Kendinize Bir Yedekleme Planı Oluşturun

Kendinize Bir Yedekleme Planı Oluşturun

2016 yılında değerli içeriklerinizi kaybetmemek için kendi yedekleme planınızı oluşturun ve verilerinizi düzenli olarak yedeklemeye başlayın.

Yeni WD My Cloud OS 3
WD’den iki yuvalı kişisel bulut depolama
Kişisel Bulut Çözümünüzü Oluşturun

2016 yılında değerli içeriklerinizi kaybetmemek için kendi yedekleme planınızı oluşturun ve verilerinizi düzenli olarak yedeklemeye başlayın.

Veri kaybı, bugünün dijital dünyasında yaşanan en büyük sorunlardan biri haline geldi. Çoğu bilgisayar kullanıcısı, çeşitli sebeplere bağlı olarak verilerini kaybetme riski altında. Sadece “kaydet”e tıklamak, verilerin güvende olduğu anlamına gelmiyor. Yapılan araştırmalar, veri kaybının sanılandan çok daha yüksek oranlarda yaşandığını gösteriyor:

1453727395 WD infografik 300x212 - Kendinize Bir Yedekleme Planı Oluşturun

Yukarıdaki görseli büyütmek için üzerine tıklayın!

* Dünyada her yıl ortalama 60 milyon bilgisayar bozuluyor.

* Sadece 4 kişiden biri düzenli yedekleme yaptığını belirtiyor.

* Tüm veri kayıplarının %32’si yanlışlıkla silme, sürücüyü yeniden formatlama, bilgisayarı düşürme gibi insan kazalarından kaynaklanıyor.

* Ebeveynlerin %50’si çocukların elektronik aygıtlarına zarar verdiğini belirtiyor.

İnsan hataları, cihazlardaki bozulmalar, kontrol dışı durumlar veya siber saldırılar gibi pek çok faktör neticesinde veri kaybı yaşanabiliyor. Tüm bu faktörleri ortadan kaldırmak mümkün olmasa da, bir yedekleme planı ile verilerin her zaman güvende ve erişilebilir olması sağlanabilir.

1453727431 My Passport Ultra - Kendinize Bir Yedekleme Planı OluşturunVeri Yedeklemenin Önemi

Veri kaybına yaklaşımdaki temel hata, buna yol açan faktörleri ortadan kaldırmaya çalışmaktır. Halbuki, bu faktörleri tamamen ortadan kaldırmak mümkün değildir. Her tür önlem alınsa bile, en basit insan hataları her zaman meydana gelebilir. Önemli olan, veri kaybının önüne geçecek bir yedekleme planı oluşturmaktır. Depolamada dünyanın en büyük firmalarından olan WD, yedeklemenin püf noktalarını içeren bir plan öneriyor.

Yeni Yılda Kendi Yedekleme Planınızı Oluşturun

Herkes, kendi ihtiyaçları doğrultusunda bir yedekleme planı oluşturabilir. Yedekleme planının basit, etkin ve güvenilir olması için, WD’nin önerdiği yedekleme planı şu şekilde özetlenebilir:

1- Çok geç olana kadar beklemeyin – elinizin altında bir harici disk bulunsun

Yedeğinizin olması demek sizin için değerli olan bilgilerin en az iki kopya halinde elinizde bulunması demektir ve harici diskler dosya yedeklemenin harika bir yoludur.

2- Yedekleme yazılımı kullanın: otomatik olsun. Ayarlayın ve unutun!

Verilerinizi elle yedeklemeye güvenmemek en doğrusudur – veri yedeklemeyi unutabilirsiniz ya da buna imkanınız olmayabilir. Ayrıca elle yedekleme yaparken hata yapmak veya önemli bir şeyi unutmak kolaydır. Yedekleme sürecinizi otomatikleştirmek için WD’nin SmartWare ™ Pro yazılımı gibi bir yedekleme yazılımı kullanın. Kullanımı kolay bir yedekleme programı verilerinizin yedeğini güvenli ve otomatik biçimde oluşturur, kayıtlar tutar ve herhangi bir sorun çıkarsa size bildirir.

3- Kopyalar farklı yerlerde olsun: yedeğin yedeğinin yedeği…

En önemli dosyalarınızın en az iki kopyasını bulundurmaya özen gösterin. Farklı cihazlarda ve farklı konumlarda birkaç yedeğinizin olması verilerin tamamen kaybolma riskini azaltır. Önemli dosyalarınızın bilgisayarınızdan sabit diske taşınması (yani verilerin sadece bir kopyasının bulundurulması) yedekleme değil depolamadır, bu nedenle bir sorun olması halinde dosyalarınız hala kaybolma riski taşır.

4- Kişisel bulutunuzu edinin

Kişisel bulut depolama sistemiyle verilerinizin güvende olduğundan ve aynı zamanda siz hareket halindeyken erişilebilir olduğundun emin olursunuz. Evdeki ağınıza bağlanan My Cloud™ serisi gibi kişisel bulut depolama seçenekleriyle, kişisel bilgisayarınızda, dizüstü bilgisayarınızda, akıllı telefonunuzda veya tabletinizde bulunan içeriği koruyabilirsiniz.

5- Yedekleme planınızı test edin!

Yedekleme yazılımınız dosyalarınızı kaydederken karşılaştığı sorunların kaydını tutacaktır – hiçbir şeyi gözden kaçırmamasına dikkat edin… Yoksa tekrar çekilmesi asla mümkün olmayacak bir fotoğrafı ya da videoyu kaybedebilirsiniz.

YORUMLAR

WORDPRESS: 0