bir ön uç LSI’ın yanı sıra, işleme hızını α7R II’ye kıyasla yaklaşık 1,8 kat artıran güncellenmiş bir BIONZ X™ görüntü işleme motoruna da sahip. Bu güçlü bileşenler, fotoğraf makinesinin daha yüksek hızlarda çekim yapmasına imkan vermek üzere birlikte çalışırken, etkileyici 100 – 32000 (fotoğraflarda ISO 50 – 102400’e kadar genişletilebilir) ISO aralığını ve düşük hassasiyet ayarlarında muazzam 15-adımlı dinamik aralığı da mümkün hale getiriyor. Bu, tüm ayarlar ve tüm çekim koşullarında toplam performansın olağanüstü hale gelmesini güvence altına alıyor.

Bu yeni Full Frame model, bir yandan çözünürlüğü en üst seviyeye çıkarırken, diğer yandan da sessiz veya kesintisiz modda yapılan çekimlerde dahi 14 bit RAW format çıktı yeteneğine sahip olmak üzere, optik düşük geçişli filtre olmaksızın üretildi. Fotoğraf makinesi, yüksek çözünürlüklü çekim kapasitesini desteklemek üzere rötuşlanan, yenilikçi 5 eksenli optik görüntü sabitleme sistemi ile donatıldı. Bunun sonucunda 5.5 adım deklanşör hızı avantajı ile bir görüntü sabitleme sisteminde dünyanın en yüksek telafi performansına ulaşıldı. Aynı zamanda, yüksek hızlı saniyede 10 karelik çekimin yanı sıra cilt tonlarının doğru renkte yeniden üretimlerinde birçok iyileştirmenin de bulunduğu, her modda titreme ve görüntüdeki bulanıklığı azaltan yeni bir düşük titreşimli deklanşör de bulunuyor.

Saniyede 10 Kareye Kadar Yüksek Performanslı AF ve AF/AE İzleme

Yenilikçi yeni α7R III full frame aynasız fotoğraf makinesi, 76 adede kadar JPEG /RAW fotoğraf veya 28’e kadar sıkıştırılmamış RAW görüntü için kesintisiz fotoğraf çekmesine imkan veren, ayrıca hassas AF/AE izleme ile saniyede 10 kareye kadar 42.4MP fotoğraf çekebilen, iyileştirilmiş bir görüntü işleme sistemi ile donatıldı. Hem mekanik deklanşör hem de tamamen sessiz çekimde kullanılabilin bu yüksek hızlı saniyede 10 kare modu, fotoğraf makinesinin muazzam esnekliğine katkıda bulunuyor. Fotoğraf makinesi, aynı zamanda canlı görüntüleme modunda vizör veya LCD ekranda asgari gecikme ile saniyede 8 kareye kadar kesintisiz çekim yapabiliyor. Bu yüksek hızlı seçenekler, hızlı hareket eden süjelerin son derece yüksek doğruluk ve olağanüstü görüntü detayı ile yakalanabilmesini sağlıyor.

Daha da yüksek rahatlık için, kesintisiz çekilen çok sayıda fotoğraf bellek kartına yazılırken, fotoğraf makinesinin ana fonksiyonlarının çoğu da kullanılabiliyor. Bunlar arasında ‘Fn’ (Fonksiyon) ve ‘Menu’ butonlarına erişim, görüntü oynatma, notlandırmanın da dahil olduğu parametreler ve stüdyo dışında fotoğraf tasnifini kolaylaştıran diğer fonksiyonlar yer alıyor.

Ayrıca, bir çekim ortamında floresan veya yapay ışık bulunması halinde, kullanıcılar, α7R III’ün aydınlatma frekansını otomatik olarak tespit ederek çekilen görüntüler üzerindeki etkisini minimize etmek üzere deklanşörün zamanlamasını yapmasına imkan veren Anti-flicker fonksiyonunu devreye sokabiliyor. Bu, kimi zaman yüksek deklanşör hızlarında çekilen fotoğrafların üst ve alt kısımlarında meydana gelebilen herhangi bir pozlandırma veya renk anomalisini asgari düzeye indiriyor.

α7R III’ün yükseltilen odaklama sistemi, hem yatay hem de dikey yönlerde görüntü alanının yaklaşık %68’ini kaplayan 399 odak düzlemi aşama algılamalı AF noktasından oluşuyor. Kontrast AF noktalarının sayısı da α7R II’ye göre 400 nokta artırılarak 425’e yükseltildi. Bu gelişmiş sistem, loş ışık koşullarında α7R II’nin yarısı kadar bir sürede AF yakalama sağlarken, takip de yaklaşık 2 kat daha hassas hale geliyor. Övgü toplayan Göz AF özelliği ise, yaklaşık 2 kat daha etkili ve bir adaptör yardımıyla Sony’nin A mount lensleri kullanılırken de kullanılabiliyor.

