İnceleme: Zhiyun Smooth Q

Sabitleyici ya da diğer adıyla gimbal, videoları titreşimsiz olarak çekmekle kalmıyor aynı zamanda timelapse, hareketli timelapse, nesne takibi gibi pek çok özelliği de beraberinde getiriyor.

Samsung Galaxy S4 Zoom İnceleme
İnceleme: GorillaPod Focus
İnceleme: LaCie 2big 12TB Thunderbolt2

Yazar: Volkan Yetilmezer

Cep telefonları hayatımızın bir parçası. Hepimiz artık fotoğrafçıyız. Çünkü telefonlar aşırı akıllı. Biz yamuk fotoğraf çeksek de o düzeltiyor. Hatalı pozlamıyor veya hatalı netleme yapmıyor. Peki, madem fotoğraf olayını çözdük, videoyu neden çözemiyoruz? İşte tam da bu noktada karşımızı telefonlar için üretilen sabitleyiciler çıkıyor. Bu incelemede sabitleyicilerin en çok bilinenlerinden Zhiyun Smooth Q modelini sizler için inceledim.

Eğer yeteri kadar ışık varsa, fotoğraf çekerken, telefonunuzdaki ufak titreşimler fotoğrafa yansımayacaktır. Ancak yetersiz ışık koşullarında kameralar uzun pozlamaya geçtiğinden ufak titreşimler, bulanıklık olarak karşımıza çıkacaktır. Video çekerken ise sorunlar çok daha büyük. En ufak bir titreşimi videoda algılamak çok kolay ve rahatsız edici. Hele hele yürürken veya kamera açısı değiştirmek istediğinizdeyse sorunlar bitmek bilmiyor. Çoğu kişi telefonla çekilen ve titreşim dolu olan videoları izlemeden kapatıyor. Artık profesyonele yakın video çekmek isteyen herkes sabitleyicileri kullanıyor. Cep telefonları ile sanki profesyonel kayıtlar yapmışcasına videolar oluşturmak isterseniz karşınıza Zhiyun Smooth Q çıkıyor.

Resim001 - İnceleme: Zhiyun Smooth Q

Sabitleyici ya da diğer adıyla gimbal, videoları titreşimsiz olarak çekmekle kalmıyor aynı zamanda timelapse, hareketli timelapse, nesne takibi gibi pek çok özelliği de beraberinde getiriyor. Zhiyun Smooth Q teknik özelliklerine bir bakalım.

Taşıma Kapasitesi 220 g
Maksimum Taşınabilir Telefon Genişliği 8.5 cm

6”

Telefon Tutucu Yaylı Sistem
Pil Tipi Dahili

2x 18650

3400 mAh

Çalışma Süresi ̴ 12 saat
Şarj Süresi 2.5 saat
Sağa Sola Hareket Derecesi 360° Limitsiz
Yukarı Aşağı Hareket Derecesi 320° Limitli
Yuvarlak Hareket Derecesi 320° Limitli
Telefon Konumu Yatay ve Dikey
Zoom Kontrol Var
¼” Vida Yuvası 1 Adet Altta
Program IOS/Android
Ağırlık 450 g
Kılıf Pakete Dahil

Sert Kılıf

Zhiyun Smooth Q yatay ve dikey modda kullanılabiliyor. Yatay modda sinematik görüntüler çekerken, dikey modda özellikle instagram ve Facebook canlı yayınlarını rahatlıkla yapabiliyorsunuz. Tabi sabit yere koyarak video çekecekseniz Smooth Q’yu kullanmanın bir anlamı yok. Ancak yürürken, sağ/sol veya yukarı/aşağı hareket ederken, nispeten koşarken kesinlikle yanınızda olması gereken bir ürün. Ayrıca obje takibi de yapabileceğinizi unutmayın. Bu sayede bir yere sabitleyerek, siz yürürken video çekmeye devam edebilirsiniz. Çünkü sizi sağ/sol ve yukarı/aşağı olarak takip edecektir. Ancak unutulmaması gereken şey, obje takip modu sadece yatay modda ve telefonun ekran döndürme özelliği kilitli değilken çalışıyor. Böylece geniş bir açıyı rahatlıkla takip edebiliyor.

Resim005 - İnceleme: Zhiyun Smooth Q

Selfie fotoğraf çekmek işin kolayı. Kolaysa selfie video çekin! İşte bu sabitleyici bunu çok iyi başarıyor. Vlog tarzı bir çekim yapmak istediğinizde gayet başarılı. Hem yürüyüp hem kendi vlogunuzu titreşimsiz bir şekilde çekebilirsiniz.

Ayrıca program o kadar iyi ki, bir sürü özelliği var. Mesela timelapse (zaman atlamalı çekim) yapabilirsiniz. Motion timelapse (hareketli zaman atlamalı çekim) yapabilirsiniz. Uzun pozlamalı motion timalapse yapabilirsiniz. Videolarınıza çekim sırasında uygulanacak filtreler ekleyebilirsiniz. Slow motion videolar çekebilirsiniz (telefonunuzu bu özelliği olması gerekiyor). Uygulama üzerinden videonun çözünürlüğünü, beyaz dengesini, manuel ayarları, ekran çizgilerini, flaş ışığını ve dijital titreşim engelleme özelliklerini ayarlayabilirsiniz. Program sanki bir mucize… Uygulama ile çektiğiniz videolara müzik ekleyebilirsiniz. Sonradan filtre ekleyebilirsiniz. Videoyu kesip biçip, başka videoları ekleyip kaydedebilirsiniz. Yani anlayacağınız, program bildiğiniz video editleme işini çok rahat yapıyor.

