İnceleme: Samsung Galaxy S9+

Samsung’un kısa bir süre önce satışa sunduğu, kamera özellikleri açısından en iddialı akıllı cep telefonu Galaxy S9+ modelini inceledik.

İnceleme: Hollyland Mars 400S Kablosuz Görüntü Aktarıcı
İnceleme: LaCie d2 Professional 14TB Harici Hard Disk
İnceleme: MSI GE72VR 7RF Apache Pro Notebook

Samsung’un kısa bir süre önce satışa sunduğu, kamera özellikleri açısından en iddialı akıllı cep telefonu Galaxy S9+ modelini inceledik.GalaxyS9Plus Back Blue - İnceleme: Samsung Galaxy S9+

S9+ modeli ultra ağır çekim, değişken diyaframlı kamera, düşük ışık şartlarında kaliteli fotoğraf çekimi gibi artı özelliklere sahip. Ayrıca video ve emojileri kişiselleştirerek hareketli olmalarını sağlayan Artırılmış Gerçeklikli Emojiler (AR Emoji) konusunda da bir hayli iddialı.

Galaxy S9+ modelinde çift OIS’li iki kamera kullanılıyor. Geniş açı lens – 26mm, Super Speed Dual Pixel 12MP AF sensor (f/1.5-f/2.4), telefoto lens – 52mm, 12MP AF sensor (f/2.4). Ön kamera ise 8MP AF (f/1.7).

Ultra Ağır Çekim

Seçilen karedeki hareketi tespit ederek kaydı otomatik olarak başlatan Hareket Algılayıcı özellikli kamera, saniyede 960 kare çekebiliyor. Kaydedilen bölüm boyunca saniyede 240 kare (fps) yakalama yerine, yıldırım hızlı bir görüntü sensörü belirlenen anlar için 960 fps’de çalışıyor ve her bir Ultra Ağır Çekim kaydında insan gözüyle görülmeyecek bir ayrıntı patlaması sağlıyor. Kullanıcılar, 35 farklı seçenek arasından fon müziği ayarlayıp, istediği sosyal medyada paylaşabiliyor. Ultra Ağır Çekim modu gerçekten çok ilginç çekimler yapılabiliyor. Hatta çok sıradan gözüken olaylar bile bu mod sayesinde etkileyici görüntülere dönüşebiliyor.

SS superslomo - İnceleme: Samsung Galaxy S9+

Değişken Diyafram

Değişken diyafram özelliği ilk kez bir akıllı cep telefonunda kullanılıyor. Esasında değişken diyafram ifadesi yerine “çift diyafram” açıklığı desek çok daha doğru olabilir. Diyafram değeri f/1.5 ve f/2.4 olarak ister otomatik isterseniz de manuel olarak, Pro moddan seçilebiliyor. Karanlık ortamlarda daha fazla ışığın; fazla aydınlık ortamlarda ise daha az ışığın sensör üzerine düşmesini sağlayarak berrak ve canlı fotoğrafların çekilmesini sağlıyor.

Super Speed Dual Pixel Image Sensor - İnceleme: Samsung Galaxy S9+

Yeni Görüntü Sensörü

Tıpkı fotoğraf makinelerinde olduğu gibi akıllı telefonların kameralarında kullanılan görüntü sensörleri de oldukça önemli. Her bir konudaki bilgileri kaydeder, yakalar ve bu verilerle dijital bir görüntü oluşturur. Galaxy S9+ kamerası, dört kat daha hızlı bir okuma ile 12 milyon hücrede bilgi yakalayan yeni bir Süper Hızlı Çift Piksel görüntü sensörü tarafından destekleniyor. Hücreler, sırayla ve aynı anda ışığa maruz kaldığından, özellikle hareket halindeki nesneleri yakalarken, bozulmayı azaltmak için daha kısa bir okuma zamanı önemlidir. Bu daha hızlı okumayı sağlamak için, görüntü sensörüne yüksek hızlı bir devre ve DRAM bellek yongası yerleştirilmiş ve üç katmanlı bir yığın oluşturulmuş.

toplar3 - İnceleme: Samsung Galaxy S9+

Fotoğrafı büyütmek için üzerine tıklayın! Note8 – 1/10sn – ISO 500 – f/1.7
S9+ – 1/25sn – ISO 400 – f/1.5
FF DSLR – 1/3sn – ISO 400 – f/4

Düşük Işık Çekimlerinde Düşük Noise…

Yeni görüntü sensörü, Galaxy S9+’nın gelişmiş Çoklu Çerçeve Kirlilik (Noise) Azaltmasının ardındaki sebeplerden biri… Zayıf aydınlatmada bile daha iyi görüntü yakalayabilen düşük ışıklı kamera, kirliliği azaltmak ve karanlık alanlarda bile fotoğrafların net olmasını sağlamak için dört kat daha fazla görüntü verisi işleyebiliyor. Söylenilen, sadece 1 lux kadar düşük bir aydınlatma ortamında bile düşük kirliliğe sahip net fotoğrafların elde edilebildiği. Biz de loş ışıklı ortamlarda yaptığımız çekimlerde S9+’nın bu konuda başarılı sonuçlar yakaladığını gördük. 

SS overview - İnceleme: Samsung Galaxy S9+

2x Optik Zoom ve OIS

Galaxy S9+ modelinde hem geniş açı hem de telefoto lens üzerinde optik görüntü sabitleyici (OIS) bulunuyor. Böylece elde yapılan çoğu çekimin daha net çıkması sağlanmış oluyor. S9+ modelinde 2x optik ve 10x dijital zoom seçeneği de sunuluyor. Eğer çok karanlık bir ortamda çekim yapıyorsanız 2x optik zoom özelliği devre dışı kalabiliyor ve sadece dijital zoom çalışıyor. 

Canlı Odak

Canlı Odak özelliği, arka planı bulanık yapmak için Samsung’un diğer akıllı cep telefonları gibi çalışıyor. S9+ modelinde bu özelliğin önceki modellerden çok da farklı olduğunu söylemek zor. Canlı Odak kullanımı hem fotoğraf çekilirken hem de çekildikten sonra alan derinliğini kontrol etme imkanı sunuyor. S9+ ile gelen bir yenilik ise arka plan bulanıklığında seçilebilecek on yeni bokeh efekti…

s9 ve X - İnceleme: Samsung Galaxy S9+

s9 ve X2 - İnceleme: Samsung Galaxy S9+

Fotoğrafı büyütmek için üzerine tıklayın!

s9 ve X3 - İnceleme: Samsung Galaxy S9+

Fotoğrafı büyütmek için üzerine tıklayın!

YORUMLAR

WORDPRESS: 0