Sony A6300

Sony A6300

Sony'nin yeni aynasız modeli A6300, APS-C boyutunda CMOS sensör yapısıyla 24 milyon piksellik çözünürlük değeri sunuyor. A6300’ün ilk bakışta öne çıkan özellikleri ise 4K video kaydı, 11fps seri çekim hızı ve yenilenen netlik sistemi…

Sony Alpha 7R V Detaylı Özellikler…
Olympus OM-D Üçlemesine Yeni Üye E-M10
Panasonic Lumix GH3

Sony aynasız fotoğraf makinesi serisinde geçtiğimiz iki yıl boyunca oldukça fazla ilgi gören A6000 modelini yenilediğini duyurdu. Yeni model A6300 adını taşıyor ve APS-C boyutunda CMOS sensör yapısıyla 24 milyon piksellik çözünürlük değeri sunuyor. A6300’ün ilk bakışta öne çıkan iki özelliği ise 4K video kaydı ve yenilenen hızlı netlik sistemi…

a6300 N image 01 - Sony A6300Sony A6300’ün kısaca bazı teknik özellikleri şöyle: Bionz X görüntü işlemcisi, ISO 100-25600 (zorlanarak 51200), 425 faz algılamalı oto fokus noktası, 0.05sn odaklama hızı, 3 inç hareketli TFT LCD, elektronik vizör (EVF), 30sn-1/4000sn enstantane hızı, dahili flaş, 11fps seri çekim hızı, 3 poz ölçüm modu, 4K 30p – Full HD 120p video kayıt imkanı, stereo mikrofon, dahili Wi-Fi, yaklaşık 400 karelik pil ömrü, 404 gram gövde ağırlığı…

a6300 N rear - Sony A6300

Yeni aynasız model aynı zamanda Tru-Finder veya LCD ekran üzerinde saniyede 8 kareye kadar tam canlı görüşlü sürekli çekimi destekleme özelliği ile de bir elektronik vizörün avantajlarını objektif üzerinden vizörün rahatlığı ile birleştiren gerçek zamanlı bir çekim deneyimi sunuyor.

Sony’nin A6000 modelinin övgü alan 4D FOCUS performansını daha da ileriye taşıyan yeni A6300 fotoğraf makinesi, yüksek hızlı aşama algılamalı AF’yi son derece hassas kontrast AF ile bir araya getirerek hareket eden nesneleri 0,05 saniye kadar kısa bir süre içinde yakalayıp bunlara kilitlenmesine imkân veriyor. Fotoğraf makinesinin Yüksek Yoğunluklu AF teknolojisi, 425 aşama algılamalı AF noktasını neredeyse tüm görüş alanına konumlandırarak diğer fotoğraf makinelerinin tanıyamadığı küçük ve hızlı nesneler üzerinde dahi geniş bir alan üzerinde doğru şekilde odaklanmasına imkân veriyor.

Geniş AF kapsamının yanı sıra, A6300 nesne algılama ve izleme performansını ciddi ölçüde iyileştiren yeni bir yüksek yoğunluklu AF teknolojisini de ilk defa sunuyor. Bu yeni teknoloji, A6000’ine kıyasla yaklaşık 7,5 kattan daha fazla yoğunlukla bir nesneyi saran çok daha yüksek sayıda AF noktasını hızla aktive ederek bunları nesnenin hareketine göre akıllıca ayarlayabiliyor. Bu, hızlı hareket eden nesneler için LCD ekran veya vizör üzerinde %100 hassas çerçeveleme sağlayan yüksek hızlı 11 fps sürekli çekim veya yeni 8 fps sürekli canlı izleme modu ile birlikte kullanıldığında özellikle güçlü bir özellik.

Sony LA-EA3 gibi bir adaptör ile A-adaptörlü objektiflerin kullanımı sırasında, fotoğraf makinesinin 425 aşama algılamalı AF noktasının, gelişmiş takip ve odak hassasiyetinin tamamının A6300 ile kullanılabilmesi de özellikle dikkat çekici.

A6300 üzerinde yapılan diğer birçok iyileştirme arasında, AF-C modunda sessiz çekim fonksiyonu, odak büyütme modunda AF kullanabilme yeteneği, genişletilmiş esnek noktalı AF, Göz AF’yi kullanabilme yeteneği de bulunuyor.

a6300 N wSELP1650 top - Sony A6300Güçlü 24.2 MP Exmor CMOS sensörü ve BIONZ X işlemci

Etkinliği ve genel olarak fotoğraf makinesi performansını en üst düzeye çıkartabilmek için, A6300’de BIONZ X görüntü işleme motoruna ideal bir eş olan yeni bir 24.2 MP sensörü de bulunuyor.

