Canon EOS 7D Mark II’yi Maldivler’de Test Ettik

Canon EOS 7D Mark II’yi Maldivler’de Test Ettik

Canon’un uzun süre piyasada kalan ve çok sevilen DSLR makinesi EOS 7D’nin güncellenmiş yeni modeli EOS 7D Mark II’yi Maldivler seyahatimizde test ettik.

Olympus OM-D E-M5 İnceleme
İnceleme: Samsung EVO Plus 256GB MicroSD
İnceleme: DJI OM 5

Yazı: Ömer Serkan Bakır

Canon’un uzun süre piyasada kalan ve çok sevilen DSLR makinesi EOS 7D’nin güncellenmiş yeni modeli EOS 7D Mark II’yi Maldivler seyahatimde test ettim. Gezi yazımı, fotoğrafları ve notlarımı burada bulabilirsiniz!

7DII grs - Canon EOS 7D Mark II’yi Maldivler’de Test EttikCanon EOS 7D Mark II, 20 milyon piksellik APS-C Dual-Pixel AF CMOS sensör kullanıyor. İlk bakışta çözünürlük değerinde fazla bir artışa gitmeyen Canon, çekim ve netlik hızlarında bazı iyileştirmeler yapmış. Seri fotoğraf çeken ve hızlı netlik yapabilmeyi arzu edenlerin dikkatini çeken EOS 7D Mark II, çözünürlükte herhangi bir düşme olmadan 10 kare/sn gibi oldukça yüksek bir hızla çekim yapabiliyor. Gerçeği söylemek gerekirse Maldivler seyahatimde bu kadar hıza ihtiyaç duymadım. Ama seri modda, arka arkaya çokça fotoğraf çektim. Size bu noktada tavsiyem, mutlaka yüksek hızlı bir hafıza kartı kullanmanız yönünde olacaktır. Aksi takdirde makine fotoğrafları sorunsuz çekse bile LCD ekranda görebilmeniz için biraz beklemeniz gerekebilir. Makine 65 noktalı çapraz tipte AF sistemi ve çift DIGIC 6 işlemcisi ile birlikte hız ve güç açısından yeni bir standart belirliyor. Farklı ortamlarda ve farklı konular üzerinde pek çok çekim yaptım. Aydınlık, karanlık, beyaz, siyah, gölge, hızlı konular vs… Şunu söyleyebilirim ki AF hassasiyeti ve doğruluğu gerçekten inanılmaz. 7D Mark II, 200.000 devirli perde dayanıklılığı ile yeni tasarlanan perde ve ayna sürücü mekanizmasına sahip.

EOS 7D Mark II EF S18 135STM FRT - Canon EOS 7D Mark II’yi Maldivler’de Test EttikEOS 7D Mark II, ISO 51.200 seviyesine kadar genişletilebilen ISO 100-16.000 aralığına sahip. Kişisel olarak ISO 3200, en fazla ISO 6400 değerini kullanan biri olarak EOS 7D Mark II ile daha yüksek ISO değerlerinde de fotoğraf çekmeye çalıştım. Maldivler’de güneş biraz erken batıyor, 6-7 gibi tamamen karanlık çökmeye başlıyor. Bu saatlerde kullandığım yüksek ISO değerlerinde hiçbir sorun yaşamadım.

Yeni makine, %100 kapsamlı yeni bir vizör sunuyor. Parlak ve geniş bir vizör benim gibi gözlük kullananlar için olmazsa olmazlardan…

IR algılamalı 150.000 piksel ölçüm sensörü

Pozlama ölçümünün tutarlı ve doğru olması için EOS 7D Mark II, sahneyi 252 alana ayıran bir 150.000 piksel sensör kullanıyor. Her alan analiz ediliyor ve doğru pozlama ayarları ya otomatik olarak ya da fotoğrafçıya önerilen şekilde ayarlanıyor. Zorlu aydınlatma koşullarında daha yüksek doğruluk için spektrumun gözle görülen bölümündeki ışığa ek olarak kızılötesi ışık da ölçülüyor.

Titreme tespiti özelliği, ışık kaynağını akıllı bir şekilde analiz ederek ve gözle görülemeyen ışık titremelerini tespit ederek, görüntülerin sadece ışıklandırma en parlak seviyesinde olduğu zaman çekilmesini garantiliyor. EOS iTR AF ve AI Servo AF III teknolojileri, geliştirilmiş ölçüm sensörüyle birlikte çalışarak doğru konu takibi sunuyor.

EOS 7D Mark II BODY TOP - Canon EOS 7D Mark II’yi Maldivler’de Test EttikEOS 7D Mark II’nin en sevdiğim özelliklerinden biri de çalışma biçiminize uygun şekilde adapte edilebilir ve özelleştirilebilir kontrollere sahip olması. Herkes çekim yaparken bazı düğmeleri daha fazla kullanır ya da kullanım amacına uygun biçimlendirmek ister. Eskiden ne yazık ki böyle özellikler olmadığı için kontrol ve kumanda tuşları hangi özelliğe tanımlıysa onu kullanmak zorunda kalırdık. Bunu pek çok fotoğrafçının seveceğine eminim.

EOS 7D Mark II, oldukça sağlam, suya ve toza karşı korunaklı özel bir magnezyum alaşımlı yapıya sahip. Bunu gerçekten de sonuna kadar test ettim diyebilirim. Öncelikle çekim yaptığım yerler genellikle oldukça sıcaktı. Sonra birkaç kez yağmurda fotoğraf çektim. Ortam gereği kum, toz, güneş kremi, deniz suyu eksik olmadı tabi. Darbe ve sarsıntıya karşı da emin olun epeyce bir işkence çekti.

Yerleşik GPS

EOS 7D Mark II fotoğraflara ve film kliplerine, dünyanın neresinde olursanız olun tam konumunuzu belirten coğrafi etiketler ekleyebiliyor. Enlemi, boylamı, yüksekliği, pusula yönünü ve koordineli evrensel zamanı kolayca kaydedebiliyor.

EOS 7D Mark II BODY Back - Canon EOS 7D Mark II’yi Maldivler’de Test EttikSinematografik videolar

EOS 7D Mark II, kendinden önceki modellerin video çekimindeki şöhreti esas alınarak üretilmiş ve modele yeni profesyonel standartlara uygun kayıt özellikleri seti eklenmiş. Canon’un Çift Piksel CMOS AF teknolojisi AF performansını her zaman garantilediği için pürüzsüz ve net odaklı çekimler yapabilirsiniz. Bir EOS sisteminde bir ilk olmak üzere, hem Video Servo AF hızı hem de takip hassasiyeti özelleştirilebilir ve böylece kullanıcı odak çekme efektleri ve konular arası geçişlerde tam kontrol sahibi oluyor. EOS 7D Mark II ile yapılan video çekimler, harici kayıt cihazlarınıza sıkıştırılmamış (4:2:2) HDMI çıkış yapma kapasitesi sayesinde mevcut profesyonel video iş akışlarınıza sorunsuz bir şekilde uyum sağlayabiliyor.

Canon EOS 7D Mark II ile çekilmiş Maldivler fotoğrafları için tıklayın!

Canon EOS 7D Mark II hakkında detaylı bilgi için tıklayın!

YORUMLAR

WORDPRESS: 0