İnceleme: Apple iPhone X

Apple iPhone akıllı telefon modelleri içerisinde en iyi kamera özelliklerine sahip olan iPhone X’i inceledik.

İnceleme: Joby GripTight PRO Video Mount
İnceleme: Tokina AT-X 17-35mm f/4 PRO FX
İnceleme: Oppo Reno3 Pro

Yazı ve Fotoğraflar: Ömer Serkan Bakır

Apple iPhone akıllı telefon modelleri içerisinde en iyi kamera özelliklerine sahip olan iPhone X’i inceledik. Bir süre önce satışa sunulan, farklı tasarımı, kullandığı ileri teknolojili bileşenleri, kamera özellikleri ve yüksek fiyatı ile çok konuşulan iPhone X’in kamera özelliklerini yaptığımız değişik test çalışmalarında yakından görme fırsatı yakaladık.

IMG 0407 - İnceleme: Apple iPhone X

DXO Mark platformunda aldığı 97 puanla en iyi ikinci cep telefonu kamerasına sahip olan iPhone X, yeni 5.8 inç Super Retina ekran ile eliniz için ideal bir boyuta sahip. İdeal boyutun yanında zarif bir şekilde yuvarlatılmış köşelere sahip olan iPhone X’de Apple ilk defa farklı bir tasarımla karşımıza çıkıyor. Kimi kullanıcıların eleştirdiği ve kimilerinin de çok beğendiği tuşsuz yeni tasarımı ilk başlarda biraz yadırgansa da alışması oldukça kolay.

iPhone modellerinde ilk kez kullanılan OLED teknolojisine sahip bu ekran, gerçeğe en yakın renkler, gerçek siyahlar, yüksek parlaklık ve 1.000.000:1 kontrast oranı sunuyor.

iphonex - İnceleme: Apple iPhone X

Paslanmaz çelik gövde

iPhone X hem önünde hem de arkasında şimdiye kadar kullanılan en dayanıklı cam tasarıma sahip. Ancak parmak izine, çabuk kirlenmeye ve tabi olası darbelere karşı koruyucu bir kılıf kullanmak sanırız en iyi seçenek. Özel paslanmaz çelik gövdeye sahip olan iPhone X kablosuz şarj edilebiliyor. Ayrıca suya ve toza dayanıklı olduğunu da belirtelim.

Yüzünüz şimdi iPhone X ile parolanız… Face ID, telefonunuzun kilidini açmanın ve kimliğinizi doğrulamanın yeni, güvenli ve size özel bir yolu. Face ID, gücünü TrueDepth kameradan alıyor ve kurulumu oldukça kolay. Yüzünüze yansıttığı 30.000’in üzerinde görünmez noktayı analiz ederek en ince detaylarıyla bir derinlik haritası oluşturuyor.

IMG 9498 - İnceleme: Apple iPhone X

İki kamerada da OIS

iPhone X modelinde arka kameraların her ikisi de optik görüntü stabilizasyonu (OIS) özelliğine ve hızlı lenslere sahip. Böylece loş ışıkta bile daha iyi fotoğraflar ve videolar çekilebiliyor.

Geniş Açılı Kamera: f/1.8 diyafram açıklığına sahip altı bileşenli lens, optik görüntü stabilizasyonu (OIS) ve daha büyük, daha hızlı 12 MP sensöre sahip.

Telefoto Kamera: Yeni geliştirilen teknoloji sayesinde iPhone X, çok güçlü f/2.4 telefoto kamerasının içinde ikinci bir OIS sistemine sahip. İki kamera birlikte çalışarak optik yakınlaştırmaya olanak veriyor ve sizi konunuza yakınlaştırıyor. Ve tabi Portre modunda da çok daha iyi fotoğraflar çekmenizi sağlıyor.

IMG 8812 - İnceleme: Apple iPhone X

Portre Işığı ve Bokeh Etkisi

iPhone X’de beta olarak kullanıma sunulan “Portre Işığı” modları gerçek zamanlı stüdyo ışığı efektleri sağlıyor. Fotoğrafçılıktaki ışık prensiplerini temel alarak geliştirilmiş olan Portre Işığı, derinliği algılayan kameralardan ve yüz haritalama teknolojisi gibi karmaşık donanım ve yazılımlardan yararlanarak gerçekçi stüdyo ışığı efektleri sunuyor. Portre modunda, Doğal ışık, stüdyo ışığı, kontur ışığı, sahne ışığı ve siyah-beyaz sahne ışığı özelliklerini kullanabiliyorsunuz.

