Güncellenmeyen yazılımlara dikkat!

Kaspersky Lab, 2012’nin yazılım açıklarını analiz ettiği raporunu yayınladı. Araştırma, kullanıcı başına 12 açık ortaya koyarken, daha yeni ve güvenli versiyonlara geçmekte hayli isteksiz davranıldığını ortaya koyuyor.

Mac Kullanıcıları Dikkat!
Kaspersky Lab Uyarıyor!
Dijital yaşamınız korumayı hak ediyor!

Kaspersky Lab, 2012’nin yazılım açıklarını analiz ettiği raporunu yayınladı. Araştırma, kullanıcı başına 12 açık ortaya koyarken, daha yeni ve güvenli versiyonlara geçmekte hayli isteksiz davranıldığını ortaya koyuyor.

KL33 - Güncellenmeyen yazılımlara dikkat!

Güvenli içerik yönetim çözümleri alanındaki en büyük şirketlerden olan Kaspersky Lab, 2012 yılı içerisinde çeşitli yazılımlarda karşılaşılan güvenlik açıklarını analiz ederek, Yazılım açıkları değerlendirmesiraporunu yayımladı. En tehlikeli açıkları ortaya çıkarmak için yapılan bu çalışma aynı zamanda, kullanıcıların güncellemeleri ne ölçüde takip ettiğini de ortaya koyuyor. Çıkan sonuçlara göre, kullanıcıların büyük kısmı güncellemeleri takip etmiyor; hatta bazı yazılımların eski ve “tarihi geçmiş” sürümlerinin aylar ve yıllar boyunca kullanılmaya devam ediyor.

Oysa yazılım açıkları, gerek kullanıcılar gerekse de işletmeler açısından açık bir tehdit oluşturuyor. Nasıl mı? Yazılım açıkları öncelikle kullanıcıların kişisel verilerinin çalınmasına neden oluyor. Ayrıca, şirketler üzerinden siber casusluk yapılmasına ve kritik öneme sahip endüstriyel sistemler ya da hükümet birimlerine sabotajda da anahtar niteliğinde bir “hırsızlık aracı” olarak kullanılabiliyor. Bu riskleri azaltmanın farklı yolları yok değil kuşkusuz; bu yolların başında yazılım geliştiricilerinin ürünlerinin genel güvenliğini artırmak için yayımladıkları güncellemeler ve Kaspersky Lab’in “Otomatik Açık Koruması” gibi en gelişmiş koruma teknolojileri geliyor.

800’ün Üzerinde Farklı Açık

Kaspersky Lab’ in bu araştırmasının amacı, yazılım açıklarının ortaya koyduğu gerçek tehdidi anlamak ve tehlikeli güvenlik açıklarını kapatan yeni bir yazılım sürümlerine karşı kullanıcıların ilgilerini değerlendirmek. Analiz, siber suçlular tarafından yaygın biçimde kullanıldığı bilinen en tehlikeli yazılım açıklarına odaklanıyor. Öte yanda, 2012’de keşfedilen toplam farklı yazılım açığı sayısının 800’ün üzerinde olduğu da rapordan açıkça görülüyor. Bu açıklardan bazıları kullanıcıların bilgisayarlarında nadiren bulunuyor olsa da, hedeflenmiş bir saldırı için geçit olarak kullanılmaya devam ediyor.

YORUMLAR

WORDPRESS: 0