Fotoğrafçılar için neden RAID öneriyoruz?

Fotoğrafçılar için neden RAID öneriyoruz?

İster amatör ister profesyonel bir fotoğrafçı olun bu yazıyı okumanız fotoğraflarınızı gelecek nesillere aktarmanız için önemli bir dönüm noktası olabilir.

ASUS ProArt Display PA329CV
Fotoğraflarınıza SafeSync ile her yerden ulaşın
Lenovo U310 Ultrabook ile tanışın

ADVERTORIAL

İster amatör ister profesyonel bir fotoğrafçı olun bu yazıyı okumanız fotoğraflarınızı gelecek nesillere aktarmanız için önemli bir dönüm noktası olabilir.

Fotoğraf çekmek sizin için büyük bir tutku ve en büyük hobiniz olabilir veya geçiminizi fotoğraf çekerek sağlıyor da olabilirsiniz. Belki de sadece hatıra fotoğrafları çekiyorsunuz. Hiç fark etmez! Neyin fotoğrafını çekerseniz çekin, bu fotoğrafları her an kaybetme riski taşıdığınızı biliyor musunuz? Hem de geri dönüşü belki de imkansız olabilecek bir kayıptan bahsediyoruz. Hangimiz çocuğunun ilk adım attığı anların fotoğrafını kaybetmek ister ki? Ya da müşterinizin düğün fotoğraflarını çektiniz, düzeltmeleri bitirdiniz ve ertesi gün teslim edeceksiniz. Teslim gününde, fotoğrafları kaydettiğiniz sabit diskin bozulduğunu görmek sinir bozucu olabilir.

wdfMyCloud EX2 kkk - Fotoğrafçılar için neden RAID öneriyoruz?

Dünyanın en büyük depolama çözümleri üreticilerinden olan WD, bu tür problemleri ortadan kaldırmak için yenilikçi pek çok ürünü fotoğraf severlerin beğenisine sunuyor. Depolama çözümlerinde fotoğrafçıların bir numaralı tercihi olan WD’nin RAID çözümlerine ve RAID’in ne olduğuna kısaca göz atalım.

RAID Nedir?

RAID; Bağımsız Disklerin Artıklıklı Dizisi’nin kısaltılmış halidir. RAID özellikli bir depolama sisteminin içerisinde 2, 3, 4 veya daha fazla sabit disk bulunur. RAID sabit diskler hız veya çift emniyetli veri koruması için kullanıcı tarafından yapılandırılabilir. Grafik yoğunluklu medya dosyalarını tasarlarken veya düzenlerken gereksinim duyduğunuz performans için RAID 0 (şeritli) modunu seçebilirsiniz. Sürücü RAID 1’e (ayna modu) ayarlandığında ise tüm verilerinizin kopyalarını otomatik olarak alarak size iki kat güvenli veri koruması sağlar.

Hangi RAID modunu kullanmam gerekir?

Hız (RAID 0)

Yüksek performans moduna (aynı zamanda şeritli mod veya RAID 0 olarak adlandırılır) ayarlanan depolama sistemi, aşağıdaki işlemler sırasında ihtiyacınız olan gücü size verir:

* Büyük fotoğrafları açarken, bunları düzenlerken ve yıldırım hızında Photoshop çizim alanına ihtiyaç olduğunda.

* Full HD veya 4K videoları düzenlerken ve atlanan karenin olmadığı düzgün iş akışı istendiğinde.

* Karmaşık 3D nesneleri veya özel efektleri düzenlerken.

Veri Koruma (RAID 1)

Sistemi veri koruma moduna (aynı zamanda ayna modu veya RAID 1 olarak bilinen) aldığınızda toplam kapasite ikiye bölünür. Kapasitenin yarısı verilerinizi depolamak için, diğer yarısı da bir kopyasını almak için kullanılır. Örneğin 4 TB kapasiteli bir RAID sabit disk aldığınızda, sürücü yuvası içerisinde esasında 2TB’lık iki diskiniz bulunur. RAID 1 modunda kullanım için 2TB yer ayrılmıştır. Diğer 2TB’lık sabit disk anında yedekleme için kullanılır ve disklerden biri arızalanırsa hiçbir veri kaybınız olmaz. Tek yapmanız gereken arızalanan diski çıkarmak ve yerine yenisini takmaktır. Sistem yeni diski anında tanır ve yeniden yedekleme işlemine başlar.

Veri Koruma ve Hız (RAID 5)

Üç veya daha fazla sürücüsü olan ürünlerde (My Cloud EX4 gibi) sistemi RAID 5’e ayarlamanız önerilir. Bu size hem performans hem veri koruması sağlayacaktır. Tüm sürücülerde sıralı veri bölümlemesi ile hızlı işlem gücü sağlanırken, veri depolama için mevcut sistem kapasitesinin dörtte üçü ayrılıp, her bir sürücünün dörtte biri hata toleransına ayrılarak veri koruması sağlanmış olur.

002 MyCloud EX4 EX2 WDRed - Fotoğrafçılar için neden RAID öneriyoruz?

NAS (Kişisel Bulut Çözümleri)

PC, MAC, tablet ya da akıllı telefonunuz üzerinden fotoğraflarınızın, videolarınızın, müziklerinizin ve çok daha fazlasının tadını her yerde çıkarabilirsiniz. WD’nin ücretsiz uygulamaları ile kişisel bulutunuz her zaman sizinle. İsterseniz fotoğrafları ve videoları her yerden doğrudan kişisel bulutunuza yükleyerek akıllı telefonunuzda ve tabletinizde boş yer açabilirsiniz. Böylece gerekli olduğunda fotoğraflarınıza dünyanın herhangi bir noktasından kolayca ulaşabilir ve paylaşabilirsiniz.

WD RAID çözümleri:

My Book Thunderbolt Duo, My Passport Pro, My Cloud Mirror, My Cloud EX2, My Cloud EX4, My Book Duo, My Book Velociraptor Duo.

WD Kişisel Bulut Depolama ürünleri (NAS):

My Cloud, My Cloud Mirror, My Cloud EX2, My Cloud EX4.

003 wdfMyCloudApp - Fotoğrafçılar için neden RAID öneriyoruz?

WD My Cloud Mobil Uygulaması

My Cloud mobil uygulaması ile önemli belgelerinize, fotoğraf ve müzik dosyalarınıza her yerden erişim sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda, mobil cihazınızdaki fotoğraf, video ya da belgeleri kişisel bulut hesabınıza göndererek cihazınızda depolama için kolaylıkla yer açabilirsiniz. 

WD My Cloud Masaüstü Uygulaması

My Cloud masaüstü uygulaması sayesinde, PC ya da Mac bilgisayarınız ile nerede olursanız olun kişisel bulut hesabınıza bağlı kalırsınız. My Cloud masaüstü uygulamasını kullanarak dosyalarınızı aktarabilir, yönetebilir ve paylaşabilirsiniz.

Daha detaylı bilgi için: http://www.wd.com/tr/

YORUMLAR

WORDPRESS: 1
  • Şu RAID yedeklemeye bir türlü alışamadık, 2 hardisk alıp, manuel olarak copy-paste yapıyoruz çoğunlukla veya senkronize eden uygulamalar kullanıyoruz. Benim gibi sık seyahat edenler için zor olsa da evde fotoğrafların yedeklenmesi adına çok önemli olduğunu düşünüyorum. Yedekleme hayatımızın bir oarçası olmak zorunda. Gigabytlarca verisi birkaç defa uçmuş biri için bunu rahatlıkla söylüyorum.