Esnekliğe odaklanan diğer iyileştirmeler arasında, Odak Büyütme modunda AF’nin bulunması, A mount lenslerin kullanımı sırasında odak düzlemi aşama algılamalı AF desteği, bir ‘AF Açık’ butonu, odaklama noktalarını hızlıca hareket ettirmek için bir çoklu seçici veya ‘joystick’, esnek dokunarak odaklama fonksiyonelliği ve çok daha fazlası bulunuyor.

Video Profesyonelleri için Yüksek Kaliteli 4K

Bir video kamera olarak istisnai ölçüde yetenekli olan yeni α7R III, full frame görüntü sensörünün tüm eni boyunca 4K (3840×2160 piksel) video kayıt imkanı sunuyor. Super 35mm formatında yapılan çekimlerde, fotoğraf makinesi, 5K bilgi toplamak ve bunları istisnai detay ve derinliğe sahip yüksek kaliteli 4K görüntüler üretebilmek amacıyla yüksek hızda örneklendirmek için, piksel gruplamasız tam piksel okumadan yararlanıyor.

α7R III üzerinde, Anında HDR iş akışını destekleyerek HDR (HLG) uyumlu televizyonun gerçek yaşamı aratmayan, harika 4K HDR görüntüler oynatmasına izin veren yeni bir HLG (Hibrit Log-Gamma) de bulunuyor. Ayrıca daha yüksek renk derecelendirme esnekliği için hem S-Log2 hem de S-Log3 sunuluyor. Fotoğraf makinesi aynı zamanda 100 Mbps’ye varan hızlarda 120 fps Full FD kayıt da yaparak, görüntülerin AF izlemeli 4x veya 5x yavaş çekim Full HD video dosyaları olarak düzenlenmesine imkan veriyor.

Profesyonellere Hitap Eden Yapı, Tasarım ve Kişiselleştirme

Sony’nin en yeni full frame fotoğraf makinesi, gerçek bir profesyonel kullanım tarzı sağlayan çeşitli gelişmiş yetenekler ile donatıldı. Bunlar arasında, biri UHS-II tip SD bellek kartlarını destekleyen çift medya yuvası da bulunuyor. Kullanıcılar, aralarında ayrı JPEG / RAW kayıt, ayrı fotoğraf / film kaydı, yayın kaydı ve daha fazlasının da bulunduğu içeriklerini saklamak için çeşitli seçeneklere sahip. Yeni fotoğraf makinesinde, α7R II’de kullanılan W serisi pillerin yaklaşık 2,2 katı kapasiteye sahip olan Sony’nin Z serisi pillerin kullanılması da pil ömrünü ciddi şekilde genişletiyor.

α7R III’te, son derece doğru, gerçek yaşama sadık detay yeniden üretimi için, yaklaşık 3.686k noktalı iyileştirilmiş yüksek çözünürlüklü, yüksek parlaklıkta bir Quad-VGA OLED Tru-Finder bulunuyor. Aynı zamanda büyük övgü toplayan Sony α9 fotoğraf makinesinde de bulunan Tru-Finder’da yansımaları ciddi ölçüde azaltmak için bir ZEISS T* Kaplama bulunurken, dış mercekte ise kiri iten flor kaplama yer alıyor. Aynı zamanda, aksiyona en uygun çekimi sağlayabilmek için ya 50 fps ya da 100 fps seçenekleri ile kişiselleştirilebilir kare hızına da sahip. LCD ekran da 1.44M nokta çözünürlük ve parlak, dış koşullarda bakışı kolaylaştıran WhiteMagic teknolojisi ile yükseltildi. Hem vizör hem de monitörlerde “Standart” veya “Yüksek” görüntü kalitesi ayarları bulunuyor. “Yüksek”, daha doğal bir görüş için vizör ve monitörlere ekstra kaliteli görüntü sağlamak için, 42.4MP sensörün okuduğu yüksek miktardaki veriden yararlanıyor.

Yeni “Imaging Edge” Yazılım Paketi ve Piksel Kaydırma Çoklu Çekim Modu

α7R III ile birlikte ilk defa olarak kullanılan “Imaging Edge” yazılımı sayesinde ön işlemeden son işlemeye uzanan tüm çekim sürecinin yaratıcı imkanları artıyor. “Imaging Edge”, ücretsiz olarak indirilebilen ‘Remote’, ‘Viewer’ ve ‘Edit’ isimli üç PC uygulaması sağlıyor. Bu uygulamalar, canlı görüntü ile PC uzaktan çekimi ve RAW geliştirmeyi destekliyor.

YORUMLAR

WORDPRESS: 1
  • Mehmet Aslaner 3 sene

    Mükemmel