Sony’den full frame kompakt: RX1

Sony’den full frame kompakt: RX1

Sony, görüntüleri bir süredir internet sitelerinde dolaşan dünyanın ilk full frame (tam boyutlu) kompakt fotoğraf makinesini duyurdu. Photokina 2012 öncesinde birbiri ardına yeni modelleri duyurmaya başlayan firmalar arasında Sony, bu çarpıcı modeli ile dikkatleri bir anda üzerine çekti.

Canon PowerShot G5 X
Nikon Coolpix P310 ve P510
Fujifilm SQUARE SQ1

Sony, görüntüleri bir süredir internet sitelerinde dolaşan dünyanın ilk full frame (tam boyutlu) kompakt fotoğraf makinesini duyurdu. Photokina 2012 öncesinde birbiri ardına yeni modelleri duyurmaya başlayan firmalar arasında Sony, bu çarpıcı modeli ile dikkatleri bir anda üzerine çekti.

DSC-RX1_right_jpg_lg

Sony Cyber-shot DSC-RX1 birkaç ay içerisinde piyasaya sunulması düşünülen ilk full frame kompakt fotoğraf makinesi oldu. RX1, full frame bir algılayıcı ile 24.3 milyon piksellik bir çözünürlük üretebiliyor. ISO 100 ile 25600 arasında duyarlılık seviyesine sahip bu kompakt model, hem fotoğraf hem de video çekimleri için SteadyShot (sarsıntı önleyici) özelliğini geliştirmiş gibi gözüküyor. RAW, RAW+JPEG ve JPEG formatlarında yüksek kaliteli fotoğraflar çekebilen RX1, Carl Zeiss Sonnar T* 35mm f/2 sabit objektif ile geliyor.

DSC-RX1_top-view_jpg_lg

Hafif, kompakt ve oldukça sağlam bir gövdede, yüksek kaliteli objektif, full frame algılayıcı ve 3inç (1229K) LCD ekran gibi özellikleri bir arada sunabilen bu yeni model uzun süre konuşulacak gibi görünüyor.

Portreler için de sokak fotoğrafçılığı için de çok ideal

Full frame sensör, portreler, sokak fotoğrafçılığı ve günlük çekimler için çok yönlü bir seçenek sunan 35mm sabit odak uzaklığına sahip hızlı, parlak Carl Zeiss Sonnar T* objektif ile tamamlanıyor. Almanca’da güneş anlamına gelen “Sonne” kelimesinden türetilen Sonnar ismi, lensin mümkün olan en yüksek düzeyde ışığı yakalama yeteneğini yansıtıyor. Bu yüksek kaliteli lens, Gelişmiş Asferik (AA) cam elemanının da aralarında bulunduğu yeni tasarlanmış optik bileşenleri içeriyor. Böylece, fotoğraf makinesinin optik performansından en ufak fedakarlık dahi yapılmaksızın son derece kompakt, avuç içine sığan boyutlara indirgenmesi sağlanmış oluyor.

Eşsiz efektler, en ince detaylar

Lensin geniş f2 maksimum diyafram aralığı ve dokuz kanatlı dairesel diyaframı, profesyonel sınıf DSLR fotoğraf makinesi lensleri  ile rekabet edecek mükemmel ‘bokeh’ (bulanıklaştırma) efektlerini mümkün hale getiriyor. Objektif silindiri üzerindeki Makro geçiş halkası minimum odaklama mesafesini görüntü düzleminden anında sadece 20cm’ye indirerek, Cyber-shot RX1’i yakın çekimlerde küçük nesneleri en ince detaylarına kadar fotoğraflamada ideal hale getiriyor.

BIONZ işlemci ile yaratıcılığa destek

Exmor CMOS sensörden gelen veriler, aynı zamanda saniyede beş kareye kadar tam çözünürlüklü yüksek hızlı çekimi de destekleyen geliştirilmiş BIONZ işlemci tarafından işleniyor. BIONZ işlemci, 14 bit RAW formatta görüntü verileri çıkararak ileri düzey kullanıcılara kişisel yaratıcı vizyonlarını yakalayacak RAW dosyalarının geliştirilmesi, son işlemden geçirilmesi ve organize edilmesinde de muazzam bir özgürlük sağlıyor.

Manuel kontrol mod yelpazesi

Fotoğraf makinesinin olağanüstü kompakt boyutlarına rağmen, fotoğrafçılara yaratıcılıklarını ifade etmeleri için neredeyse sınırsız bir seçenek paleti de sunuluyor. Cyber-shot RX1, eksiksiz bir manuel kontrol mod yelpazesi sunuyor. Özel lens halkaları, odaklama ve diyafram aralığı ayarlarını parmak uçlarınızla kontrol etmenize imkan verirken, fotoğraf makinesinin önünde bulunan DSLR tarzı Odaklama Modu kadranı ise odaklama modunu kolaylıkla değiştirmenizi sağlıyor. Makinenin üstüne yerleştirilen pozlama dengeleme ve modu kadranları, rahat kullanım için ergonomik olarak konumlandırılırken, özel ayar fonksiyonu ve AEL düğmeleri de yaratıcılığınızı sekteye uğratmaksızın rahatça ulaşabileceğiniz noktalarda bulunuyor.

Fotoğraf makinesinin profesyonel tarzdaki kontrol kadranı ve çapraz düğmeleri üzerinden erişilebilen Quick Navi modu, fotoğraf makinesi ayarlarının hızlı ve sezgisel şekilde yapılabilmesine imkan tanıyarak bilhassa makinenin opsiyonel vizör ile kullanıldığı durumlarda ideal bir seçenek sunuyor. Meraklıları hedefleyen bir diğer ince detayı ise, üçe kadar fotoğraf makinesi ayar setinin saklanması ve anında getirilmesine imkan veren bellekten çağırma (MR) modu oluşturuyor.

Cyber-shot RX1’de bir diğer geliştirilmiş özellik de, ince odaklama ayarlarını kolaylaştırmak için görüntünün bir kısmını büyüten MF Yardımcısı fonksiyonu. Ayrıca, profesyonel tarzdaki Peaking fonksiyonu da görüntüde odaklamanın en keskin olduğu alanları ekran üzerinde öne çıkarıyor. Opsiyonel FDA-EV1MK elektronik vizör kitinin eklenmesi, daha da yüksek doğrulukta manuel odaklamayı mümkün kılıyor.

Pixel Super Resolution Technology, piksel sayısından ödün vermeksizin görüntü boyutlarının büyütülmesine imkan vererek geleneksel dijital zum ile elde edilebileceğinizden çok daha yüksek bir kaliteye ulaşmanızı sağlıyor. Akıllı Genişletici fonksiyonu da görüntü sensörünün merkezindeki bir bölümü alarak efektif büyütme oranını 1,4 veya 2 kat artıyor. Full frame sensörün son derece yüksek piksel sayısı sayesinde, zumlanmış ve kesilmiş görüntüler, büyük baskı boyutlarına çıkartıldıklarında dahi en ince detaylarını koruyabiliyor.

Ürünün fiyatını merak edenler varsa, Amerika için bile satış fiyatı bir hayli yüksek, 2800 dolar civarında olacağı konuşuluyor. Aynasız fotoğraf makinelerinin hızla geliştiği ve DSLR modelleriyle rekabet içerisine girdiği şu günlerde Sony RX1 modeli ile akılları bir hayli karıştıracak.

 

YORUMLAR

WORDPRESS: 0