“Süper Kanlı Mavi Ayı” en iyi görüntüleme teknikleri

İşte size 150 senede bir görülen bu özel anın en doğru şekilde belgelenmesi adına bazı ipuçları…

İhtiyaca göre seçim önemlidir
Fotoğraf çekmeye yeni başlayanlar kendilerini nasıl geliştirebilir?
Sosyal medyayı kullanırken nelere dikkat etmeli?

31 Ocak 2018 Çarşamba günü, hayatımızda bir defa tanık olabileceğimiz bir durum ile karşılaşacağız “Süper Kanlı Mavi Ay”. İşte size 150 senede bir görülen bu özel anın en doğru şekilde belgelenmesi adına ipuçları…

1517382098 moon 9581 3 - “Süper Kanlı Mavi Ayı” en iyi görüntüleme teknikleri

Jurassic Coast, Dorset England

Gökyüzü, 152 yıl sonra Süper Kanlı Mavi Ay’a sahne olacak. Nadir görülen “Mavi Ay” tutulması, bir ay içinde ikinci kez dolunayın belirmesiyle meydana geliyor ve “Süper Ay” ise güneş, ay ve dünyanın mükemmel şekilde aynı hizaya gelerek, ayın normalden büyük görünmesiyle oluşuyor. Mavi Ay, 150 yıldır ilk defa her iki durumda aynı anda görülebilecek. 31 Ocak 2018 günü Türkiye’den 13:51-19:08 saatleri arasında Süper Kanlı Mavi Ay Tutulması izlenebilecek. Canon elçisi ve aynı zamanda bir manzara fotoğrafçısı olan David Noton ile yaptığı çalışmada bu olağanüstü anın görüntülenmesi için en iyi tüyoları paylaşıyor.

Ay hareketlerini takip edebilmek için doğru aplikasyonları takip edin!

Güneş’in gökyüzündeki pozisyonu sezon ve enleme göre günün her saati değişiklik gösterebiliyorken, ay ile ilgili durum farklı. Photographer’s Ephemeris veya Photopills isimli aplikasyonları takip ederek ay ile ilgili bilgilere ulaşabilir, fotoğraflamak için en doğru zamandan haberdar olabilirsiniz.

En optimal yakınlaşma sağlayan bir lense yatırım yapın

Çarşamba günü hepimiz ayı kadrajda en çok yer kaplayacak şekilde görüntülemeyi hedefliyoruz, bu şekilde her krateri ayırt edebiliriz. Normalde gök bilimcilerinin görevi olan bu görüntülemeyi yaklaşık 600mm’lik odak uzaklığına sahip bir objektif ile gerçekleştirmek mümkün. David Noton bu sene Canon EOS 5D Mark IV ile beraber kullanacağı EF 200-400mm f/4L IS USM Ext. 1.4 x lens ile görüntüleyeceğini vurguluyor.

Özel detaylar için tripod kullanın

Görüntüleme için hazırlıklarınızı yaparken ayın gökyüzündeki hızlı hareketi sırasında takibinin ne kadar zor olduğunu fark edeceksiniz. Bu çekim için uzun bir lens ve dayanıklı bir tripoddan destek alarak fark yaratabilirsiniz.

Ayı çekeceğiniz manzara fotoğrafına dahil edin

Yakın çekimler ile ayın tüm detaylarını görebiliriz ancak David, ayı manzara fotoğraflarının içinde göstermeyi tercih ediyor. Işık kaynağı olarak ay zayıf olduğundan çevredeki öğeler daha çok yansımaya sebep oluyor.

Çekim hızı konusunda ustalaşın

Görüntünün bulanık olmaması adına havanın temiz olduğu bir gece çekim hızınızı test edebilir ve duruma aşina olabilirsiniz. Çekiminizi yaparken ay üzerindeki ışık ile çevredeki yansımalarını dengeleyerek daha gerçekçi görüntüler elde edebilirsiniz.

YORUMLAR

WORDPRESS: 0