Sony Alpha NEX-C3’ü Nepal’de Test Ettik

Sony NEX serisi ile yakaladığı başarıyı yeni modelleri ile pekiştirmeye devam ediyor. Kendine özgü tasarımı, kullanıcı dostu özellikleri ve yüksek görüntü kalitesi ile en yeni modellerden biri olan NEX-C3 için biz de bu sayımızda özel bir inceleme yaptık. Sony Alpha NEX-C3’ü Nepal’de test ettik!

Sony’den yeni aynasız: NEX-F3
Tüm Aynasız Fotoğraf Makineleri (CSC)
Samsung NX200

Yazar: Ömer Serkan Bakır

Sony NEX serisi ile yakaladığı başarıyı yeni modelleri ile pekiştirmeye devam ediyor. Kendine özgü tasarımı, kullanıcı dostu özellikleri ve yüksek görüntü kalitesi ile en yeni modellerden biri olan NEX-C3 için biz de bu sayımızda özel bir inceleme yaptık. Sony Alpha NEX-C3’ü Nepal’de test ettik!

NEX C3 pink wSEL1855 lg 300x258 - Sony Alpha NEX-C3’ü Nepal’de Test Ettik
Bu özel inceleme yazısında NEX-C3 modeli ile ilgili genel özellikleri, deneyimlerimi, gözüme takılanları ve ayrıca Nepal’de yaptığımız geziden izlenimlerimi bulabilirsiniz. Nepal, gezginlerin ve fotoğraf meraklılarının en çok gitmeyi istedikleri ülkelerden biridir. Ama sadece bu kadarla sınırlı değil, belki de dağcılık ve trekking yapanların rüyalarına giren yerlerden biridir desek hata yapmış sayılmayız. Dünyanın en yüksek dağı olan Everest (8848m) Nepal’dedir ve sadece bu yüzden her yıl on binlerce turist sadece Everest’i biraz daha yakından görebilmek için Nepal’e akın eder. Nepal genellikle tek başına gidilmeyen ülkelerdendir. Bu da ne demek diyebilirsiniz. Şöyle ki, çoğu zaman Hindistan-Nepal, Nepal-Tibet, Nepal-Bhutan gibi programlar yapılır ve Nepal’de çok az zaman geçirilir. Tabi amacınız dağlara çıkmak ve trekking yapmaksa uzun programlar yapmak gerekir. Bu gezimizde çok koşturmalı ve yorucu bir program yapmak istemedik. Bu yüzden kendimize uçuşlar dahil 9 günlük bir zaman ayırdık ve sadece Kathmandu ile çevresini gezelim istedik. Eğer amacınız biraz gezi ve biraz da fotoğraf çekmekse size tavsiyem çok yer görme telaşından kurtulun. Ne kadar çok yer gördüğünüz değil, o gördüğünüz yerlerde nasıl zaman geçirdiğiniz daha önemlidir. Normalde Kathmandu ve çevresi için 9 gün biraz fazla gibi görünse de biraz önce dediğim gibi sakin bir programla çok daha iyi fotoğraflar çıkarabilmek mümkündür.

Gezi programımızı hazırlamaya başladığımızda en büyük sorun olan uçak biletlerini tahminimizden çok daha uygun bir şekilde Airarabia üzerinden hallettik. Airarabia, İstanbul’da Sabiha Gökçen’den uçan ve Sharjah aktarmalı olarak Katmandu’ya gittiğimiz bir hava yolu şirketi. Uçak biletleri çoğu zaman uygun, ancak bekleme süreleri ve uçak içerisinde her türlü servisin paralı olması dolayısıyla herkese hitap etmeyebilir. Uçak işini hallettikten sonra Nepal programımızı hazırladık. Kısaca Kathmandu, Patan, Bhaktapur, Nagarkot ve Dhulikel’i kapsayan bir gezi rotası çizdik. Nepal’de daha önceden çalışılmış ve referans verilen bir acente üzerinden de araç ve otel rezervasyonlarımızı yaptık. Küçük bir bavul ve yine küçük fotoğraf sırt çantam ile geziye başlamaya hazırdım artık. Seyahat boyunca kullanacağım Sony NEX-C3 ve gezi notlarımla…

