Yansıtıcılar – Reflektörler

Yansıtıcılar – Reflektörler

Dış mekanlarda ya da stüdyo ortamında fotoğraf çekerken en çok ihtiyacını duyacağımız ekipman olan yansıtıcılar ya da diğer bir söylemiyle reflektörler, farklı boyutlarda ve değişik renklerde olabilir. Gölgeleri yumuşatmak için kullanılır ve ışığı yansıtma özelliğine sahip malzemelerden yapılır. Beyaz, gümüş ve altın renkli yansıtıcılar en çok kullanılanlardır.

Nikon Z 6 Temel Film Seti
İnceleme: Joby TelePod Pro Kit
İnceleme: MSI MAG CH130 Serisi Gamer / Creator Koltuğu

Yardımcı Ekipmanlar ve Aksesuarlar

Dış mekanlarda ya da stüdyo ortamında fotoğraf çekerken en çok ihtiyacını duyacağımız ekipman olan yansıtıcılar ya da diğer bir söylemiyle reflektörler, farklı boyutlarda ve değişik renklerde olabilir. Gölgeleri yumuşatmak için kullanılır ve ışığı yansıtma özelliğine sahip malzemelerden yapılır. Beyaz, gümüş ve altın renkli yansıtıcılar en çok kullanılanlardır. Bunlar genellikle metal çerçeveli kumaş olup kolayca katlanabilir ve biz fotoğrafçıların her zaman yanında bulundurabileceği hale gelir. Basit olanların iki yüzü farklı renklerdedir. Örneğin bir yüzü beyaz diğer yüzü gümüş renklidir. Biraz daha gelişmiş olanları fermuar yardımıyla dış yüzlerine bir kılıf şeklinde geçilir. Böylece aynı yansıtıcıyla beyaz, açık sarı, gümüş, altın yüzeyler ile renk ısısı değiştirilebilir ve ortasından da yarı geçirgen bir yüzey elde edilerek ışık yumuşatılmış olur. Böylece tek bir yansıtıcıyla birçok farklı kullanım imkanı sağlanmış olur.

1yans - Yansıtıcılar - Reflektörler

Kendiniz İmal Edin!

Eğer evde basit bazı çekimler yapmanız gerekiyorsa kendi imkanlarınızla da basit bir yansıtıcı yapabilirsiniz. Bir kartonu, her yerde bulabileceğiniz alüminyum folyo ile kaplayarak değişik boyutlarda ve çok az bir maliyetle kullanışlı bir yansıtıcı haline getirebilirsiniz. Hatta kaplayacağınız alüminyum folyoyu buruşturarak değişik şiddetlerde yansıtıcılar elde edebilirsiniz. Hatta mat ve parlak beyaz yüzeylere sahip yansıtıcılar yaparak özellikle makro çekimlerde de kullanabilirsiniz. Tek sorun, yaptığınız bu yansıtıcıların katlaması zor olacağından taşıma zorluğu olabilir.

Strafor Yansıtıcılar

Işığı yumuşatarak yansıtmak amacıyla kullanılır. Ucuz ve hafif bir malzemedir. Kolayca taşınabilir. Straforları birbirine ekleyerek çok büyük yansıtıcı alanlar yaratılabilir.

2yans - Yansıtıcılar - Reflektörler

Nerede Kullanılır?

Beyaz ve gümüş renkli bir yansıtıcı ışığı olduğu gibi, altın renkli bir yansıtıcı ise gelen ışığın renk sıcaklığında değişiklik yaparak konuya yansıtır. Yansıtıcının kontrolü flaşlardan daha kolaydır. Çünkü gözümüzle görerek ayarlama yapılabilir.

Beyaz ve gümüş yansıtıcı: Gölgeli alanlarda, şapka takmış portre çekimlerinde, parçalı ışıklı ortamlarda, stüdyolarda…

Altın renkli yansıtıcı: Özellikle portre çekimlerinde ten rengini kuvvetlendirmek için, renk sıcaklığını artırmak için, stüdyolarda…

Yarı geçirgen yansıtıcı: Çok sert ışıklı ortamlarda ışık şiddetini düşürmek için (örneğin deniz kenarındaki çekimlerde).

3yans - Yansıtıcılar - Reflektörler

Kullanımı: Özellikle büyük boy yansıtıcıların kullanımı sırasında çalıştığınız ortamda rüzgar varsa işiniz çok zor demektir. Büyük boy bir yansıtıcıyı rüzgara karşı ve hareket ettirmeden tutmak imkansızdır. Yansıtıcı kullanmak için daha sakin ve rüzgarsız havalarda çalışmanız gerekebilir.

Eğer yansıtıcınızı yardımcınız veya bir arkadaşınız tutuyorsa gözüyle sürekli ışığın değişimini ve etkisini kontrol etmelidir. Uzun süre aynı pozisyonda tutulması zor olacağından yere ya da bir duvara yaslayarak tutulması daha uygun olur.

Tek başınıza çalışıyorsanız ve özellikle stüdyoda fotoğraf çekiyorsanız, yansıtıcınızı paraflaş sehpaları benzeri bir bağlantı ile sabitleyebilirsiniz.

Katlanması

Taşınabilir bir yansıtıcı daire veya oval şeklinde olabilir. Boyutları (çapları) açıkken genellikle 30, 50, 75, 95 ve 120cm olur. Ancak katlandıklarında çok daha küçük bir hale gelirler. Çemberin dışını çeviren ince çelik bir halka sayesinde kolayca iki kenarından tutulup çevrilerek eşit parçalar halinde daha küçük çemberler oluşur ve böylece de taşıma kılıfına rahatça girer.

4yans - Yansıtıcılar - Reflektörler

 

YORUMLAR

WORDPRESS: 0