Gizemli ve otantik bir dünya: Vietnam

Geçmişte sadece savaş ile çağrışım yapan ve daha sonra adeta küllerinden yeniden doğan Vietnam’ın göz kamaştıran güzellikleri ile zengin kültürünü Gazella foto-safari turunda fotoğrafladık!

Gazella Fotoğraf Turları Başlıyor
UNESCO Turkey Photo Safari Başlıyor!
Siirt foto safari yarışması sona erdi

ADVERTORIAL

Geçmişte sadece savaş ile çağrışım yapan ve daha sonra adeta küllerinden yeniden doğan Vietnam’ın göz kamaştıran güzellikleri ile zengin kültürünü Gazella foto-safari turunda fotoğrafladık!

vietnam grs - Gizemli ve otantik bir dünya: Vietnam

Doğal yaşamın olduğu gibi gelenek ve göreneklerin de yıllardır değişmediği Vietnam, kültürel dokusuyla fotoğraf severler için gerçek üstü kareler sunuyor. UNESCO Dünya Mirası listesinde bulunan Ha Long Bay’ın eşsiz doğasından, Mekong Yaylası’na kadar her noktasında harika fotoğraflar çektiğimiz Vietnam turu 14-23 Nisan tarihleri arasında fotoğraf sanatçı Faruk Akbaş’ın liderliğinde gerçekleşti.

vietnam 1 - Gizemli ve otantik bir dünya: Vietnam

Gazella’nın düzenlediği foto-safari turlarının ilki olan Vietnam turuna katılan gezginler, her anlarını objektiflerine taşıdılar. Vietnam’ın her noktasına hayran kalan fotoğraf tutkunları tur kapsamında gün boyu gezip; akşamları çektikleri fotoğrafları Faruk Akbaş ile birlikte değerlendirdiler. Fotoğraf sanatının inceliklerini katılımcılara aktarmak amacıyla düzenlenen fotoğraf turlarında, her akşam düzenlenen atölye çalışmaları ile gezginler her gün fotoğraf sanatına dair daha fazla bilgiye sahip oldular. Her gezi sonunda katılımcılar yaşamlarına unutulmayacak anılar kattıkları gibi kadrajlarında da ustalaştıklarını, çekimlerde maksimum keskinlik yakaladıklarını, daha güzel kompozisyonlar oluşturduklarını ve karşılaştıkları ilginç nesnelerin yakın plan çekimlerinin reflekse dönüştüğünü görüyorlar. Şimdiye kadar elde ettiği başarılarla birçok ödüle layık görülen Faruk Akbaş’ın engin deneyiminden yararlanmak ise katılımcıların tur sonunda en büyük kazanımları oldu.

vietnam 2 - Gizemli ve otantik bir dünya: Vietnam

Bu ilk foto-safari turuna eşlik eden usta fotoğrafçı Faruk Akbaş, “Fotoğraf tutkunlarının en büyük hayali farklı coğrafyalarda, değişik kültür ve doğal güzellikleri fotoğraflamaktır. Vietnam’a gerçekleştirilen ilk tur hem Vietnam’ın doğal güzelliklerini keşfetmemizi hem de fotoğrafa meraklı yeni dostlar tanımamıza olanak sağladı. Modern bir Asya şehir görüntüsü ile başlayan yolculuk, ülkenin kuzeyinde geleneksel üretim ilişkilerinin yaşandığı bölgelerde devam etti. Yamaçlardaki terasların pirinç tarlaları, ilginç sulama yöntemleri, konik şapkalı köy kadınları, özgün giysileri ile dağ köylüleri, omuzlarındaki sırıklarla yük taşıyan insanlar, nehir üzerine kurulan pazardaki ilginç alışveriş yöntemi ülke ile ilgili fotoğraf portfolyolarımızı oluşturmaya başladı. Doğal yaşam, Hanoi’nin eski kent dokusu, yerel pazarlar, yerel balıkçılar, tapınakların mistik ortamları ve özellikle güler yüzlü konuksever insanlar ülkeye bir kez daha gidip fotoğraflama isteğimizi uyandıran başlıca etkenlerdi. Gün boyu süren fotoğraf çekimleri ve her akşam oluşturulan atölye çalışmaları ile bir hafta boyunca sadece fotoğraftan konuştuk. Devamını sabırsızlıkla bekliyorum” diyerek Vietnam’da geçen heyecan dolu günlerle ilgili görüşlerini paylaştı.

vietnam 4 - Gizemli ve otantik bir dünya: Vietnam

Foto-Safari turları ile ilgili ayrıntılı bilgi için: http://www.gazellafotosafari.com/

 

YORUMLAR

WORDPRESS: 0