İnceleme: Tokina FiRIN 20mm f/2 FE MF

Tokina’nın Sony aynasız fotoğraf makineleri için tasarladığı FiRIN 20mm f/2 FE MF objektifi sizler için inceledik.

İnceleme: Tokina 10-17mm f/3.5-4.5 Balıkgözü
İnceleme: Tokina AT-X 17-35mm f/4 PRO FX
Kompakt Sınıfın Zirvesinde

Yazı ve Fotoğraflar: Ömer Serkan Bakır

Tokina’nın Sony aynasız fotoğraf makineleri için tasarladığı FiRIN 20mm f/2 FE MF objektifi sizler için inceledik.tokina20 1 - İnceleme: Tokina FiRIN 20mm f/2 FE MF

Sony’nin full frame ve APS-C aynasız serisi için tasarlanan 20mm’lik bu objektif Tokina’nın Sony FE bayonet için yaptığı ilk üretim. Sony a7 serisi aynasız full frame fotoğraf makineleri için şu anda Zeiss, Samyang, Sigma gibi ciddi markalar objektif üretmeye devam ediyor. Pazara bakıldığında da Sony FE bayonet uyumlu onlarca çok iyi objektif bulunuyor. Bakalım Tokina FiRIN serisinde başka objektiflerle seriye devam edecek mi? Bunu zaman içerisinde hep birlikte göreceğiz.

FiRIN, 19. Yüzyılın sonlarında eski İrlandalı bir kelime olan Firinne’nin bir varyasyonu. “Gerçek olan/gerçek olma” anlamını ifade ediyor. Bu kelime Tokina için ise fotoğrafçılara, bu özel yeni objektifi ile imgelerindeki gerçeği yakalamalarına yardımcı olmak için verdiği bir sözü ifade ediyor. 

DSC00280 - İnceleme: Tokina FiRIN 20mm f/2 FE MF

Öncelikle Tokina FiRIN 20mm f/2 FE MF modelinin öne çıkan bazı özelliklerine bakalım:

* E-Mount full frame uyumlu format

* f/2 – f/22 diyafram aralığı

* Üç Süper-Düşük Dağılım lens

* İki Asferik Eleman

* 11 grupta 13 eleman

* Çok Katmanlı Kaplama

* Manuel Odaklama ve Diyafram Kontrolü

* Serbest ve Çıtçıtlı seçilebilir diyafram halkası

* Dokuz bıçaklı diyafram

* 62mm filtre çapı

* Minimum netlik mesafesi 0.28m

DSC00258 - İnceleme: Tokina FiRIN 20mm f/2 FE MF

Tokina FiRIN 20mm f/2 FE MF modelinde kullanılan çok katmanlı kaplama, artan kontrast ve geliştirilmiş renk tutarlılığı için iç yansıma ve gölgelenmeyi de azaltmak için de uygulanmış. Farklı ışık şartlarında yaptığımız çekimlerde Tokina’nın bu objektifi pek çok açıdan bizden geçer not aldı. Keskinlik, renk doğruluğu ve güçlü kontrast çekilen fotoğraflarda bir adım öne çıkmanızı sağlayabilir.

Manuel netlik konusunda her zaman biraz şüpheci davranırım. Ancak bu objektif ile çalışırken hassas kontrol ve pürüzsüz geçiş çekimlerde bize kolaylık sağladı. Bu objektifi Sony a7R III modeli ile birlikte kullandık. Objektifin elektronik kontakları makine ile entegre çalışarak odaklama yardımcılarının kullanımını aktifleştiriyor. Ayrıca makinenin görüntü sabitleme sistemi de sorunsuz çalışıyor ve mesafe/diyafram bilgisinin makine gövdesi ile kesintisiz iletişimle sağlanıyor.

tokina20 2 - İnceleme: Tokina FiRIN 20mm f/2 FE MF

Tasarım

Tokina FiRIN 20mm f/2 FE MF tasarım olarak oldukça küçük, hafif ve şık bir objektif. Dış tasarımında kullanılan malzemeler sizi rahatsız edecek cinsten değil. Objektif ile birlikte dikdörtgen bir parasoley de geliyor ki bu objektife çok iyi bir görünüm kazandırıyor.

Diyafram, Alan Derinliği ve MF Halkası

Objektif, f/2 ve f/22 diyafram değerleri arasında kullanılabiliyor. Geniş açı bir objektif olmasından dolayı f/11 gibi değerlerde oldukça geniş bir alan net yapılabiliyor. Şaşırtıcı olan ise f/2.8 ve f/2 gibi bir değerde kullanıldığında arka alan netsizliği (bokeh) oldukça yumuşak ve kremsi bir şekilde ortaya çıkıyor.

Diyafram halkası objektifin en ucunda yer alıyor ve istenirse klasik diyafram geçişleri değiştirilerek, sessiz serbest bir geçiş sağlanabiliyor. Bu da video çekimlerinde oldukça işe yarıyor.

Manuel netlik kullanımı oldukça yumuşak ve hassas… Objektif üzerinde alan derinliği çizelgesi de yer alıyor.

DSC00247 - İnceleme: Tokina FiRIN 20mm f/2 FE MF

Görüntü Kalitesi

Objektifle elde edilen görüntü kalitesi gerçekten çok iyi… Hem fotoğraf hem de video çekimlerinde sorunsuzca kullanılabilir. Tabi hemen şunu da belirtmemiz gerekiyor, bu objektiften çok daha keskin ve iyi renkler alabileceğiniz modeller de var. Ancak o zaman vereceğimiz ücret bu objektifin en az 2-3 katı olacaktır.

Sonuç

Tokina FiRIN 20mm f/2 FE MF, gerek boyutu ve hafifliği, gerekse de yüksek görüntü kalitesi açısından incelenmeyi hak eden bir objektif. Manzara, mimari, sokak ve şehir fotoğrafları/videoları çekiyorsanız göz atmanızda fayda var.

YORUMLAR

WORDPRESS: 0