manset c31 300x147 - Sony Alpha NEX-C3’ü Nepal’de Test Ettik

Hafif ve güçlü: Sony NEX-C3
Sony’nin NEX-C3 modeli, test ettiğimiz sırada dünyada sınıfının en küçük ve en hafif değiştirilebilir objektifli dijital fotoğraf makinesiydi. Değişik renk seçenekleri ile satışa sunulan NEX-C3, sağlam metal üst gövdeyi, kullanımı kolay, modern kavrama şekli ile birleştiren, çekici bir gövde tasarımı ile sunuyor. Ana devre boyutlarının küçültülmesi, makine gövde ağırlığını 225 grama kadar indiriyor. Bu da, NEX-3’e göre, neredeyse yüzde 6 daha düşük bir ağırlığa işaret ediyor. NEX-C3, 16.2 milyon piksel (APS-C) Exmor HD CMOS sensöre sahip. Yani hafifliği ve kompakt boyutu sizi yanıltmasın. Büyük görüntü sensörü ve güçlü işlemcisi ile en zor ışık şartlarında çektiğiniz görüntüler bile sizi tatmin edecektir. Ayrıca elinize aldığınız andan itibaren çok kısa bir sürede uyum sağlayacağınızı düşündüğüm bir model NEX-C3… Şu bir gerçek ki çoğu zaman büyük ve ağır fotoğraf makineleri ile çekim yapmak gereksiz olabiliyor ya da kısa bir gezide büyük çantalarla dolaşmak o geziden aldığınız tadı kaçırabiliyor. İşte tam bu noktada büyük görüntü sensörüne sahip böyle bir makine imdadınıza yetişiyor. Profesyonel görüntü kalitesi hem ışıklı hem de az ışıklı ortamlarda sizi memnun ediyor. Sağlam gövde yapısı, ince hatlar ve küçük detaylar… Makine için ilk bakışta söylenecekler olabilir. Ancak tabi şunu da unutmamak gerekiyor, bu tür makineler ağır iklim koşulları için tasarlanmadıkları için kullanırken biraz daha dikkatli ve hassas davranmakta fayda var.
NEX-C3 sadece ileri fotoğraf bilgisi olanlar için tasarlanmış bir makine değil tabi ki… Fotoğraf ayarlarının, fotoğrafçılık terimlerini bilmeyenlerce yapılabilmesini sağlayan, sezgisel yeni ‘Photo Creativity” arayüzü ve gerçek zamanlı ön izleme ile entegre ‘Picture Effect’ özelliği de kullanılmış. Aralarında, 3D panoramik çekim, otomatik HDR ve elde alacakaranlık modunun da bulunduğu çok kareli görüntüleme teknikleri de oldukça faydalı.

720p HD Video
16.2 milyon piksellik Exmor APS HD CMOS sensör kullanan NEX-C3, 1280×720 (30fps) MPEG4 formatında stereo video görüntüleri de gayet başarılı bir şekilde kaydediyor. Şahsen çok video çeken birisi değilimdir. Ancak Nepal gibi ülkelerde sadece fotoğraf çekerek her şeyi göstermeniz pek mümkün değildir. Yapılan törenler, eğlenceler ve başka birçok etkinlik o kadar renklidir ki bir veya birkaç kare fotoğrafla anlatılması imkansızdır. İşte tüm bu renkleri, coşkuyu ve sesleri kaydetmek için çoğu kez NEX-C3’ün video kaydetme özelliğini de kullandım. Video kayıt modu deklanşörün sağ alt tarafında bulunan ayrı bir düğme aracılığı ile yapılıyor. Yani menülerde dolaşmadan ve vakit kaybetmeden kolayca video kaydetmeye başlayabiliyorsunuz.

