Fujifilm XF18-135mm F3.5-5.6 R LM OIS WR

Fujifilm, hava koşullarına dayanıklı olan ilk XF objektifini tanıttı: FUJINON XF18-135mm F3.5-5.6 R LM OIS WR. Fujifilm’in X serisi için üretilen bu objektif, değiştirilebilir profesyonel objektifler serisine eklendi. XF18-135mm F3.5-5.6 R LM OIS WR, 27mm geniş açı ile 206 mm dar açı (tele) aralığındaki çok geniş bir alanı kapsıyor.

OM System M.Zuiko Digital ED 20mm F1.4 PRO
Sony, FE 50mm F1.4 GM’yi duyurdu
NIKKOR Z 24-70mm f/2.8 S

Fujifilm, hava koşullarına dayanıklı olan ilk XF objektifini tanıttı: FUJINON XF18-135mm F3.5-5.6 R LM OIS WR

Fujifilm’in X serisi için üretilen bu objektif, değiştirilebilir profesyonel objektifler serisine eklendi.  XF18-135mm F3.5-5.6 R LM OIS WR, 27mm geniş açı ile 206 mm dar açı (tele) aralığındaki çok geniş bir alanı kapsıyor. Gelişmiş 5-stop görüntü sabitleme teknolojisini bünyesinde barındıran objektif, yirmiden fazla yeri özel olarak kaplanarak toza ve suya karşı dayanıklı hale getirildi.

Lens 18 135mm Black Side - Fujifilm XF18-135mm F3.5-5.6 R LM OIS WR

27mm geniş açıdan 206 mm dar açıya

Yeni XF 18-135mm objektif, farklı çekim koşulları için elverişli olup çok sık kullanılan odak uzaklıklarını kapsıyor. Manzara ve mimari çekimlerde tercih edilen mükemmel bir perspektif algılaması ile geniş açılı (27mm eşdeğer) çekimlerin dahil olduğu bu objektif, fotoğrafı tüm doğallığı ile yansıtan normal bakış açıları sunuyor. (35mm, 40mm, 50mm eşdeğer) Portre ve hareket sahnelerinin tam ortasında bulunmanızı sağlayan 7,5x zoom sayesinde dar açılarda (tele) mükemmel sonuç veriyor. (85mm, 135mm, 200mm eşdeğer)

Objektif, geniş açıdan dar açıya (tele) kadar keskinlik ve zengin kontrast içeren yüksek başarımlı betimlemeler elde etmek için 4 adet küresel olmayan (asferik) ve 2 adet ED kaplamalı mercek dâhil yüksek başarımlı cam mercekler barındırıyor. Yüksek geçirgenliğe (99,8%) ve düşük yansımaya (0,2%) sahip çok katlı HT-EBC kaplama, özellikle arkadan ışık şartlarında ortaya çıkan harelenme ve gölgelenme etkinliklerini verimli olarak azaltmaya yönelik bir biçimde uygulanmıştır. Objektifin geniş odak aralığından yararlanarak, tasarım ve açı seçimlerinde çok daha fazla özgürlük sunuluyor. 

Hızlı otomatik netlik (AF)

XF18-135mm F3.5-5.6 R LM OIS WR, otomatik netleştirmeyi daha hızlı yapabilmek için bir içten netleştirme mekanizması kullanır. Bu sistem, netleştirme merceğinin hafifletilmesi ve lineer bir motor kullanılması sonucunda mümkün olabilmiştir. Bütün bu özellikler sayesinde objektif, X serisinden faz algılamalı AF özelliği olan bir makine*4 ile birleştirildiğinde daha hızlı bir otomatik netleştirme sağlar ve akıcı bir fotoğrafçılık uygulanmasına imkan sağlar. Netleştirme merceğini doğrudan yürüten lineer motor teknolojisi, film çekimlerinde gerekli olan sessizliği oluşturmak için minimum ses seviyesinde çalışır.

Gelişmiş 5-stop görüntü sabitleme sistemi

5-stop görüntü sabitleme başarısını elde etmek için düşük frekans alanındaki hareketleri keşfetme becerisini geliştirmek ve keşfedilen sinyaldeki bulanıklığı anında ayırt edebilecek bir algoritma hazırlamak zorunluluğu vardı. Düşük hızlı perdelerde ise düzeltme başarısı iki katına çıkartıldı. Böylece hafif donanımlı çekim tarzında, tripod kullanmadan yapılan çekimlere önemli bir kolaylık sağlandı. Objektifin yeni uyarlanan yüksek kesinlikli hareket algılayıcısı, yüksek frekanslardan düşük frekanslara kadar tüm alanda hareketi algılayabilen kuvars salıngaçlar ile döşenmiştir.

Toz geçirmez, suya dayanıklı yapı

Toza ve hava etkilerine dayanıklı bir yapı sunan objektif gövdesi, doğal ortamda oluşabilen hava değişikliklerine, ani yağmur, toz veya su sıçramalarına karşı 20 farklı kısmından mühürlenmiştir. Optik kaydırma (zoom) hissini iyileştirmek için objektif gövdesinin tabanına bir vantilatör yerleştirilmiştir. Yapı biçimi, toz parçalarının ve rutubetin objektif içine girmesini önleyerek işlemlerin kolayca yapılabilmesini temin eder. Objektif, toza ve suya karşı dayanıklı olan Fujifilm X-T1 ve yatay kulp VG-XT1 ile uyumlu olacak biçimde tasarlanmıştır.

YORUMLAR

WORDPRESS: 0