Bokeh etkisini kullanabileceğiniz Portre modu, iPhone X’de iyice geliştirilmiş. Bu modda ana kameralardan telefoto olanı otomatik seçilerek konuya biraz daha yaklaşmanız ve arka alanı doğal bir şekilde flu yapmanız sağlanıyor. Kamera, konuya olan uzaklığınız uygun değilse sizi uyarılarla yönlendiriyor.

IMG 8729 - İnceleme: Apple iPhone X

Gelişmiş yeni ISP

Apple tasarımı akıllı görüntü sinyali işlemcisi; kadrajınızdaki insan, hareket, ışık koşulları gibi öğeleri algılayarak siz daha fotoğraf çekmeden görüntüyü optimize ediyor. Böylece gelişmiş piksel işleme, geniş renk yelpazesiyle çekim, daha hızlı otomatik odaklama ve daha iyi HDR fotoğraflar sunuyor.

IMG 8555 - İnceleme: Apple iPhone X

Yeni dosya formatı

Yeni nesil HEIF dosya sıkıştırma teknolojisi sayesinde, çektiğiniz fotoğraflar yine aynı kalitede ama dosya boyutları eskisinin sadece yarısı büyüklüğünde.

Yavaş Senkron flaş, yavaş pozlama ile kısa flaş patlamasını bir araya getiriyor. Loş ışıkta hem ön plandaki objeniz aydınlık görünmesini sağlıyor hem de arka planı daha görünür kılıyor. Ve Dört LED’li True Tone Flash, iki kata kadar daha homojen bir aydınlatma sağlayarak ışık yansımalarını azaltıyor.

IMG 8448 - İnceleme: Apple iPhone X

Sonuç

iPhone X’in piyasadaki en yetenekli ve gelişmiş akıllı cep telefonlarından biri olduğunu kabul etmek gerekiyor. Kullanıcılara çok yönlü, basit ve gelişmiş bir deneyim sunuyor. Gerek fotoğraf gerekse de video çekimlerinde yüksek kaliteli sonuçlar elde edilebiliyor. Ancak düşük ışık koşullarında işler biraz değişebiliyor. Portre modu bu modelde biraz daha geliştirilmiş ve gerçekten iyi sonuçlar veriyor.

Ön kamera ile selfie çekimlerinde de portre modu kullanılabiliyor. Henüz beta olan “Portre Işığı” modları ile her zaman istenilen kalitede çekimler yapabilmek biraz güç. iPhone X’in varsayılan kamera uygulaması ise daha profesyonel çekimler yapmak isteyenler için hala yetersiz ve mutlaka başka bir kamera uygulaması indirmek gerekiyor.

Apple iPhone X Kamera Özellikleri:

12 MP geniş açılı ve telefoto kamera

Geniş açı: ƒ/1.8 diyafram

Telefoto: ƒ/2.4 diyafram

2x Optik yakınlaştırma; 10 kata kadar dijital yakınlaştırma

Portre modu

Portre Işığı (beta)

Çift optik görüntü stabilizasyonu

Altı bileşenli lens

Yavaş Senkron özelliğine sahip Dört LED’li True Tone Flash

Panorama (63 MP’e kadar)

Safir kristal mercek kapağı

Arka aydınlatma sensörü

Karma kızılötesi filtresi

Focus Pixels özelliğine sahip otomatik netleme

Focus Pixels özelliğine sahip dokunarak netleme

Stabilizasyon özelliğine sahip Live Photos

Fotoğraflar ve Live Photos için geniş renk yelpazesiyle çekim

İyileştirilmiş yerel ton eşleme

Vücut ve yüz algılama

Pozlama denetimi

Pürüz azaltma

Fotoğraflar için otomatik HDR

Otomatik görüntü stabilizasyonu

Seri çekim modu

Zamanlayıcı modu

Fotoğraflara konum bilgisi ekleme

Çekilebilen görüntü biçimleri: HEIF ve JPEG

YORUMLAR

WORDPRESS: 0