Drift HD Aksiyon Kamerası

Drift HD Aksiyon Kamerası

Aksiyon kamera pazarındaki en gözde modellerden Drift HD'yi test ettik.

Ricoh WG-M1
Decathlon GEONAUTE aksiyon kamera
Sony’den yeni bir aksiyon kamera

ADVERTORIAL

Dijital fotoğraf makinelerinin yaygınlaşması ile video kamera üreticileri yeni arayışlar içerisine girdi. Çünkü artık tüm dijital fotoğraf makineleri ile video çekmek mümkün ve kullanıcılar iki ayrı cihaza birden para vermek istemiyorlar. Bu yüzden özellikle son birkaç yıldır farklı beklentilere yönelik çeşitli video kameraları pazarda görmeye başladık. Özellikle aksiyon kameralar bu pazarda en dikkat çeken ürünlerden oldu. Yenilikçi, farklı ve kaliteli bir çözüm sunan aksiyon kamera pazarının dikkat çeken firmalarından biri de Drift Innovation.

Türkiye distribütörü Ekinci Fotoğraf tarafından temsil edilen firmanın en çok satan ürünlerinden biri ise Drift HD modeli. Biz de Drift HD modeli ile bir dizi test çekimi yaptık. Zor şartlarda kameranın ve aksesuarlarının hem direncini hem de görüntü kalitesini deneyimledik.

drift grs - Drift HD Aksiyon Kamerası

Aksiyon kameralar kimlere göre?

Öncelikle bu tarz aksiyon kameralarını daha çok kimlerin kullanabileceğine kısaca değinelim. Tüm dünyada şu anda çılgın bir moda haline gelen aksiyon kameraları, tüm motor sporlarında, yamaç paraşütlerinde, bisiklet ve motor yarışlarında, sörflerde, kayaklarda, dağ sporlarında, kay kaylarda, off road yarışlarında, kartinglerde ve aklınıza gelebilecek her yerde kullanabilirsiniz. Drift HD modelini kullanabileceğiniz yerler de neredeyse sizin hayal gücünüz ile sınırlı… Aramızda kalsın ben bebek arabasında bile denedim.

DRIFTHD page - Drift HD Aksiyon Kamerası

Dayanıklı gövde

Drift HD, CMOS sensöre sahip, 1080p HD video kaydı yapabilen bir kamera. Objektifi oldukça geniş bir görüntü açısını (170 derecelik görüntü açısı 25/30/50fps kayıtlarda) kaydedebiliyor. Kamera, silikon ve oldukça sağlam bir kılıf içerisinde geliyor. Bu kılıf sayesinde kir, toz, nem ve suya karşı yüksek bir koruma sağlanmış oluyor. Drift HD’yi su altında kullanmak için ise ayrı satılan bir kabını satın alabilir ve 30 metre derinliğe kadar sorunsuzca kullanabilirsiniz.

drift hd action camera icon - Drift HD Aksiyon Kamerası

Rakiplerinden üstünlükleri

Drift HD’yi diğer aksiyon kameralardan ayıran birkaç özelliğinden bahsetmek gerekirse, benim ilk dikkatimi çeken şey, pakete dahil olarak verilen uzaktan kumandası ve aksesuarları oldu. Bir diğer önemli detay ise, kamera üzerinde bulunan 1.5” boyutundaki TFT LCD. Bazı rakip markalar, uzaktan kumanda ve LCD’yi ayrı olarak satıyor. Durum böyle olunca da ilk satın alma düşük fiyatlı gibi gözükse de toplam maliyeti artmış oluyor. Drift HD’nin paketine ihtiyaç duyulacak olan hemen her şey eklenmiş. Sonrasında ise ne tür bir aksiyonda kullanacaksanız ona göre ek bağlantı parçalarını almanız mümkün.

aksesuarlar - Drift HD Aksiyon Kamerası

Uzun pil ömrü

Makinenin video formatı H.264, dosya formatı ise .MOV. 16:9 görüntü boyutu ile kayıt yapabilen bu model, 9 milyon piksellik fotoğraf çekimi de yapabiliyor. Ön tarafındaki lens bağlantısı 300 derece dönebiliyor. Böylece kamerayı örneğin kaskınızın hem sağına hem de sol tarafına takabiliyorsunuz. Tek yapmanı gereken şey, lensi döndürmeniz.

Standart olarak 1100mAh lityum iyon pil size ortalama 1,5 saatlik kayıt süresi tanıyor. Tabi bu rakam oldukça ortalama bir süre. Siz bunu daha yukarı da çıkarabilirsiniz. Biz yaptığımız uzun çekimlerde LCD’nin belli bir süre sonra kapanması için gerekli ayarı yaptık.

sualtikabi - Drift HD Aksiyon Kamerası

Kolay menü sistemi

Drift HD oldukça kolay bir menü sistemine sahip, sizi yormuyor. Ancak daha detaylı bir menü olsa işinize yarar mı? O da kullanıcıdan kullanıcıya değişir sanırım. Kameranın üzerinde dahili mikrofon ve hoparlör bulunuyor. İstenirse dışarıdan da yaka mikrofonu takılabiliyor.

Kamera ile sadece32GB’a kadar microSD ve microSDHC hafıza kartları kullanılabiliyor. Çektiğiniz görüntüleri LCD televizyonlarda seyredebilmeniz için de micro HDMI girişine yer verilmiş.

Aşağıda Drift HD'yi test ettiğimiz yerlerden biri olan Sapanca'da çekilmiş kısa bir videoyu izleyebilirsiniz.

İşte bu da Drift HD'nin tanıtım videosu…

YORUMLAR

WORDPRESS: 0