“Yaşamdan” Fotoğraf Sergisi

Fotoğraf Dergisi Yayın Yönetmeni Ömer Serkan Bakır’ın daha çok 1999 yılından sonra çektiği fotoğraflarından oluşan “Yaşamdan” adlı fotoğraf sergisi, dünyanın batısından doğusuna geçişi insan fotoğrafları üzerinden bizlere anlatıyor. Sergi, 23 Mart – 19 Nisan 2013 tarihleri arasında Fototrek Fotograf Merkezi – Canon Galeri’de açık kalacak.

ViewSonic Türkiye fotoğraf yarışması sonuçlandı
2015 giyilebilir cihazların yılı olacak
2017 Pirelli Takvimi’nin Kapısı Aralanıyor

Fotoğraf Dergisi Yayın Yönetmeni ve fotoğraf sanatçısı Ömer Serkan Bakır’ın daha çok 1999 yılından sonra çektiği fotoğraflarından oluşan “Yaşamdan” adlı fotoğraf sergisi, dünyanın batısından doğusuna geçişi insan fotoğrafları üzerinden bizlere anlatıyor. Sergi, 23 Mart – 19 Nisan 2013 tarihleri arasında Fototrek Fotograf Merkezi – Canon Galeri’de açık kalacak.

yasamdan grs - “Yaşamdan” Fotoğraf Sergisi

Dünyanın batısında Amerika’dan doğusunda Kamboçya’ya uzanan geniş bir yelpazede çalışan sanatçı, “Yaşamdan” adlı fotoğraf projesi için 13 yıldır fotoğraf çekmeye devam ediyor. Projede şimdiye kadar 26 ülkeyi fotoğraflayan Ömer Serkan Bakır, bu sergisinde ise 18 ülkeden çeşitli fotoğraf karelerine yer veriyor.

“Yaşamdan” projesinin fotoğraf gösterisi şimdiye kadar 8 farklı şehirde 15’den fazla gösterilmiş. Yine aynı projenin ilk sergisi 2007 yılında Afyon’da, ardından 2008 yılında Konya’da açılmış. İstanbul’da ise sergi olarak ilk defa izleyicilerle buluşuyor.

Batı ile doğu arasındaki gözle görülür farkları ve değişimi daha çok insan fotoğrafları üzerinden anlatan Bakır, doğu ülkelerinin kendine has kültürel özelliklerinin son yıllarda hızla değişmeye başladığına ve yok olduğuna vurgu yapıyor. Bakır; “Batı dünyasının yaşantısı insanları tek tip giyinmeye ve aynı ürünleri kullanmaya zorluyor. Böyle olunca da Avrupa’da insan fotoğrafları çekerken ülkeler arasında çok az fark olduğunu görüyorsunuz. Ancak, Fas, Pakistan, Hindistan, Tayland ya da Sri Lanka gibi farklı ülkelerdeki çeşitlilik ve kültürel değerlere bağlılık neyse ki halen devam ediyor” diyor.

Kısa bir süre önce yine “Yaşamdan” fotoğraf projesi için dünyanın en büyük dini festivali olma özelliğini taşıyan ve 12 yılda bir Hindistan’ın Allahabad kentinde düzenlenen Kumbh Mela’yı fotoğraflayan Ömer Serkan Bakır, bu çekimlerinden de bazı kareleri bu sergide paylaşacak. 55 gün süren Kumbh Mela Festivali, Hindistan’ın en önemli dini festivali olarak kabul ediliyor. 2001 yılındaki festivale 40 milyondan fazla kişinin geldiği, 2013’dekine ise 50 milyondan fazla Hindu’nun katıldığı bildiriliyor.

“Yaşamdan” Fotoğraf Sergisi / 23 Mart – 19 Nisan 2013

Fototrek Fotograf Merkezi – Canon Galeri

İstiklal Cad. Galatasaray Han No: 120 Kat 2A

Beyoğlu – İstanbul     Tel: 0212 251 90 14

www.fototrek.com

Yeni Mesaj
Büyük Mesaj

YORUMLAR

WORDPRESS: 0