Hapishanede konaklamak ister misiniz?

Hapishanede konaklamak ister misiniz?

Hapishanede bir gece geçirmek nasıl olur diye hiç merak ettiniz mi?

Ucuz uçak bileti mi lazım?
Roma’da fotoğraflanacak 8 nokta!
En Fotoğrafik Yerler

Hapishanede bir gece geçirmek nasıl olur diye hiç merak ettiniz mi? Bizce daha fazla merak etmenize gerek kalmadı. Hızlı ve kolay yolu seçerek, geçmişini de unutmadan huzurlu bir kaçış yerine dönüştürülmüş ve eskiden hapishane olan otellerden birine giriş yapın.

Hotels.com konaklama uzmanları hapsedilmekten kesinlikle daha konforlu olan ‘şık hapishanelerin’ bir listesini derledi. Listede eskiden Sultanahmet Cezaevi olan ve şu anda lüks otellerden biri olarak hizmet veren Four Seasons Hotel at Sultanahmet de yer alıyor.

1548315165 Hapishaneden Otele 2 - Hapishanede konaklamak ister misiniz?

Malmaison Oxford, Oxford, Birleşik Krallık

Bugün Malmaison Oxford olarak bilinen binanın, 900 yıl öncesine dayanan hadiselerle dolu bir geçmişi var. Oxford Kalesi’nin bitişiğindeki bina, ilk olarak 1071 yılında büyük bir Normandiya Kalesi olarak inşa edildi. Yıllar içinde sivil kargaşa ve politik çıkarların değişimi, kalenin Viktorya döneminde genişletilmesine neden oldu. Kale, 1888-1996 yılları arasında Oxford HM Hapishanesi olarak hizmet verdi. Daha sonra ise bir otele dönüştürüldü.

1548315185 Hapishaneden Otele 4 - Hapishanede konaklamak ister misiniz?

Hotel Katajanokka, Helsinki, Finlandiya

Finlandiya başkentinin merkezinde yer alan ve bugün Hotel Katajanokka olarak bilinen bina, 1837 yılında Helsinki Bölge Hapishanesi ve Tutukevi olarak açıldı; 2002 yılında hapishane şehrin dışına taşınana kadar da açık kaldı. Birkaç yıl süren restorasyon çalışmalarının ardından ise lüks bir otel olarak 2007 yılında kapılarını konuklarına açtı.

1548315165 Hapishaneden Otele 1 - Hapishanede konaklamak ister misiniz?

The Liberty Hotel, Boston, ABD

Bugün The Liberty Hotel olarak bilinen bina, 1851 yılında inşa edildi ve 1990’a kadar kötü şöhretli Charles Caddesi Hapishanesi olarak hizmet verdi. Burada yatan en meşhur mahkûm, muhtemelen Malcolm X oldu. Hapishane; mahkumları cinsiyetlerine ve suçlarına göre ayırmaya yardımcı olan 27 metre yüksekliğindeki sekizgen kubbeli yapısı ile tanınıyor ve bu yapı The Liberty Hotel tasarımının da odağı durumunda.

1548315166 Hapishaneden Otele 3 - Hapishanede konaklamak ister misiniz?

Långholmen Hotell, Stockholm, İsveç

Merkezi bir konumda olan Långholmen adasının bin yıl öncesine dayanan zengin ve ilgi çekici bir tarihi var. Islahevi olarak tarihi, ilk kadın mahkumlarının geldiği 1724’e kadar uzanır. Hapishane yıllar içinde genişletilmiş ve sonunda 1975 yılında kapatılmıştır. Långholmen Hotell, konuklarının eski mahkumların yaşam şartları konusunda fikir edinmesini sağlayan Hapishane Müzesi’ne erişim şansı da sağlıyor.

Four Seasons Hotel Sultanahmet, İstanbul, Türkiye

Lüks yaşam için yeniden donatılmış asırlık bir Türk hapishanesinde kalma şansını her zaman yakalayamazsınız. Bina, Mimar Kemaleddin Bey tarafından 1918 yılının başında Türk neo-klasik mimarisinin başarılı örneklerinden biri olarak 1.000 kişilik bir kapasiteyle tasarlanmış.  Dar caddeleri, havayı kaplayan tütsü ve baharat kokularıyla; Aya Sofya, Sultanahmet Camii ve Topkapı Sarayı gibi tarihi yapılara her adımda biraz daha yaklaştığınız “Tarihi Şehre” doğru bir yolculuk yapacaksınız.

YORUMLAR

WORDPRESS: 0