Dünyanın en güvenilir ülkesi Kore

Dünyanın en güvenilir ülkesi Kore

Avrupalı araştırma şirketlerinden biri olan, numbeo.com’un 2015 yılında yaptığı araştırma sonuçlarında Kore 14.15 suç endeksi ve 85.85 güvenlik endeksi ile 120 ülke arasında en güvenilir ülke seçildi.

Hikayelerin Peşinde…
Angkor Tapınakları
Malezya Mabul Adası “Cennet ve Karşıtı”

Fotoğraflar: © Ömer Serkan Bakır

Avrupalı araştırma şirketlerinden biri olan, numbeo.com’un 2015 yılında yaptığı araştırma sonuçlarında Kore 14.15 suç endeksi ve 85.85 güvenlik endeksi ile 120 ülke arasında en güvenilir ülke seçildi. Dünyada güvenilir olarak adından sıkça söz ettiren İsveç, Norveç, İzlanda, Danimarka ve İsviçre gibi ülkelerden daha güvenli olarak ilk sırada yer alan Kore, aynı zamanda Türkiye’ye en çok turist gönderen Uzakdoğu ülkesi… 2014 yılında toplam 248.910 Koreli turist Türkiye’yi ziyaret ederek, bulundukları coğrafyada Türkiye’ye en fazla turist getiren ülke olmayı başardı.

kore IMG_0996Türkiye’den Kore’ye gidenlerin 11 katı turist…

Türkiye’den Kore’ye ziyarete giden Türk turist sayısı 22.382 iken, Kore’den Türkiye’ye giden 248.910 kişi ile yaklaşık 11 kat fazla…

Koreli turist Türkiye’de en çok nerelere gidiyor?

İstanbul, Pamukkale, İzmir ve Kapadokya… Nüfusunun %25’i Hıristiyan olan Kore’de, Türkiye’yi ziyaret ettiklerinde İzmir, Meryem Ana ve Efes, Kapadokya’daki tarihi kiliseleri gezmeyi tercih ediyorlar. İstanbul’da da Aya Sofya ve Sultanahmet popüler yerler. Dünyada en çok Outdoor spor kıyafetinin satıldığı ülke olan Kore’de halk doğaya ve doğa sporlarına tutkun. Bu nedenle Pamukkale ve Kapadokya’daki doğaya hayran kalarak geziyorlar.

Avrupa’ya gidecekse muhakkak Türkiye’de kalırlar?

Özellikle genç nüfus backpacker’lar, Avrupa’ya en çok ziyaret eden Koreli profillerinden biri. Backpacker’ların hemen hepsi, İstanbul’da 2 gece kalmadan, Avrupa’ya ayak basmıyor. Onların dışında ağırlıklı olarak Türkiye gelenler çocuklu ailelerden oluşuyor, Kore’de aile kavramı çok önemli ve birlikte seyahat etmeyi tercih ediyorlar.

Koreli turist en çok Türkiye’nin hangi özelliklerini seviyor?

Türkiye’nin en çok hem doğudan hem de batıdan özellikler almış yapısını beğeniyorlar. Özellikle İstanbul’u bu sebeple beğeniyorlar. Türk insanını çok sıcak ve kendilerine yakın buluyor Koreliler. Türkçeyi de kendi dillerine yakın buluyorlar. Aynı yerden, Ural Altay Dil ailesinden geliyorlar. Koreliler Türk yemeklerini de hiç yadırgamıyorlar. Çok severek yiyorlar.

kore IMG_1314Kore ülke turizmi ile ilgili merak edilenler…

Kore’ye ne zaman gitmeli?

Kore’de Türkiye’de olduğu gibi 4 mevsim hakim. Her mevsimin kendine göre güzellikleri olmakla beraber, Kore’nin en yüksek sezonu kiraz çiçeklerinin açtığı Mart-Nisan-Mayıs ayları ve Kore’nin romantizmini ruhunuzda hissedebileceğiniz en güzel dönem sonbaharın Eylül-Ekim-Kasım ayları.

Kore’ye ne kadar turist geliyor? Yıllık ortalama artış yüzdesi?

Kore’ye son 5 yıl içinde en fazla 2014 yılında turist geldi. Toplam 14,201,513 kişi. Her sene ortalama gelen turist sayısı %13 artış göstermekte. Sadece 2015’te azalma olmuş, sebebi MERS virüsünün Uzakdoğu’da kendini göstermesi.

Kore’yi en fazla ziyaret eden 26.cı ülke Türkiye…

Türk seyahat severler, Kore’yi en çok ziyaret eden 26.cı millet olurken, ilk 5 sırada sırasıyla, Çin, Japonya, ABD, Hong Kong ve Tayvan bulunuyor. Kore’ye gelen turist yoğunluğu diğer Uzakdoğu ülkelerinde olduğu gibi nispeten aynı coğrafyalarda konumlanmış ülkelerden… 

kore IMG_1410Kore’ye gelen ziyaretçi en çok ne yapıyor?

Sırasıyla; Alışveriş, Yeme-içme lezzet turları, doğal güzellikler ve tarihi yerlerin gezilmesi… Kore’ye gelen turistlerin büyük oranı %58,1 ile tatil amaçlı, bunu %19,9 ile iş için ziyaret edenler takip ediyor.

Kore’ye kadar gelmişken kaç gün kalmalı?

Dünyanın pek çok yerinden gelen turistlerin Kore’de konaklama ortalaması 6 gün.

Kore’ye gelmişken başka hangi ülkeleri görsek acaba?

Kore’ye seyahate gelen turist en çok %23,6 ile Japonya’yı da seyahat programı içine dahil ediyor. Kore ile birlikte en çok programa dahil edilip gezilen diğer ülke ise %18,5 ile Çin.

Kore’yi ziyaret eden turist ne kadar memnun kalıyor?

Ziyaretçilerin %94’ü memnunum veya çok memnunum diyor. %5,6’sı normal olarak değerlendirirken, sadece 1000 kişiden 3’ü memnun kalmıyor. Bu kadar düşük memnuniyetsizlik oranı olması bizleri de fazlasıyla mutlu ediyor. Memnuniyetin bu denli yüksek olmasında en önemli sebepler, ülkede turistin güvende hissetmesi, konaklama hizmet kalitesi, ülkeye giriş-çıkış gümrük işlemlerinin kolalığı ve toplu taşımanın modernliği…

Ömer Serkan Bakır'ın "Farklı Bir Güney Kore…" yazısını burada bulabilirsiniz.

YORUMLAR

WORDPRESS: 0