Yeni görüntü sensöründe, ışık toplama etkinliğini iyileştiren ve dışa okuma hızını önemli ölçüde arttıran bakır teller kullanılıyor. BIONZ X işlemci, sensörün tüm yeteneklerini maksimize etmek üzere tasarlanmış, yükseltilmiş bir görüntü işleme algoritmasına da sahip. Bu iki kilit bileşen, başta orta ila yüksek hassasiyet aralığında olmak üzere, ISO 51200’e kadar hassasiyet ayarlarında düşük parazitli ve istisnai çözünürlüklü görüntüler üretmek için birlikte çalışıyor.

4K Çözünürlük

Full frame olmayan Sony değiştirilebilir objektifli fotoğraf makinelerinde bir diğer ilk ise, yeni A6300’ün Super 35mm formatında dahili 4K video kayıt imkânı sunması. 4K çekim sırasında, fotoğraf makinesi piksel gruplamasız tam dışa okuma kullanarak 20 megapiksel ile 4K UHD’ye kıyasla yaklaşık 2.4 kat (6K eşdeğeri) daha fazla piksel bilgi toplayarak ardından istisnai detay ve derinlikli yüksek kaliteli görüntüler üretmek üzere bu bilgiyi toplayarak yüksek hızda örnekliyor.

Fotoğraf makinesi, video çekimi sırasında, 4K çekimlerde 100 Mbps yüksek bit hızı ve standart Full HD çekimlerde 50 Mbps ile kayıt yapan XAVC S codec’inden yararlanarak her iki video formatında maksimum detay ve netliği güvence altına alıyor. Ayrıca, fotoğraf makinesi yeni ve iyileştirilmiş AF sistemi sayesinde, video çekimlerinde öncülüne kıyasla yaklaşık iki kat daha hızlı odaklanıyor. Daha fazla yaratıcılık için, AF hızı ve AF takip hassasiyeti de ayarlanabiliyor.

Profesyonel nitelikteki diğer video özellikleri arasında, APS-C ölçülü sensörlere sahip α değiştirilebilir objektifli fotoğraf makineleri için yine bir ilk olan 100 Mbps’te 120 fps hızda Full HD kayıt yapma yeteneği de bulunuyor. Bu mod, görüntülerin izlenip daha sonra AF takip özelliğine sahip 4x veya 5x yavaş çekimli  Full HD (24p veya 30p) çözünürlüklü video dosyaları olarak düzenlenmesine de imkân veriyor. Yeni α6300 aynı zamanda geniş dinamik aralık çekimler için S-Log gamma kayıt özelliği – S-Log3 gamma ayarında yaklaşık 14 kademeli genişlik– daha geniş renk alanı için S-Gamut’u da destekliyor. Her iki seçenek de video post-prodüksiyonunda daha yüksek yaratıcılığa imkân veriyor.

Geliştirilmiş kullanım ve ergonomi

α6300 fotoğraf makinesi, uçtan uca istisnai görüş netliği sunan yaklaşık 2,4 milyon noktaya sahip yüksek kontrastlı ve yüksek çözünürlüklü XGA OLED Tru-Finder ile donatılıyor. Aynı zamanda, görüntülerin 120 fps hızında görüntülenmesine imkân veren yeni vizör modu da, aksiyonun çok daha az iz bırakarak pürüzsüzce görüntülenmesini sağlayarak Tru-Finder üzerinden nesne takibini hiç olmadığı kadar kolaylaştırıyor.

Estetik olarak, yeni A6300 fotoğraf makinesi, güçlü magnezyum alaşımı tasarımı sayesinde ele sağlam şekilde durduğu hissini de veriyor. Bu, 64 farklı fonksiyondan birinin atanabileceği 9 kişiselleştirilebilir buton ile hemen her çekim tarzı veya tercihine uyacak şekilde kişiselleştirilebiliyor. Makine, bir dijital seviye ölçerin yanı sıra toza ve neme karşı daha yüksek dayanıklılık, takviye edilmiş objektif adaptör yapısı ve iyileştirilmiş kullanım ve kavrama sağlayan yeni bir deklanşör butonu ve mod kadranına da sahip.

Amerika fiyatı gövde olarak 1.000 dolar olarak açıklanan A6300, 16-50mm objektif ile 1150 dolardan satışa çıkacak.

YORUMLAR

WORDPRESS: 0