Tatile Çıkmadan Önce Okunması Gereken 10 Öneri

Tatil ya da iş, sebep ne olursa olsun, yeni yerler keşfetmek ve farklı kültürleri tanımak oldukça keyifli. Ancak, seyahatin keyfini tam olarak çıkarmak ve sorunsuz bir yolculuk deneyimi her zaman mümkün olmuyor.

Küba’ya MSC farkıyla…
Trinidad “Zamanın durduğu yer”
Kırgızistan Gezi Notları

Tatil ya da iş, sebep ne olursa olsun, yeni yerler keşfetmek ve farklı kültürleri tanımak oldukça keyifli. Ancak, seyahatin keyfini tam olarak çıkarmak ve sorunsuz bir yolculuk deneyimi her zaman mümkün olmuyor. Seyahat öncesinde ve gidilen yerde sorun yaşamamak için hazırlık yapmak oldukça önemli. Yola çıkmadan önce dikkat edilecek birkaç madde, can sıkıcı durumlarla karşılaşmayı engelliyor.

turna - Tatile Çıkmadan Önce Okunması Gereken 10 ÖneriSeyahate Çıkmadan Okunması Gereken Öneriler

1. Yola koyulun

Uzun zamandır düşündüğünüz ya da belirlediğiniz özel bir yer varsa, yola çıkma konusunda kendinizi engellemeyin. İstediğiniz yere gitmek için ilk adımı atarak, para biriktirin, ucuz uçak bileti araştırın. Ertelemek, gitmemek için bahane yaratmak anlamına geliyor.

2. Kıyafetleri rulo yapmak iyi bir fikir

Kıyafetleri rulo yaparak çantaya yerleştirmek, çok daha fazla eşya almanıza olanak sağlıyor. Valizde uzun süre duran ve muhtemelen sıkışan kıyafetlerdeki kat izleri ile kırışıklıklar yüzünüzün asılmasına neden olabiliyor. Bunun önüne geçmek için rulo yapmak en iyi seçeneklerden biri.

3. Eşyaları unutmamak için

Evden çıkmadan önce yanınıza mutlaka almanız gerekenleri liste yaparak eksiksiz yola çıkmak mümkün. Ayrıca yolculuk sırasında oturduğunuz yerden kalkmadan önce etrafa bakmakta fayda var. Bunun neresi olduğu hiç önemli değil. Bekleme salonu, kafe ya da uğradığınız bir dükkandan ayrılmadan önce tüm eşyalarınızın yanınızda olduğundan emin olmanız gerekiyor. Cep telefonu, cüzdan veya not defteri gibi önemli eşyaları kaybetmek can sıkıcı olabilir.

4. Sağlığı korumak öncelik olmalı

Seyahat esnasında hastalanmak, tüm seyahat boyunca yataklara düşmek ya da aktivitelere katılamamak gibi olumsuzluklara neden olabiliyor. Bu yüzden seyahat sırasında yaşanabilecek hastalıklara karşı, soğuk algınlığından mide şişkinliğine kadar farklı ilacın bulunduğu sağlık kiti bulundurmak en iyi çözümlerden biri.

5. Şal hayat kurtarır

Tıka basa dolu bir bavul içerisinde bile kolaylıkla taşıyabileceğiniz bir şal, seyahatiniz sırasında en büyük yardımcınız olabilir. Sıcaklık farkları nedeniyle üşüdüğünüzde, aşırı sıcakta güneşten korunmak için ya da yağmurlu havada şemsiye göreviyle şal, seyahatin olmazsa olmazları arasında.

6. İnternete bağlanabilen bir cihaz taşıyın

Seyahat sırasında en çok ihtiyaç duyulan şeylerden biri internet. Cep telefonunuzun şarjının bitme ihtimaline karşı kolay taşınabilen ve internete bağlanma özelliği bulunan tablet benzeri cihazları yanınıza bulundurun. Online harita, GPS ya da sosyal medya hesaplarınızı kontrol etmek için bile bu cihazı kullanabilirsiniz. Araç kiralama, otel veya hostel rezervasyonu ve uçak bileti işlemlerinizi dilediğiniz yerden yapabilirsiniz.

7. Zamanı verimli kullanın

Yolculuk sırasında boş oturmak yerine kitap okumak, film izlemek, müzik dinlemek ya da uyumak daha rahat bir seyahat geçirmenize yardımcı olabilir. Özellikle uzun yolculukların ardından gidilen yerde, kısıtlı zamanı uyuyarak geçirmemek için önceden dinlenmek, daha çok yer görmek ve gezmek için avantaja dönüşebilir.

8. Konuşmalara dikkat

Seyahat sırasında konuşmalara dikkat etmek çok önemli. Etrafınızda sadece yabancılar olsa bile herkesin birden fazla dil bilebileceğini unutmayın. Bu yabancı dil onlar için Türkçe de olabilir. Hakkında konuştuğunuz kişinin, bir anda dönerek size cevap vermesi hoşlanılabilecek bir durum değil.

9. Uyuyormuş gibi yapın

İstemediğiniz durumlar ya da insanlarla muhatap olmamak için uyuyor numarası yapmak işe yarayabilir. Çok soru soran meraklı birinden kurtulmak ve ısrarla iletişim kurmaya çalışan birine hayır diyemediğiniz anlarda gözlerinizi kapatın ve uyku pozisyonuna geçin.

10. Telaşa gerek yok

Seyahatiniz boyunca her şeyin istediğiniz ve planladığınız şekilde gitmesi mümkün değil. Bu yüzden küçük sürprizlere ve aksiliklere hazırlıklı olun. Yolculuğun bir süreç olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Bu yüzden bir yere yetişme telaşını bırakarak, anı yaşayın. Seyahat insanların en keyif aldığı anlardan biri. Ancak bazen, çok küçük bir aksaklık ya da olumsuz durum bile bütün bir tatili kabusa çevirebiliyor. Seyahate çıkmadan önce dikkat edilmesi gerekenlere göz gezdirerek sorunsuz bir yolculuk mümkün.

YORUMLAR

WORDPRESS: 1
  • Sık seyahat edenler için güzel bir yazı olmuş.