Uygulamanın bir başka güzel yanı şöyle anlatayım; sabitleyici üzerine bir telefon bağlayıp bu telefonun kendi kamera uygulamasını çalıştırın, ikinci bir telefonu bluetooth ile bağlayıp, uygulamayı açın ve kumanda özelliği ile 15 metreye kadar gimbalı kumanda edin. İkinci bir telefonunuz yoksa, bu özelliği aynı şekilde Zhiyun kablosuz kumandasını alarak da yapabilirsiniz.

Resim003 - İnceleme: Zhiyun Smooth Q

Uygulamadan çok bahsettik, biraz da sabitleyicinin özelliklerinden bahsedelim. Ön yüzeyde mod, açma/kapama ve kayıt, zoom, joystick ve 2 adet led yer almakta. Mod tuşu ile 5 mod arasında geçiş yapabiliyorsunuz. Bunlar, Pan-Follow (Sağ/sol takipli, yukarı aşağı kilitli), Follow (Tüm hareketleri takip eden), Lock (Tüm açıları kilitli), Selfie (3 kez basıldığın size döner) ve Standby (Yazılım güncelleme için motorların elektriğini keser) modları şeklinde. Joystick ile manuel olarak gimbalı yönlendirebiliyorsunuz. Tabi ki bunun da kuralları var. Açma/kapama tuşu, aynı zamanda ZY Play programı ile gimbalı bağladığınızda fotoğraf çekimi ve video kaydını başlatma işlevini yerine getiriyor. Zoom işlevi yine ZY Play uygulaması üzerinden çalışıyor.

Smooth Q’nun sol tarafında bir adet Micro USB girişi yer alıyor. Bu giriş ile bataryayı şarj edebiliyor ve gimbalın yazılımını güncelleyebiliyorsunuz. Bu arada Smooth Q’nun bataryası çıkmıyor. Yani harici bir şarj aleti ile şarj edemiyorsanız. Ancak 12 saat aktif çalışma süresine sahip olan bir cihaz için zaten kimin yedek bataryaya ihtiyacı olur ki?

Bataryanın özellikleri bu kadar mı? Peki, telefonunuzun şarjı dışardayken bittiğinde ve etrafınızda priz yokken ne yapıyorsunuz? Tabi ki powerbank kullanıyorsunuz. İşte bu gimbalın powerbank özelliği de bulunuyor. İçinde yer alan 2000 mAh batarya ile telefonunuzu şarj edebiliyorsunuz. Ayrıca dik konumdayken hem şarj edip hem de gimbalı aktif bir şekilde kullanabiliyorsunuz.

Sabitleyicinin arka kısmında yer alan denge vidasını sağa kaydırarak 220 grama kadar ve 6 inçe (8.5 cm) kadar olan tüm modelleri sorunsuz bir şekilde kullanabiliyorsunuz.

Bunun dışında telefon takılma kısmı yaylı bir mekanizmaya sahip. Ama yaylı olması sizi korkutmasın çünkü sıkı sıkıya telefonunuzu tutuyor. Ayrıca bu alana GoPro 3/4/5/6 ve Yi 4K/4K+ tarzı aksiyon kameraları bağlayıp kullanabiliyorsunuz. Tabi ki aksiyon kamerasını bağladığınızda ekranı göremiyorsunuz. Zaten aksiyon kameranın mantığı ekranı görmek değildir bunu siz zaten biliyorsunuz. Ama illa ki ben ekranı da göreceğim derseniz bunun için üçüncü parti bazı aparatları kullanabilirsiniz.

Alt kısmında ¼” vida yeri yer alıyor. Bu sayede Lume Cube tarzı bir ışığı altına bağlayıp gece çekimi yapabilirsiniz. Tabi ki bir tripoda bağlayarak da obje veya yüz takibi için de bu vida alanından bağlayabilirsiniz.

Toplam ağırlık 450 gram. Bu da bir teneke içeceğin ağırlığına denk geliyor sayılır. Böylece 12 saat çekim yaparken kolunuz da ağrımamış oluyor. Tabi telefonunuzun şarjı 12 saat dayanabilirse.

Son olarak biraz da açılarından bahsedelim. 3 akslı olarak konumlanan sabitleyici, pan, tilt ve roll ekseninde dönebiliyor. Yani sağa/sola, yukarı/aşağı ve yuvarlak hareketlerini yapabiliyor. Pan açısında 360° limitsiz, tilt ve roll açılarında ise 320° limitli dönüş sağlayabiliyorsunuz.

Paket içinden çıkan küçük gitar kılıfına benzeyen sert kılıfı her yerde rahatlıkla kullanabiliyorsunuz. Ayrıca bu sert kılıf için omuz askısı da paket içeriğine dahil.

En önemli noktayı atlamamak lazım. Türkiye resmi distribütörü Zoom İthalat tarafından, sadece Zoom İthalat bandrollü ürünlere 2 yıl garanti verilmektedir. Ayrıca yine Zoom İthalat bandrollü ürünleri satın alanlar için ücretsiz eğitim imkanı sunulmaktadır. Satın aldığınız ürün için 2 yıl garantiden yararlanmak ve ücretsiz eğitim almak için www.zhiyuntechturkiye.com adresine kaydetmeyi unutmayın!

Zhiyun Smooth Q inceleme videosunu aşağıda izleyebilirsiniz.

YORUMLAR

WORDPRESS: 2
  • Kamil Özcan 6 yıl

    Açıklamalar için teşekkürler….

  • loran 5 yıl

    Merhaba kolay gelsin objee takip modu sadece yatay modda ve telefonun ekran döndürme özelliği kilitli iken çalışır demişssiniz hareketli obejiyi takip edemiyorum ya yardımcı oalbilir misiniz