Kullanıcı dostu arayüz ve menü
NEX-C3 için kullanılan menü sistemi ve semboller herkesin kolaylıkla anlayabileceği şekilde konumlandırılmış ve açıklanmış. Sezgisel yeni Photo Creativity arayüzü, ‘diyafram açıklığı’, ‘pozlama değeri’ ve ‘beyaz dengesi’ gibi teknik terimlerin yerine, ‘arka plan bulanıklaştırma, ‘parlaklık’ ve ‘renk’ gibi daha kullanıcı dostu ve sezgisel terimler sunuyor. Kafa karıştıran menü seçenekleri arasında kaybolmanıza veya bunların kompozisyonunuz üzerindeki etkisini tahmin etmeniz gerekmiyor. Gerçekleştirdiğiniz ayarlamaların etkilerini ekran üzerinde görebilmek için tek yapmanız gereken, fotoğraf makinesinin arkasında bulunan kontrol ayarını çevirmek. Dilerseniz, daha karmaşık yaratıcı efektler yaratmak üzere, iki veya daha fazla farklı seçeneği de bir araya getirebilirsiniz.

Xtra Fine TruBlack LCD
Her açıdan rahat görüş sağlamak üzere eğilebilir yüksek kontrastlı 3 inç (7.5cm) Xtra Fine LCD (920.000 piksel), zengin, derin siyah renklere sahip yüksek kontrastlı görüntüler için TruBlack ekran teknolojisini sunuyor. Bu, dışarıda, parlak güneş ışığının altındayken dahi çekim yapmak ve gerçekleştirilen görüntü ayarlarının etkilerini değerlendirmek için uygun bir seçenek sunuyor. LCD ekran gerçekten çok aydınlık yerlerde bile uygun bir çekim imkanı sunuyor. Makineyi Nepal’de kullanmaya ilk başladığım zamanlarda ekranla ilgili yaşadığım küçük bir sıkıntı oldu. O da ekranın parlaklık ayarını otomatik modda bıraktığım için ortam ışığına göre LCD kendini karartıp açıyordu. Bu pek istediğim bir özellik olmadığı ve pozlama değerleri konusunda beni yanıltabileceği için menüden girip bu özelliği kapatmak yeterli oldu.

Panoramik çekim
Sony’nin sunduğu gelişmiş çok kareli görüntüleme teknolojileri, NEX-C3’ün imkanlarını daha da genişletiyor. 3D Panoramik Çekim, 3D TV’nizde tadına varabileceğiniz 3D ekstra geniş görüntüler yakalıyor. Otomatik HDR, uç noktadaki gölge ve parlak ışık ayrıntılarını tek bir karede yakalamak için yüksek hızda birbirini izleyen ardı ardına üç pozlamayı ‘kümeliyor’. Benzer şekilde, Elde Alacakaranlık ve Hareket Bulanıklığını Önleme modları, yumuşak, düşük parazitli görüntüler yakalamak için altı pozlamayı otomatik olarak birleştiriyor, böylece mevcut ışık altında çekim yaparken elin titremesi ve fotoğrafı çekilen kişinin hareket etmesinden kaynaklanan bulanıklığın da önüne geçilmiş oluyor.

Pil ömrü
Geliştirilen pil ömrü sayesinde daha çok fotoğraf ve video kaydı yapılabiliyor. Geliştirilmiş enerji verimliliği pilin dayanıklılığını şarj başına 400 fotoğraf gibi, NEX-5/NEX-3’e kıyasla yüzde 20’nin de üstünde iyi bir düzeye yükseltiyor. Gün içerisinde çektiğim fotoğraf ve videolarda NEX-C3’ün şarjı beni yarı yolda bırakmadı. Ancak her gün düzenli olarak şarj ettim.

YORUMLAR

WORDPRESS: 2
  • Feriha Soysal 13 yıl

    Yazınızı ilgiyle okudum. Yaklaşık 1,5 yıldır daha çok ilgiliyim. Epey bir yol katettim. Ama görüyorum ki, çok daha öğrenmem gereken şeyler var. Teknolojinin hızına yetişemiyoruz. Tanıtımını yaptığınız makine de gerçekten estetik ve pratik kullanımı var. Bu yönüyle tercih edilebilir.

  • hasan 12 yıl

    Çok güzel bir yazı almayı düşündüğüm bir makine karar almamda çok yardımcı oldunuz.