Fujifilm XF16mm f/1.4 R WR

Fujifilm, hava etkilerine dayanıklı ve yüksek ışıklılığa sahip yeni geniş açılı objektif FUJINON XF16mm f/1.4 R WR’ı tanıttı. Hava etkilerine dayanıklı ve ışıklılığı yüksek olan bu objektif, X serisi sistem makineleri için tasarlandı.

Petzval Lens Yeniden Doğdu
Leica yeni yıl için kırmızıya boyadı!
Zeiss Batis 25mm f/2 ve 85mm f/1.8

Fujifilm, hava etkilerine dayanıklı ve yüksek ışıklılığa sahip yeni geniş açılı objektif FUJINON XF16mm f/1.4 R WR’ı tanıttı. Hava etkilerine dayanıklı ve ışıklılığı yüksek olan bu objektif, X serisi sistem makineleri için tasarlandı.

XF16mm_Front ViewXF objektifleri serisinin yeni 16mm sabit odak uzaklığına sahip üyesi (24mm eş değer) ile heyecanlandırıcı genişlikte bir alana hükmedersiniz. F1,4 seviyesindeki yüksek ışıklılık ile zor ışık şartları altında dahi mükemmel bir resim niteliği elde eder ve makro çekimlerde harikulade bir "bokeh" etkisi yaratabilirsiniz. Asgari çekim mesafesi 15 santimetre olan ayrıca çok hızlı bir AF sistemine sahip olan FUJINON XF16mm objektifi; iklim ve toza karşı dayanıklılığı, eksi 10 derece soğuklukta bile kullanılabilir olması, kompakt ebatları ve hafifliği ile de dikkat çekiyor. 

Sevilen ve tercih edilen XF23mm F1,4 R, XF35mm F1,4R, XF56mm F1,2 R ve XF56mm F1,2 R APD serisine XF16mm F1,4 R WR objektif de katıldı.

Temel vasıflar:

1- 11 küme halinde toplanan 13 öğe ve yüksek betim niteliği için "Nano GI" kaplama

Optik tasarım dâhilinde iki adet küresel olmayan (asferik) ve iki adet çok düşük dağınım (ED) mercek öğesi bulunmaktadır. Böylece, özellikle en geniş açılık olan F1,4 seviyesinde bile küresel ve renksel sapmalar engellenerek keskinlik ve yüksek nitelik elde edilir. Mercek yüzeyinin tamamında uygulanan Fujifilm'in emsalsiz HT-EBC (Yüksek geçirgenlikli, elektron ışınlamalı kaplama) kaplama sayesinde halelenme azaltılır ve ışımalar dengelenerek keskin ve berrak resimler elde edilir. Yeni geliştirilen ve cam ile hava arasındaki kırılma etmenini değiştiren Nano-GI kaplama teknolojisi ile çapraz düşen ışıkların oluşturduğu halelenme ve ışımalar etkili olarak azaltılır.

2- 15 cm asgari çekim mesafesi

Konuya daha fazla yaklaşabildiğinizde "bokeh" etkisi artar ve perspektif daha devingen olur. Böylece geniş açı fotoğrafçısının yaratıcılık imkânları artar. Örneğin, XF16mmF1.4 R WR objektifini; arka planda lokantanın olduğu bir yemek tabağının çekimi için veya arka planda ormanın olduğu bir bitkinin yüzeyindeki su damlacıklarının çekimi için kullanabilirsiniz. Hem konunun hem de çevresinin yansıtıldığı resimler elde edersiniz. Özellikle 15 cm asgari çekim mesafesinde oluşan çeşitli sapmalar düzeltilir ve çekim mesafesine uygun olarak birbirlerine bağlı çalışan iki adet odaklama kümesinden oluşan "Değişken odaklama sistemi" ile odak alanının tamamında yüksek bir betimleme niteliğine erişilir.

3- 0,11 saniyeden hızlı olan çok süratli otomatik netleştirme (AF)

Netleştirme halkasında bulunan alan derinliği taksimatı, sokak fotoğrafçıları için çok yararlıdır. Mesafeyi hesaplamak ve diyaframı ayarlamak sureti ile kullanıcılar, ani çekimler yapabilirler.

4- Alan derinliği taksimatlı netleştirme halkası

Netleştirme halkasında bulunan alan derinliği taksimatı, ani çekimleri sevenler için çok yararlıdır. Mesafeyi ölçmek ve diyaframı ayarlamak sureti ile kullanıcılar, tereddüt etmeden anında çekimler yapabilirler.

5- Suya, toza ve soğuğa dayanıklı

İklime dayanıklı yapı, objektif gövdesinin üstündeki 8 alanda 9 adet mühür içerir. Böylece objektif ani yağmurdan, tozdan ve su sıçramalarından korunur. -10 dereceye kadar soğukta çalışır.

6- Hafif ve kompakt

Yaklaşık 375 gram ağırlık ile bu objektif, DSLR sistemindeki muadilinden %40 kadar daha hafiftir. Bu durum, en yüksek optik başarımı çok kompakt bir gövde içinde sunan; çok yönlü objektifi arzu eden tüm fotoğrafçıların tercih edeceği bir ayrıntı olarak dikkat çekiyor. 

Yeni Mesaj
Büyük Mesaj

YORUMLAR

WORDPRESS: 0